Politechnika Białostocka gościła 240 uczniów na zawodach Szkoła Pełna Aktywności
Na pożegnanie lata, tuż po pierwszych tygodniach w szkole, Politechnika Białostocka przygotowała dla uczniów wspaniałą zabawę pełną ciekawych konkurencji: zręcznościowych, szybkościowych i sprawnościowych. Były też zagadki i wyzwanie poetyckie. 19 września 2024 r. w akcji Szkoła Pełna Aktywności z Politechniką Białostocką udział wzięło 240 uczniów szkół podstawowych z Białegostoku i okolic!
– To pierwsza białostocka edycja tej imprezy. Warto powiedzieć, że oprócz Politechniki Białostockiej, zawody w ramach Szkoły Pełnej Aktywności organizują w swoich ośrodkach Akademickie Związki Sportowe w Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie, Rzeszowie i Lublinie. Akcja pięknie się rozwija i cieszy ogromnym zainteresowaniem. Przyznam, że nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu! Dziś na boiskach Politechniki mamy prawie 250 dzieciaków z klas czwartych, piątych i szóstych. Pogoda nam sprzyja, więc liczę na uśmiech każdego z nich. Tu nie będzie właściwie zwycięzców i przegranych, bo każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal – mówi dr Piotr Klimowicz, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej, koordynator wydarzenia.
Dla uczniów udział w zawodach zorganizowanych na terenie największej uczelni technicznej w regionie był wielką przygodą! Okazją, żeby spędzić wyjątkowy dzień w nowym roku szkolnym na rywalizacjach w super konkurencjach.
– Budowaliśmy zamek z klocków, rzucaliśmy do kosza i jeszcze kopaliśmy piłkę na taką olbrzymią matę z zaznaczonymi punktami. Wszystkie nasze wyniki mam na takiej specjalnej kartce, którą dajemy sędziom – relacjonouje Daria Borsuk z 4 b, uczennica Szkoły Podstawowej nr 34 im. gen. Józefa Zachariasza Bema w Białymstoku.
– Pan od WF-u zapytał w klasie, kto chce brać udział w zawodach. No i przyjechaliśmy. Bardzo mi się tu podoba, są ekstra boiska. Każdy z naszej drużyny jest w czymś dobry. Ja jestem szybki – podkreśla Kacper Mączka z klasy 5e w Szkole Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie.
– Najbardziej lubię jazdę konną, ale każdy sport jest fajny. Tu jest tyle konkurencji, że można się zmęczyć. Ale ogólnie jest super! – mówi Blanka Szczerbińska ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku.
Zdyszany Antoni Bojarski ze Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Janusza Korczaka w Białymstoku przed chwilą zakończył biegi sztafetowe. – Właśnie się dowiedziałem, że tu będzie też układanie wierszyka. Ale mamy w drużynie dziewczyny, to może coś wymyślą – mówi odrobinę zmartwiony Antek.
Dzięki tym wszystkim dzielnym dzieciakom, uczestnikom zawodów Szkoła Pełna Aktywności, nowoczesny kompleks boisk Politechniki Białostockiej wypełnił się gwarem i uśmiechami.
– Bardzo się cieszę, że możemy ten obiekt, który oddaliśmy do użytku w tym roku, wykorzystywać właśnie w ten sposób. Zachęcając różne grupy, młodzież, dzieci, czy studentów do tego, żeby cieszyć się sportem i możliwościami, jakie oferuje Politechnika Białostocka – mówi dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.
Uczniowie rywalizowali w 10 konkurencjach:
- wiosłowaniu na ergometrze wioślarskim,
- rzutach do kosza,
- sztafecie,
- budowaniu wieży/zamku,
- układaniu wierszyka z hasłami,
- dart challenge,
- biegu przez tor przeszkód,
- wyścigach w workach,
- rakiecie
- kręglach fińskich.
