Nowy numer „Życia Politechniki Białostockiej”
Wydawnictwo „Życie Politechniki Białostockiej” to przegląd wydarzeń, sukcesów i tego, co ważne dla społeczności akademickiej największej uczelni technicznej w płn.-wsch. Polsce.
Każdy rok ma inną dynamikę. Ten ubiegły upłynął Politechnice Białostockiej pod znakiem działań kluczowych z punktu widzenia strategii rozwoju uczelni.
Poddano metamorfozie oblicze kampusu, modernizując przestrzeń uczelni, by dostosować ją do wymogów bezpieczeństwa i idei zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęto też nowe inwestycje budowlane i już niebawem zostanie oddany do użytku jeden z najlepszych kompleksów sportowych w Polsce na świeżym powietrzu.
W ramach „Strategii rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 r.” Uczelnia opracowała i rozpoczęła proces wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą „Moja Zielona Politechnika”. Efekty działań w postaci akcji zazieleniania kampusu zaprezentowano na łamach uczelnianego wydawnictwa. Przedsięwzięcie „Niech się zieleni” zjednoczyło społeczność PB. Wzięła w nim udział także dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. Wspólnie zasadzono niemal 1200 roślin!
Uczelnia poświęciła wiele uwagi wdrożeniu strategii społecznej odpowiedzialności. W ramach tego działania zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, w tym wykładów i warsztatów dla pracowników i studentów PB z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.
Powołano do życia również nowy system identyfikacji wizualnej. Dr Urszula Gireń z Wydziału Architektury PB wraz z Działem Promocji PB stworzyła Księgę Identyfikacji Wizualnej Politechniki Białostockiej. To ważna zmiana z punktu widzenia wizerunku uczelni.
Kluczowym obszarem działań Politechniki jest współpraca, i to na wielu płaszczyznach, zarówno edukacyjnej, naukowej, gospodarczej, czy międzynarodowej. W najnowszym wydaniu ŻPB znalazły się więc zapisy o ważnych wydarzeniach i projektach, które umacniają pozycję uczelni lokalnie i globalnie. Przykładów nie brakuje. Rektor Politechniki Białostockiej przewodniczyła V Forum Akademicko-Gospodarczemu, otrzymała także zaszczytną funkcję wiceprezydenta Administrative Council ENAEE, co jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem z uwagi na fakt, że to właśnie ta europejska sieć kształcenia decyduje o nadawaniu certyfikatów EUR-ACE®.
Na łamach pisma zaprezentowano też nowych partnerów z Polski i zagranicy oraz istotne przedsięwzięcia, takie jak Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego, w której PB odgrywa czołową rolę. Studenci i naukowcy realizowali projekty na rzecz biznesu, samorządu, a także dziedzictwa kulturowego. Czy wiecie, że inwentaryzowali katakumby, dokonali renowacji pancernego pojazdu FAI-M, a także wspierali rozwój branży biomedycznej?
Uczelnia kontynuuje misję umiędzynarodowienia, która znalazła swoje miejsce w „Życiu Politechniki Białostockiej”. Przypomniano zatem flagowe wydarzenia poświęcone mobilności akademickiej, jak International Staff Weeks, Erasmus+ Days, czy szkoły letnie. Przybliżono działania podjęte w ramach międzynarodowego projektu GLOCAL oraz ICT_EDUPAND, których liderem była uczelnia, a także projekt edukacyjny „Towards E-coaching” – wyróżniony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ za dobre praktyki w programie wymiany międzynarodowej.
W działaniach PB niebagatelną rolę odgrywa współpraca uczelni partnerskich zrzeszonych w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Uwaga redakcji politechnicznego pisma skoncentrowała się na podsumowaniu aktywności w tym zakresie, zwłaszcza w obszarze Kształcenia, którego liderem jest uczelnia z Białegostoku. Przykładem realizacji były choćby zajęcia wyrównawcze dla młodzieży z Podlasia i studentów pierwszego roku studiów, szkolenia dla kadry dydaktycznej, czy też wspieranie projektów studenckich kół naukowych.
Nauka to centrum dowodzenia Politechniki Białostockiej. Dlatego nie mogło zabraknąć sukcesów naukowców, którzy zdobywali w ubiegłym roku liczne patenty. Pomagają walczyć z chorobami pszczół, wykorzystują lasery włóknowe w medycynie, wspierają sensorykę dzieci, czy też mierzą wpływ światła ledowego na nasz biorytm.
Przykładem ciekawych realizacji naukowych był też elektroniczny system wspomagania ewakuacji, czy inteligentny system monitorujący pracę kosiarki dwustronnej, który odpowiada na potrzeby koncepcji Doliny Rolniczej 4.0. Uwadze nie umknął też temat niezwykle praktycznej pracy dyplomowej, która może znaleźć zastosowanie w szkoleniu strzeleckim służb mundurowych, a także praca inżynierska, w której wykorzystano bakterie do tworzenia obrazów mikrobiologicznych!
Studenckie koła naukowe to politechniczne „oczko w głowie”. Warto promować projekty młodych pasjonatów, zwłaszcza jeśli prześcigają innych! Raz jeszcze więc wróciliśmy myślami na tor wyścigowy w podwarszawskim Słomczynie, na którym zespół Cerber Motorsport okazał się być numerem 1!
Przypomnieliśmy sobie też osiągnięcia naukowców w prestiżowych organizacjach i instytucjach, a także nagrody uznania dla władz uczelni. Te dokonania świetnie komponują się w duecie z akredytacjami, które potwierdzają jakość kształcenia na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB (AICPA&CIMA) oraz na Wydziale Informatyki PB i Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB (KAUT, EUR-ACE ®). Pozycję Politechniki Białostockiej na mapie uczelni wyższych z pewnością umacniają ostatecznie potwierdzone w 2023 wyniki ewaluacji za lata 2017-2021 oraz rankingi!
Sporo miejsca w wydawnictwie zajęła także informacja o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej wybitnemu autorytetowi w dziedzinie chemii medycznej. Profesor Waldemar Priebe znalazł się w gronie naukowców wyróżnionych przez uczelnię najwyższą godnością akademicką. Politechnice Białostockiej przybyło też nowych ambasadorów, a do grona 30-latków wkroczył Wydział Inżynierii Zarządzania PB, który świętował swoje urodziny w minionym roku.
Jakie inne ważne wydarzenia miały miejsce na kampusie Uczelni?