Artykuł- Oscar za teorię magicznej różdżki

Oscar za teorię magicznej różdżki

Twierdzenie magicznej różdżki, zdjęcie czarnej dziury i odkrycie pobudzających receptory właściwości papryczek chili zapewniły swoim twórcom „naukowe Oscary”. Nagrody Breakthrough Prize zostaną wręczone już 3 listopada.

Jak co roku ceremonia będzie przypominać galę wręczenia Oscarów, mimo że jej tematyka pasuje bardziej do nagród Nobla. Skąd to nietypowe podejście? Organizatorzy chcą w ten sposób promować wybór kariery naukowej wśród młodych ludzi.

Nagroda została ufundowana przez Sergeya Brina, Anne Wojcicki, Marka Zuckerberga, Priscillę Chan, Yuri’ego Milnera, Julię Milner, Jacka Ma iPony’ego Ma.

Na naukowe nagrody mogą liczyć też twórcy z Podlaskiego. Zanim zawalczą o Breakthrough Prize, mogą postarać się o wygraną m.in. w plebiscycie „Podlaska Marka”. Na najlepszych czekają pieniądze i promocja. Kolejną szansą na finansowe wsparcie jest konkurs „Technotalent” – zainteresowani mogą zgłaszać swoje projekty do 15 października. Młodszych wynalazców zachęcamy natomiast do zainteresowania się inicjatywą „Odkrywcy Diamentów”, realizowaną przez Politechnikę Białostocką i jej biznesowych partnerów.

Autor: Aleksandra Dziwińska