Podlaska Marka 2023 dla Politechniki Białostockiej za East Design Days i Juwenalia 2023
East Design Days przyniosły dla Politechniki Białostockiej tytuł Podlaskiej Marki 2023 w kategorii Wydarzenie. Pamiątkową statuetkę odebrała podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. W kategorii Kultura wygrały Dni Kultury Studenckiej Juwenalia Białystok 2023 organizowane przez naszych studentów wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Białostockiej.
Podlaską Markę w kategorii Wydarzenie wręczyli dr hab. inż. Marcie Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor P0litechniki Białostockiej wspólnie Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego i dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku.
– Dziękując za docenienie marki jaką są East Design Days pragnę podkreślić, że gratulacje i wyrazy uznania należą się całej rzeszy ludzi zaangażowanych w tworzenie East Design Days – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Mam tu na myśli pracowników Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ale również naszych licznych partnerów z całego województwa. To dzięki ich pasji, dzięki zaangażowaniu i ciągłym pomysłom to wydarzenie stale się rozwija i East Design Days przyciąga na Podlasie światowej sławy designerów i architektów, inspiruje i edukuje. Odbyło się już 6 edycji i pracujemy nad kolejnymi i zapewniam, że będą coraz wspanialsze i będą dalej sławiły Podlasie.
East Design Days to cykl wydarzeń prezentujących dokonania na styku designu, inżynierii i technologii. Wydarzenie organizuje Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno-wschodniej Polski. W spotkaniach aktywnie uczestniczą: producenci, inwestorzy, samorządowcy, wykładowcy oraz studenci. East Design Days to wyjątkowe wydarzenia realizowane w jednym miejscu i w jednym czasie. Wykłady, wystawy, prezentacje, działania performatywne oraz warsztaty inspirują i integrują.
East Design Days w formie stacjonarnej bądź hybrydowej odbywają się w Białymstoku od 2018 roku. Do tej pory miało miejsce sześć edycji wydarzenia.
East Design Days jest wydarzeniem zainicjowanym przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej i współorganizowanym z:
– fundacją Resursa Podlaska
– firmą Infinity Group
– fundacją Unitalent
– firmą Elwira Horosz
– Konsulem Honorowym Finlandii w Białymstoku.
Dzięki towarzyszącym wystawom, prezentacjom i koncertom wpisuje się też w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego.
East Design Days otrzymały w 2022 roku wyróżnienie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku za „wydarzenie promujące design i działalność na rzecz współpracy nauki z biznesem” oraz medale za „wspieranie samorządu gospodarczego i przedsiębiorczości”.
Ubiegłoroczne Juwenalia Białystok 2023 zorganizowane na kampusie Politechniki Białostockiej przez Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Białostockiej rozsławiły naszą Uczelnię na całe województwo.
– To było bardzo dużo pracy Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej i Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej – podkreślała Emilia Ramatowska, koordynatorka ubiegłorocznych i tegorocznych Juwenaliów w Politechnice Białostockiej. – W projekt zaangażowanych jest mnóstwo ludzi. Sztab juwenaliowy oraz bardzo duża liczba wolontariuszy – robimy to własnymi siłami i cieszymy się, że nasz projekt został doceniony.
– Ze względu na liczbę osób ten projekt to duże ryzyko, ale jeszcze większa satysfakcja widząc jak wielka rzesza osób pojawia się na naszym wydarzeniu – mówił Mateusz Adaszczyk Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej. – Dziękuję tutaj w pierwszej kolejności pani rektor, panu prezydentowi i panu marszałkowi za wsparcie, bo oczywiście bez nich nie byłoby to możliwe i cóż – widzimy się na Juwenaliach w przyszłym roku, bo tegoroczne mamy już za sobą.
Dni Kultury Studenckiej, a potocznie Juwenalia są corocznym świętem studentów o kilkudziesięcioletniej tradycji w Białymstoku. Z biegiem czasu koncepcja rozwinęła się, a Juwenalia stały się okazją do prezentacji kultury studenckiej, jej niezwykle szerokiego spektrum oddziaływania i różnorodności oraz wizytówką województwa podlaskiego. Jest to święto nie tylko studenckie, na wydarzenia organizowane w ramach Juwenaliów przychodzi cała społeczność Białegostoku i regionu. Oprócz realizacji masowych imprez plenerowych, zorganizowaliśmy przekrój imprez towarzyszących o przeróżnych charakterach – od typowo studenckich konkursów, po koncert wysokiej kultury.
Juwenalia Białystok 2023 wróciły po trzy letniej przerwie w wielkim stylu. Szereg wydarzeń towarzyszących, Parada Studencka, a na koniec dwa dni plenerowych koncertów (2-3 czerwca) na kampusie Politechniki Białostockiej, a to wszystko za sprawą sztabu organizacyjnego składającego się z członków Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej działających wolontariacko, bez udziału żadnych agencji eventowych.. Współpracowali z wieloma pracownikami naukowi, z wieloma instytucjami w Białymstoku oraz partnerami, aby festiwal był jak na najlepszym poziomie.
W ramach harmonogramu juwenaliowego zostały zrealizowane takie wydarzenia jak:
* Kino plenerowe,
* JuweCup,
* Oficjalna Rozgrzewka Juwenaliowa,
* Planszówkalia,
* Małomiasteczkowa Gra Miejska.
Każdy dzień koncertowy przyciągnął około 20 tysięcy ludzi, czyniąc nasz festiwal jedynym tego typu przedsięwzięciem w Województwie Podlaskim.
Na scenie wystąpili: Lady Pank, Maryla Rodowicz, Kult, Organek, Gibbs, O.S.T.R., Paluch, Happysad, Reto, Szeptucha, Trapiwnica, Playboys, Defis, Topky, Miły Pan. Studenci połączyli różne gatunki muzyczne, aby każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
W 20. edycji konkursu Kapituła Konkursu nominowała do finału Urządzenie do edukacji sensorycznej w kategorii Odkrycie oraz East Design Days i Dni Kultury Studenckiej Juwenalia Białystok 2023 w kategorii Wydarzenie.
Podlaska Marka to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów, organizowany przez samorząd Województwa Podlaskiego nieprzerwanie od 2004 r. i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów. Otwarta formuła umożliwia każdemu mieszkańcowi naszego regionu zaproponowanie swojego faworyta – produktu, który dzięki obecności na rynku i swojej doskonałej jakości przyczynia się do promocji naszego regionu w kraju i poza granicami Polski. Głównym celem jest promocja inicjatyw ważnych dla gospodarki i społeczeństwa. Wśród laureatów znajdują się zarówno oferty dużych podlaskich przedsiębiorstw, ale również drobnych producentów, kultywujących tradycje dziedzictwa kulturowego regionu. Nagroda przyznawana jest więc najciekawszym inicjatywom, najpiękniejszym miejscom oraz najlepszym produktom, których wspólnym mianownikiem jest obszar ich realizacji – województwo podlaskie.
Kapituła przyznaje Nagrodę w dziesięciu kategoriach tematycznych:
Produkt Spożywczy,
Produkt Użytkowy,
Inwestycja,
Odkrycie,
Wydarzenie,
Kultura,
Społeczeństwo,
Biznes,
Projekt 4.0
Marka Bez Barier