„Pionierki” w Białymstoku
Wymień nazwisko znanej Polki, która była naukowcem, ale nie możesz powiedzieć Maria Skłodowska-Curie… Trudne? Tylko nieliczni potrafią je podać bez zawahania.
Nasze postrzeganie kobiet w nauce jest często zakrzywione i rozbija się o zbyt niską popularyzację tych postaci w okresie edukacji szkolnej. Naprzeciw problemom związanym z nieznajomością tej części polskiej elity nauki, kultury i sztuki, która chodziła w spódnicy wychodzi Instytut Studiów Kobiecych. Wraz z Zakładem Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku Instytut stworzył wystawę pt. „PIONIERKI. Kobiety w edukacji i nauce”.
Co autor miał na myśli?
Popularyzacja osiągnięć polskich kobiet to główny cel wystawy, którą oglądać można w centralnym punkcie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Wystawa posiada również walory edukacyjne i ma za zadanie kreować proaktywne postawy wśród kobiet. Na stronie Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych czytamy: Poprzez ekspozycję wystawy kształtowana będzie i rozwijana oraz upowszechniana wiedza, oraz świadomość społeczna na temat wkładu kobiet w rozwój edukacji i nauki w Polsce oraz na świecie. Prezentacja wybitnych kobiet jako pionierek w zawodach i funkcjach publicznych o szczególnym prestiżu ma mieć walor edukacyjny i promować proaktywne postawy Polek współcześnie.
Kobiety ze świata nauki i nie tylko
Bohaterkami wystawy są kobiety – prekursorki, odkrywające i poznające tajniki różnych dziedzin nauki. Na wystawie znajdziemy takie nazwiska jak Maria Curie-Skłodowska – chemiczka i dwukrotna laureatka nagrody Nobla, Ewelina Pepłowska – posłanka i działaczka społeczna, Maria Kolendo – wykładowczyni historii średniowiecza na Kursach Nauczycielskich przy Instytucie Pedagogicznym w Białymstoku, Stanisława Adamowiczowa – lekarka szerząca ideę higieny indywidualnej i społecznej, Eliza Orzeszkowa – pisarka, Irena Białówna – białostocka lekarka, czy Zofia Daszyńska-Golińska – ekonomistka badająca między innymi historię gospodarki i socjolożka. Niektóre z nich były nowatorkami w osiągnięciach naukowych, inne wyjątkowo zasłużyły się w działalności społecznej.
Wystawa jest współfinansowana przez MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i jest otwarta dla wszystkich odwiedzających. Wystawę oglądać można do 30 października 2020 roku. Do czego szczerze zachęcam.