Michio Kaku – Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego
Kiedy Albert Einstein wreszcie napisał E=mc2 to nie był koniec. A czy początek? Michio Kaku z katedry fizyki City University of New York, opierając się o teorię strun, poszukuje jednego wzoru, który definiowałby wszechświat. I opowiada o tym w sposób, jaki zrozumie dosłownie każdy.
Wyprowadzony przez Einsteina wzór wyjaśnił skąd bierze się energia gwiazd i pokazał, jak można wykorzystać siłę jądrową. Dzięki teorii kwantowej leczą nas lasery, mamy superkomputery i internet oraz miliony urządzeń „smart”. Czy naukowcy są w stanie jeszcze coś odkryć? Chyba tak, bo nadal nie wiemy:
– czy był Wielki Wybuch i co było wcześniej?
– co znajduje się po drugiej stronie czarnej dziury?
– czy podróże w czasie są możliwe?
– czy istnieją tunele czasoprzestrzenne prowadzące do innych wszechświatów?
– czy istnieją wyższe wymiary?
Odpowiedzi szukają najwięksi uczeni i wciąż nie brak im wątpliwości. Przypomnijmy sobie, że jeszcze niecałe 100 lat temu. Ensteinowi nie udało się stworzyć zunifikowanej teorii pola, bo nie wiedział o istnieniu siły jądrowej. Naukowcy wykorzystali tę wiedzę dopiero po II wojnie światowej. Wynaleziony w 1929 roku cyklotron był prototypem akceleratora cząstek. Michio Kaku porównuje strzelanie wiązką protonów w inne protony do finezji jaka potrafi określić właściwości fortepianu na podstawie dźwięku jaki wyda po wyrzuceniu przez okno. I mimo dużej nieprecyzyjności, dopiero w latach 50. XX wieku naukowcy, wykorzystując owe akceleratory, zaczęli odkrywać nowe cząstki, wymagające opisania. Pojawiła się mechanika kwantowa, która zakłada, że informacja nigdy nie ginie. Zgodnie z nią, nawet jeśli spalimy książkę, to staranna analiza cząstek zwęglonego papieru może pozwolić na odtworzenie całej jej zawartości. Tymczasem Stephen Hawking uważa, że informacja, która trafiłaby do czarnej dziury – znikłaby bezpowrotnie. I kto ma rację? Co z tym wszystkim ma wspólnego teoria strun?
„Boskie równanie” to prawdziwy przebój literatury popularno-naukowej. Przeczytać warto, a i tematów do dyskusji na forach internetowych i w spotkaniach z przyjaciółmi w długie jesienne wieczory nie zabraknie. Polecam.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Michio Kaku – Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego
tłumaczenie Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas
Wydawnictwo Prószyński i S-ka