Politechniczna Sieć Via Carpatia to dobry impuls do rozwoju Polski Wschodniej

Rektorzy i Wiceminister na ściance
2024-11-27-Politechniczna-Sieć-Via-Carpatia-fot-Dariusz-Piekut

Idea projektu Politechnicznej Sieci Via Carpatia jest niezwykle cenna, wpisuje się w politykę naukową państwa, ale również rozwój szkolnictwa wyższego – mówi prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Wiceminister Nauki. –  Region Polski Wschodniej na pewno dostał bardzo dobry impuls do rozwoju. Rektor Politechniki Białostockiej wraz z rektorami Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej przedstawili dotychczasowe osiągnięcia Sieci.

13 758 uczniów szkół ponadpodstawowych skorzystało z zajęć w ramach programu „Z technikum na politechniki”, 3700 studentów wzięło udział w zajęciach „Wyrównać szanse”, 729 nauczycieli akademickich wzięło udział w dodatkowych szkoleniach. To wymierne efekty działania samej Politechniki Białostockiej tylko w wycinku obszaru „kształcenie”. Politechniki: Białostocka, Lubelska i Rzeszowska podsumowały w Białymstoku w obecności prof. dr hab. inż. Marii Mrówczyńskiej, Wiceminister Nauki, dotychczasowe osiągnięcia Politechnicznej Sieci Via Carpatia.

Działania realizowane przez Sieć Politechniczną są skierowane do szerokiego grona odbiorców – zarówno uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, pracowników naukowych i dydaktycznych uczelni, jak i otoczenia społeczno-gospodarczego. Politechnika Białostocka jest liderem w obszarze „Kształcenie”, Politechnika Lubelska – „Nauka”, zaś Politechnika Rzeszowska – „Komercjalizacja”. Ale naczelną ideą są wspólne działania naukowe i komercjalizacyjne.

– W ramach działań projektowych realizowaliśmy na przykład specjalne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych, głównie techników – wylicza dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Tych zajęć zarówno w murach w naszej uczelni, jak i w szkołach ponadpodstawowych, odbyły się setki. Wszystkie były specjalnie przygotowane dla uczniów, żeby pokazać im możliwości Politechniki i zachęcić do studiowania. Realizowaliśmy też specjalne zajęcia wyrównawcze dla nowo przyjętych studentów. Te zajęcia miały im pomóc wejść w rytm kształcenia w ramach uczelni technicznej, czyli były to zajęcia z matematyki, fizyki i innych przedmiotów podstawowych.

Bardzo ciekawą i wartościową inicjatywą były konferencje studenckich kół naukowych. W każdej konferencji brało udział 15 kół naukowych reprezentujących wszystkie uczelnie. To nie tylko możliwość przedstawienia tego, czym się zajmują koła naukowe z trzech uczelni technicznych, ale również wymiana doświadczeń i co jeszcze ważniejsze, każda konferencja kończyła się wydaniem monografii zawierającej artykuły naukowe przygotowane wspólnie przez studentów i ich opiekunów.

Badaliśmy też potrzeby w zakresie nowych form kształcenia i przygotowaliśmy ciekawe tematy i szkolenia przeznaczone dla nauczycieli akademickich, podnoszące ich kompetencje dydaktyczne i doskonalące nowoczesne metody kształcenia. Chcemy je dopasować jak najlepiej do percepcji współczesnego studenta.

W konferencji promującej osiągnięcia projektu Politechniczna Sieć Via Carpatia wzięła udział Wiceminister Nauki.

– Idea takiego projektu jest niezwykle cenna, wpisuje się w politykę naukową państwa, ale również rozwój szkolnictwa wyższego – mówi prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Wiceminister Nauki. –  Region Polski Wschodniej na pewno dostał bardzo dobry impuls do rozwoju. Patrząc na przedstawione przez rektorów efekty projektu,  na prezentacje studenckich kół naukowych widać, że projekt działa doskonale, łączy wiedzę, łączy wysiłek, ale też łączy i laboratoria wszystkich trzech uczelni. Merytorycznie to, co do tej pory państwo zrobili i to co sprawozdawali do Ministerstwa Nauki zostało ocenione bardzo pozytywnie, na pewno kolejne efekty prac również tak zostaną ocenione.

Politechnika Lubelska koordynuje trzy duże działania w obszarze „nauka” w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpathia.

–  Pierwsze działanie to „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” – wylicza prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, Rektor Politechniki Lubelskiej. – To program skierowany do wybitnych uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcieliby realizować swój pierwszy projekt badawczy o charakterze naukowym. W ramach tego zadania zrealizujemy ponad 180 takich projektów, a do szkół ponadpodstawowych trafi około 2 700 000 zł na działania związane z prowadzeniem takich projektów. Oczywiście liczymy na to, że utalentowani młodzi ludzie trafią na nasze uczelnie, w przyszłości będą naszymi studentami, a później pracownikami. Drugie działanie to staże „Po sąsiedzku”. Wymieniamy się po prostu tym, co najlepsze. Staże są liczone w osobomiesiącach. Do tej pory skorzystało z tej możliwości prawie 200 osób. Wymieniamy się dobrymi praktykami w zakresie nauki, ale także w zakresie dydaktyki. Głównym zadaniem tych staży jest tworzenie międzyuczelnianych zespołów naukowych, które będą podejmowały ważkie tematy badawcza. Zalążkiem realizacji tych ważkich tematów badawczych jest trzecie działanie, czyli program Iskra, w ramach którego dzisiaj realizujemy 12 projektów. Każda uczelnia koordynuje po cztery takie projekty w różnych dyscyplinach naukowych, tak żeby objąć tym działaniem jak najszerszy obszar naszej działalności naukowej. Cieszy, że już zostały przygotowane cztery wnioski na projekty, w tym międzynarodowe, które będą kontynuacją prac badawczych realizowanych w ramach programu Iskra.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest liderem komercjalizacji.

