Międzynarodowa choinka

Artykuł - Międzynarodowa choinka

Okres świąteczny wyjątkowo motywuje do wspólnej zabawy z odrobiną rywalizacji. Są konkursy na najszybszego zjadacza pierogów, najdłuższe kręcenie hula-hop, czy rekordową liczbę osób ćwiczących cardio w mikołajowych czapkach w jednym miejscu. W Tajlandii pobito rekord Guinnessa w stworzeniu największej choinki… z ludzi! Metropolie z roku na rok prześcigają się w liczbie światełek świątecznych, zdobiących ulice. A co przygotowało miasto Ludwika Zamenhofa?

Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku wyszedł naprzeciw modzie na świąteczne konkursy i postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym.

Międzynarodowe ubieranie choinki

Pracownicy wydziału zorganizowali konkurs w ubieraniu choinek międzynarodowych. W szranki o zaszczytne miano dekoratora najpiękniejszej choinki stanęło pięć drużyn (hiszpańsko-polska, chińsko-polska, turecko-polska, rumuńsko-polska, włosko-polska). Każdy team miał za zadanie przygotować własnoręczne ozdoby, by potem, przy akompaniamencie świątecznych piosenek, stroić swoje piękne drzewko.

Celem wydarzenia nie było tylko ubieranie choinki, ale przede wszystkim stworzenie warunków do międzynarodowego spotkania studenckiego.

Integracji zatem nie było końca. Drużyny nie tylko stroiły drzewka, ale również pokonywały swoje własne bariery językowe. Niezwykła okazja do poznania nowych osób i odmiennych kultur poszerzała horyzonty, chociażby na temat tego, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w innych krajach świata.

Zwyczaje świąteczne na świecie

Pomiędzy wieszaniem bombek, a zakładaniem papierowego łańcucha, można było dowiedzieć się, że w tradycji rumuńskiej na Wigilii spożywa się wieprzowinę, a zamiast polskiego opłatka domownicy dzielą się tam chlebem.

Z włoskiego „Natale” oznacza Boże Narodzenie. Kolacja wigilijna we Włoszech składa się z 13 potraw, z czego podstawą większości jest makaron pod wieloma postaciami. Każdy region Włoch wyróżnia się swoją typową kuchnią lokalną i w zależności od regionu mogą  być to spaghetti, lasagne, tortellini, ravioli, gnocchi i innego rodzaju kluski przyrządzone z rybami, także owocami morza, do tego podawane z serami typu parmezan.

W Hiszpanii prezenty dzieciom daje się 6 grudnia, podczas Wigilii nie praktykuje się ofiarowywania prezentami. Za to miesiąc później, 6 stycznia najmłodsi szykują swoje buty, aby Trzej Królowie mogli wrzucić do nich skromne upominki.

W Chinach nie przychodzi Mikołaj, ale Shengdan Laoren. Ważne jest, aby prezenty przekazywać i odbierać obiema rękami, na znak szacunku drugiej osobie.

W Turcji znaczna część społeczeństwa jest wyznania muzułmańskiego, ale mimo to na ulicach zobaczymy ubrane choinki oraz powszechny jest zwyczaj obdarowywania się prezentami.

Z całej inicjatywy wyciągniemy nie tylko pięknie ozdobiony wydział uniwersytetu, ale również niezwykłą integrację, poznanie ciekawych zwyczajów oraz szlifowanie języków. Oby więcej takich inicjatyw na podlaskich uczelniach!

Poniżej mały słownik, z życzeniami „Wesołych Świąt” w pięciu językach:

  • Feliz navidad – hiszpański
  • Crăciun fericit – rumuński
  • Mutlu noeller – turecki
  • Buon natale – włoski
  • 圣诞快乐 Shèngdàn kuàilè – chiński

 

 

Autor: Natalia Markowska
Zdjęcia pochodzą ze strony: www.weif.uwb.edu.pl