Noc spadających gwiazd, czyli Perseidy nad Polską znów zachwycą

Rój meteorów Perseidów to regularnie obserwowane zjawisko od blisko dwóch tysięcy lat. Choć w tym roku widać je na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, tak sama noc Perseidów odbywa się na przełomie 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy można zaobserwować maksimum aktywności roju – ponad 100 spadających gwiazd w ciągu zaledwie godziny. Biorąc pod uwagę prognozy bezchmurnej pogody i liczbę meteorów, możemy spodziewać się spektakularnego widowiska na nocnym niebie.

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów pochodzący z komety 109P/Swift-Tuttle. W momencie, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej jądro paruje, co wysyła w przestrzeń kosmiczną pył i lód. Przy kontakcie z atmosferą ziemską te drobiny osiągają prędkość 59 km/s i szybko się spalają. Możemy wtedy podziwiać zjawisko deszczu „spadających gwiazd”. Sama nazwa Perseidy pochodzi od miejsca, w którym widać je na niebie – zdają się wylatywać z okolic gwiazdy Eta Persei w gwiazdozbiorze Perseusza.

Kiedy i jak zobaczyć rój meteorów?

Rój Perseidów jest niezwykle przyjazny dla obserwatorów nie tylko ze względu na swoją cykliczność. Deszcz meteorów można ujrzeć bez korzystania z jakiegokolwiek sprzętu. Jedynymi przeszkodami są te utworzone przez człowieka – sztuczne światła. Konieczne może się więc okazać wyjechanie poza miasto. Warto również poczekać na odpowiednią porę – najlepszym czasem dla obserwacji jest okres pomiędzy północą a porankiem. Radiant, punkt z którego wizualnie rozbiegają się meteory, znajduje się wówczas najwyżej nad linią horyzontu. Skutkuje to tym, że dla ludzkiego oka Perseidy rozciągają się na większym obszarze nieba, w porównaniu do obserwacji w innych godzinach.

Autor: Aleksandra Dziwińska

Fot. Dawid Pieciul