Poczta dla pasjonatów? Listy i pocztówki pozwalają utrzymać relacje…

Pasjonaci stanowią mały procent wszystkich klientów operatorów pocztowych, ale ich obecność pokazuje, że wysyłanie tradycyjnej korespondencji nadal ma sens. Miejmy nadzieję, że nieuniknione podwyżki cen nie spowodują pomniejszenia tej grupy.

Nowy cennik Poczty Polskiej

Poczta Polska opublikowała nowy cennik usług, który obowiązuje od 1 kwietnia 2019 roku. Przykładowo, za najtańszą przesyłkę listową nierejestrowaną zapłacimy 3,30zł – jest to wzrost o 70 groszy względem poprzedniej ceny. Zmiany nie obejmują jednak przesyłek zagranicznych oraz paczek w obrocie krajowym. Wprowadzono także drobne udogodnienia – niektóre listy będą mogły być cięższe niż dotychczas.
Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Poczty Polskiej, “nowa oferta związana jest ze zmianą preferencji Klientów Poczty Polskiej, którzy w dobie zakupów internetowych oczekują innych rozwiązań.” W ostatnich latach operator pocztowy ponosi straty wynikające nie tylko ze spadku zainteresowania wysyłką korespondencji prywatnej. Możliwość załatwienia coraz większej liczby spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu skutkuje zmniejszeniem dochodów ze świadczenia tradycyjnych usług pocztowych. Mając to na uwadze, wprowadzone zmiany należy uznać za uzasadnione.

Nie wszyscy rezygnują z tradycyjnej korespondencji

Mimo pojawienia się nowych form komunikacji na odległość oraz stałego wzrostu cen usług pocztowych, wiele osób w dalszym ciągu preferuje przesyłki listowe. Nie są to wyłącznie konserwatywni nadawcy kartek świątecznych, ale również liczni pasjonaci, którzy postrzegają listy i kartki pocztowe jako nośnik relacji, a nawet dzieła sztuki.
W 2005 roku Portugalczyk Paulo Magalhães założył serwis społecznościowy Postcrossing.com, który szybko zyskał międzynarodową popularność. Portal umożliwia wymianę pocztówek między ludźmi z całego świata. Każdy użytkownik, wysyłający kartkę pocztową wylosowanej osobie, otrzyma w zamian kartkę od innego losowego postcrossera.

Najbardziej prawdopodobne jest otrzymanie pocztówki od mieszkańca Niemiec, Rosji lub Stanów Zjednoczonych — są to państwa, z których pochodzi najwięcej użytkowników. W zabawie biorą jednak udział także mieszkańcy małych lub odległych państw, np. Brunei, Namibii czy Kirgistanu. W rankingu wysłanych pocztówek Polska znajduje się na jedenastym miejscu — z dorobkiem ponad 1 300 000 wymian.
Postcrosserzy podkreślają, że jest to nie tylko hobby, ale dodatkowo forma poszerzania wiedzy na temat innych kultur i społeczności. W treści pocztówek umieszcza się najczęściej ciekawostki o państwie, z którego pochodzi, krótką historyjkę z życia nadawcy lub wzmiankę o jego zainteresowaniach. Treść jest pisana w języku angielskim, chyba że adresat wyraził chęć otrzymywania pocztówek również w innych językach.
Dotychczas w ramach portalu Postcrossing wysłano ponad 51 000 000 pocztówek, które łącznie przemierzyły aż 259 000 000 000 kilometrów. Istnieje również wiele innych, podobnych inicjatyw – między innymi polskie forum Postcrossing.com.pl, które umożliwia wymianę w granicach państwa.

Nie tylko pocztówki

Na portalach społecznościowych istnieją grupy, które propagują ideę snail mail — korespondencji wysyłanej za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Pozwalają one nawiązać kontakt z osobami zza granicy, które deklarują chęć wymiany. Co dokładnie będzie jej przedmiotem — zależy od samych zainteresowanych.
Osoby zaangażowane w taką społeczność przeważnie wysyłają do siebie ręcznie pisane listy. Popularne jest dołączanie do nich drobnych upominków — np. ulubionej herbaty, lokalnej monety. Znaczenie mają także szczegóły: papier listowy, ozdobna koperta, naklejki i tasiemki. Obowiązuje zasada, że przesyłka ma być przygotowana “od serca”.

List jako wsparcie

Wiele organizacji pozarządowych prowadzi inicjatywy, które mają związek z usługami pocztowymi. Najlepszym tego przykładem jest “Maraton Pisania Listów” organizowany co roku przez Amnesty International, którego celem jest przeciwstawienie się łamaniu praw człowieka. Listy wysyłane są do przedstawicieli władz państw, najczęściej z apelem o uwolnienie więźniów politycznych. W Maratonie uczestniczy wiele grup społecznych, między innymi społeczności szkolne i lokalne.
Inną akcją jest “Zachęta poprzez listy”, prowadzona przez organizację Open Doors. Ma ona na celu dodanie otuchy chrześcijanom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu prześladowań na tle religijnym. Listy i pocztówki pokazują, że osoby prześladowane nie są w tym cierpieniu osamotnione, lecz mają ich na sercu ludzie z wielu innych miejsc na świecie.

Poczta dla pasjonatów?

Zmniejszające się zainteresowanie usługami pocztowymi nie oznacza, że poczta przestanie istnieć. Zawsze znajdzie się sprawa, której nie da się załatwić przy użyciu nowych technologii. Listy, pocztówki i inne przesyłki pozwalają utrzymać relacje, porozumieć się z urzędami, a także propagować idee. Poza tym, dla wielu osób poczta jest miejscem, gdzie mogą realizować swoje hobby.
Pasjonaci stanowią mały procent wszystkich klientów operatorów pocztowych, ale ich obecność pokazuje, że wysyłanie tradycyjnej korespondencji nadal ma sens. Miejmy nadzieję, że nieuniknione podwyżki cen nie spowodują pomniejszenia tej grupy.

 

Daniel Sjargi
Jestem studentem prawa na Uniwersytecie w Białymstoku.
Interesuję się oświatą, polityką, turystyką i chrześcijaństwem.
Sprawia mi przyjemność uczestniczenie w projektach, których celem jest rozwiązywanie problemów społecznych.
W wolnej chwili lubię czytać książki i grać w szachy (#nudziarz).

 

 


fot. John-Mark Smith/Pexels
licencja creative commons
Pixabay