Pierwszy weekend listopada 2024 w mieście

Kadr z filmu „Kąpiel diabła”
Maraton filmowy, koncerty, spektakle – 2 listopada to nie tylko Dzień Zaduszny.
A co z 1 listopada? Odważny Nie Teatr tego dnia proponuje koncert „Nieobecni”, podczas którego Piotr Goljat i jego trio podczas nastrojowego koncertu wykonają piosenki Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Bogusława Meca czy Zbigniewa Wodeckiego i kompozycje Piotra Goljata do słów Juliana Tuwima, czy Jonasza Kofty.
2 listopada, w sobotę, w tymże Nie Teatrze zabrzmi Fado de Amor – połącznie głosu Kingi Rataj z towarzyszeniem utalentowanego gitarzysty Janka Pentza
W niedzielę, w niewielkiej sali przy Rynku Kościuszki koncert piosenek filmowych „Ale kino” da Joanna Bejm, a towarzyszyć jej będą przy fortepianie bądź wibrafonie Kuba Kotowicz oraz kontrabasista Tymon Trąbczyński.
A skoro padło słowo kino – kto wie, czy hitem soboty nie okaże się maraton art horrou w kinie Forum. W „Nieumarłych” pewnego dnia umarli wstają z grobów, by powrócić do swoich domów. Nie rzucają się jednak na żywych, nie pragną wgryźć się w tętnice i pochłaniać mózgów. Siedzą w wysłużonych fotelach, leżą w swoich łóżkach i powoli gniją. Szwedzko-norweski film docenili krytycy na festiwalu Sundance.
Obsypany laurami na festiwalu w Berlinie folkowy dramat „Kąpiel diabła” to opowieść o depresji młodej żony na austriackiej wsi sprzed blisko trzech stuleci. Dramat, który pozwala widzom wczuć się w bohaterkę postawioną w sytuacji bez wyjścia – a przy okazji spojrzeć na realia życia naszych przodków (a w szczególności przodkiń) z zupełnie nowej perspektywy.
W Kinie Forum w najbliższych dniach czekają pokazy specjalne irańskiego filmu „Moje ulubione ciasto” o miłości seniorów w obliczu konserwatywnego reżimu, w poniedziałek, 4 listopada, przedpremierowy pokaz thrillera „Konklawe” z Ralphem Fiennesem, Stanleyem Tucci i Jackiem Komanem, zaś 5 listopada przedpremierowy pokaz irlandzkiego kandydata do Oscara, szalonej komedii o chłopakach z blokowisk „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja”.
Do kin powraca Liam Neeson, by jako zestresowany gangster zagrać w filmie akcji „Rozgrzeszenie”. Jeszcze więcej akcji możemy oczekiwać od „Hellboya: Wzgórza nawiedzonych”, nota bene, kręconego w… Bułgarii.
W centrum miasta, w pięknie odnowionej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 8 można oglądać ponad osiemdziesiąt prac dziewiętnaściorga autorów – amatorów i z tytułami – skupionych w grupie twórczej Bochemia.
Teatr Dramatyczny w Dzień Zaduszny i niedzielę 3 listopada proponuje farsę „O co biega”, supraski Teatr Wierszalin w Dzień Zaduszny pokaże śpiewogrę „Liryki lozańskie” z przejmującą kreacją Moniki Kwiatkowskiej.
Na naszej największej scenie – w Operze i Filharmonii Podlaskiej na afisz wróciła brawurowa operetka „Baron cygański” z prostą, acz zaskakującą fantazją i wyobraźnią scenografią. Warto!
Odważni tancerze mogą zapisywać się do walk tanecznych 1:1 podczas Free Mind Ring 2024. Free Mind Ring skierowany jest do tancerzy i adeptów tańca w każdym wieku. W bitwach mogą brać udział osoby specjalizujące się w każdym stylu tanecznym. Prezentacje oceniane są przez publiczność w formie aplauzu mierzonego poziomem decybeli, a zwycięzca otrzyma 1000 zł.
Fani dobrego bluesa i rocka od dawna szykują się na występ tria UNAI. Liderem grupy jest znakomity gawędziarz – Witek Łukaszewski. Zazwyczaj gra na basie, czasem na gitarze, skomponował też większość piosenek na najnowszą płytę Maryli Rodowicz. Kiedy zaczyna pisać, wychodzą mu książki o Led Zeppelin, Hendriksie czy Jimie Morrisonie. A jak zaczyna wspominać, to machnął już trzy tomy wspomnień „Jak ograłem PRL”.
W PRL-u zaczynał i ciągle brzmi wybornie Jurek Styczyński – mistrz gitary z zespołu Dżem. Przy bębnach z gitarzystami usiądzie Maksymilian Mińczykowski – fantastyczny perkusista grający w grupie Lombard. Razem UNAI umieszczają swoją muzykę pomiędzy dźwiękami Marka Grechuty a Pink Floyd”. Bardzo ważne są też „zielone” „ekologiczne” słowa utworów. To wszystko w sobotę, 2 listopada, w Klubie Muzycznym 6-ścian.
Posłuchamy, zobaczymy
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz