Merlin Sheldrake – Strzępki życia

Merlin Sheldrake w porywającej książce „Strzępki życia” opowiada o tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość.
Merlin Sheldrake doktorat z ekologii tropikalnej zdobył na Uniwersytecie w Cambridge za badania podziemnych sieci grzybów w lasach tropikalnych w Panamie. W swojej książce „Strzępki życia” porównuje owe sieci wręcz do leśnego internetu. Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami, ale występują dosłownie wszędzie, także w powietrzu i w naszych ciałach. Mogą być mikroskopijne, ale należą również do największych poznanych organizmów. Dzięki nim na lądzie powstało życie. Mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. Tak naprawdę praktycznie całe życie w ten czy inny sposób zależy od grzybów.
Te wciąż zadziwiające nas organizmy nie mają mózgu, ale potrafią rozwiązywać problemy i manipulować zachowaniem zwierząt z niesamowitą precyzją. Na przykład grzyby zombie, przykładowo maczużniczek, potrafią zmusić mrówkę, by wyzbyła się lęku wysokości, wspięła się na najwyższą pobliską roślinę, zacisnęła żuwaczki na liściu w tzw. śmiertelnym uścisku. Wtedy grzybnia przerasta odnóża mrówki i wnika w powierzchnię liścia przyszywając owada do rośliny. Potem jest już górki. Grzyb pożera mrówkę, wypuszcza z jej głowy łodyżkę, która sypie zarodnikami na przechodzące w dole towarzyszki ofiary!
O psylocybinie słyszał pewnie każdy dorosły czytelnik, ale czy jeszcze pamiętamy, że zanim powstało syntetyczne LSD, psychodelik odkryto w pewnych odmianach grzybów? Dzięki swoim właściwościom psychodelicznym niektóre grzyby mogą łagodzić objawy wielu zaburzeń psychicznych. Zawdzięczamy im chleb, alkohol i leki ratujące życie – dlatego można powiedzieć, że grzyby ukształtowały historię ludzkości. I ponad dziewięćdziesiąt procent gatunków grzybów pozostaje wciąż nieodkrytych.
„Strzępki życia” mogą być odkryciem dla ludzi ciekawych wszystkiego. A dr Merlin Sheldrake wręcz twierdzi, że grzyby stanowią klucz do zrozumienia zarówno funkcjonowania naszej planety, jak i samego życia. Polecam
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Merlin Sheldrake – Strzępki życia
Tłumaczenie Urszula Gardner
Wydawnictwo Insignis