– Realizujemy bardzo ważne zadania związane z uaktywnieniem naszych pracowników, ale także młodych ludzi w szkołach ponadpodstawowych w zakresie możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Trzy uczelnie Politechnicznej Sieci Via Carpatia są liderami w liczbie rozwiązań patentowych czy wzorów użytkowych, które zostały zastrzeżone w Polsce. To wielki potencjał. Oczywiście nie wszystko nadaje się do komercjalizacji, jednak musimy wyjść na zewnątrz, pokazać biznesowi nasze rozwiązania, tak aby on widział możliwości współpracy czy też zakupu projektów, które my realizujemy. Staramy się także wyjść naprzeciw oczekiwaniom i będziemy tworzyć w ramach tego zadania spółkę trzech uczelni która będzie się zajmować komercjalizacją w sposób profesjonalny.

Gościem konferencji była Podlaska Kurator Oświaty.

– Projekt jest szalenie budujący – mówi Agnieszka Krokos-Janczyło, Podlaski Kurator Oświaty. –Poznaliśmy dane  i fakty, a z tym się nie dyskutuje. Czuję się zaszczycona, że mamy tak zdolną młodzież i naprawdę jestem dumna, że wśród nas są też dyrektorzy szkół ponadpodstawowych.

Politechnika Białostocka kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością i myślę, że ma ogromny potencjał. Jest uczelnią, która potrafi w młodzieży pielęgnować doskonałość. To, że uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy, ale też gospodarki, napędza dobrostan nas wszystkich. Ten projekt jest bardzo innowacyjny, taki wzorcowy – chylę czoła i serdecznie gratuluję.

Podczas konferencji wystąpili:

  • dr inż. Oleksandr Boiko z Katedry Elektrotechniki i Technologii Nadprzewodnikowych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej – uczestnik międzyuczelnianego stażu badawcze
  • mgr inż. Krzysztof Demidowski, asystent w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych Zakładu Systemów złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, – beneficjent projektu „VIA Express do sukcesu”
  • Kacper Stasiewicz, z zespołu Cerber Motor Sport Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club, współtwórca hybrydowego bolidu CMS-09
  • Julia Skorbiłowicz ze studenckiego koła naukowego Con-Krecik, uczestniczka wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach
  • Grzegorz Sasinowski – projektant oraz Lider Projektu ds. Systemów Automatyki Przemysłowej i Energetyki, Koordynator Współpracy Obszaru Nauka i Przemysł firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. współpracujący przy konkursie „Wschodzący Innowatorzy”
  • Łukasz Lipski, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku – opiekun uczestników konkursów „Naukolatek” i „Wschodzący Innowatorzy”
  • Martyna Strapczuk, uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – uczestniczka konkursów „Wschodzący Innowatorzy”.

– Myśmy nawet nie oczekiwali, że ten projekt może mieć tak duży zasięg, tak nas zbliżyć do siebie i dać takie efekty na najróżniejszych polach działalności uczelni – podsumowuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Zebraliśmy wszystkie dane i fakty, które świadczą o efektywności wydatkowania pieniędzy z Ministerstwa Nauki. Projekt Politechnicznej Sieci Via Carpatia pokazał, że połączenie sił trzech uczelni, a przez to trzech regionów wprowadza kompletnie inną jakość, jeśli chodzi o działania, które są w misjach uczelni. Do tego dochodzi współpraca z instytucjami w naszych regionach. To jest system połączony, słowo sieć ma tutaj kluczowe znaczenie.

Pani Minister poprosiła, by złożyć raport końcowy nieco wcześniej, żeby Ministerstwo Nauki mogło ocenić efekty i żebyśmy dalej mogli kontynuować działania w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.  Do nowej edycji chcemy dodać element umiędzynarodowienia, bo bez umiędzynarodowienia nie ma pełnego rozwoju uczelni. Politechnika Białostocka jest już w gronie uniwersytetów europejskich, więc i w Sieci chcielibyśmy jeszcze bardziej podnieść standardy współpracy.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że to byłby krok w dobrym kierunku.

– Rektor Politechniki Białostockiej wspomniała o umiędzynarodowieniu i to może być faktycznie kolejny krok – mówi Wiceminister Edukacji prof. Maria Mrówczyńska. – Gratuluję państwu, bo na pewno było trudno się dotrzeć, znaleźć wzajemną nić porozumienia, szczególnie, że nie tylko naukowcy muszą współpracować, ale też kanclerze i kwestorzy. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Konferencja promująca osiągnięcia Politechnicznej Sieci Via Carpatia przyciągnęła do Centrum Nowoczesnego Kształcenia dyrektorów szkół ponadpodstawowych, naukowców, doktorantów i studentów z kół naukowych. Zgromadzeni mieli szanse zobaczyć demonstratory urządzeń wykonanych przez międzyuczelniane zespoły badawcze, prezentacja oferty badawczo-rozwojowej Uczelni czy wynalazki młodych innowatorów.

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.