– To nie są typowe zawody. Regulamin akcji pozwala na wprowadzenie drobnych modyfikacji i przeprowadzenie poszczególnych konkurencji w ciekawy i oryginalny sposób. Dlatego w naszym wyzwaniu dart challenge nie rzucamy rzutkami do tarczy, ale kopiemy piłkę na matę. Punktację określa miejsce, w którym zatrzyma się futbolówka. Jest więc nieszablonowo, ale też bezpieczniej. Niektóre dzieciaki na naszych zawodach po raz pierwszy usiądą na ergometrze wioślarskim. Tu każdy zawodnik przez minutę wiosłuje ile sił starczy, a liczy się dystans, którą pokona cała drużyna. Mamy również kręgle fińskie, które nie ukrywam, że zespół trenerów ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej też dopiero poznaje. To wspaniała zabawa dla całej rodziny. Polecam bardzo. Są też konkurencje rakietowe, czyli niesienie piłki na rakiecie tenisowej, podbicie piłki w miejscu. Dzieci mogą poczuć się przez chwilę jak Iza Świątek. Zabawa jest wspaniała i na pewno będziemy ją kontynuować w przyszłości – mówi mgr Paweł Kukliński, trener SWFiS PB oraz działacz Klubu Środowiskowego AZS Województwa Podlaskiego.
W sprawnym przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, w sędziowaniu i organizacji pomagało 35 wolontariuszy z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
W akcji Szkoła Pełna Aktywności mogły wziąć drużyny składające się z pięcioosobowych reprezentacji klas 4-6 szkół podstawowych. Młodym zawodnikom towarzyszył dorosły opiekun.
Rywalizację zorganizowaną na boiskach Politechniki Białostockiej wygrała drużyna z klasy 6 c ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku. Miejsce II – klasa 6 ze Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Janusza Korczaka w Białymstoku. Miejsce III – klasa 6 e ze Szkoły Podstawowej nr 50 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku.
Zwycięska drużyna zdobyła prawo wyjazdu dla całej klasy na finał akcji Szkoła Pełna Aktywności, który odbędzie się w dniach 28-31.10.2024 r. w Wilkasach.
Szkoła Pełna Aktywności z Politechniką Białostocką w liczbach:
- 240 uczestników
- 48 drużyn uczniowskich reprezentujących 14 klas czwartych, 13 klas piątych, 21 klas szóstych
- 17 szkół podstawowych z Białegostoku, Holonek, Sobolewa i Uhowa
- 10 konkurencji sędziowanych przez zespół 35 wolontariuszy z ALO PB
Uczestnicy zawodów:
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. J. Twardowskiego w Białymstoku (2 drużyny)
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. J. Iwaszkiewicza w Białymstoku (3 drużyny)
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa Nr 9 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku (2 drużyny)
- Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku (5 drużyn)
- Szkoła Podstawowa nr 22 w Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa nr 28 im. K. I. Gałczyńskiego w Białymstoku (2 drużyny)
- Szkoła Podstawowa Nr 30 im bł Edmunda Bojanowskiego w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa Nr 31 im. Janusza Korczaka w Białymstoku (3 drużyny)
- Szkoła Podstawowa nr 34 im. gen. Józefa Zachariasza Bema w Białymstoku (5 drużyn)
- Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku (3 drużyny)
- Szkoła Podstawowa nr 50 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku (1 drużyna)
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Holonkach (3 drużyny)
- Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie (13 drużyn)
- Szkoła Podstawowa im. Hugona Kołłątaja w Uhowie (1 drużyna)
Organizatorem Szkoły Pełnej Aktywności z Politechniką Białostocką jest: Akademicki Związek Sportowy. Współorganizatorzy: Politechnika Białostocka, Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej i Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego. Wydarzenie wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Czytaj także: Szkoła Pełna Aktywności z Politechniką Białostocką! Czekamy na zgłoszenia drużyn uczniowskich