Politechnika Białostocka gościła uczestników 1st International Young Researchers Conference
1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training, to spotkanie młodych naukowców, które odbyło się na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w dniach 4-6 września 2024 r.
Za nami pierwsza edycja wydarzenia, które promuje prace badawcze młodych naukowców, doktorantów, studentów o charakterze prospołecznym. Konferencję honorowym patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej. Wydarzenie zorganizował Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.
3 dni spotkań, 17 prezentacji, 3 sesje referatowe, 1 sesja plakatowa, 2 szkolenia, a nawet gra miejska. Uczestnicy reprezentujący głównie polskie uczelnie wyższe spotkali się na I Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia, czyli 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training. Gospodarzem wydarzenia, które obyło się w formule hybrydowej, była Politechnika Białostocka.
Recykling betonu, projekt galerii sztuki, koncepcja ortezy rehabilitacyjnej dłoni i przedramienia, robot pielęgniarski – to tylko kilka tematów prac młodych naukowców zaprezentowanych podczas konferencji. Badacze przedstawili wyniki swoich badań realizowanych w ramach prac inżynierskich, magisterskich oraz rozpraw doktorskich. Przybliżyli niezwykle zróżnicowane zagadnienia z wielu dziedzin, począwszy od efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju uniwersytetów, rozwiązań dla osób niedowidzących, skończywszy na budownictwie ekologicznym. Ich zainteresowania badawcze dotyczyły często nowych materiałów, poznawania ich właściwości, sposobów wytwarzania, a także ich aplikacji. Wszystkie projekty łączył techniczny, ale przede wszystkim praktyczny wymiar.
– Obszary badawcze poruszane przez doktorantów Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej dotyczą zarówno przemysłu, budownictwa, inżynierii biomedycznej i wielu innych zastosowań, w których technologia pomaga nam w codziennym życiu – wyjaśnia mgr inż. Adriana Dowbysz z Samorządu Doktorantów Politechniki Białostockiej, sekretarz Zarządu Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych i jednocześnie doktorantka na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, a także laureatka Konkursu na Najlepszego Doktoranta Politechniki Białostockiej w roku akademickim 2021/2022.
Podczas interdyscyplinarnego spotkania na naszej uczelni swoje referaty wygłosiło 15 doktorantów z Politechniki Białostockiej, wystąpili też badacze z Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz z Technical University of Kosice na Słowacji. Wystąpienia naukowe rozpoczęły się 5 września. Jednym z prezentowanych referatów była praca pt. „Numeryczna analiza porównawcza parametrów mechanicznych i kontaktowych metod mocowania skaffoldów ortopedycznych”. Za skomplikowaną nazwą kryje się obietnica korzyści dla pacjentów po urazach ortopedycznych.
– Skaffold ortopedyczny to to implant kostny, który jest stosowany w przypadku, gdy w kości występuje ubytek. Moja praca powstała jako odpowiedź na obecnie stosowane konstrukcje, które charakteryzują się wieloma wadami. Najważniejszą zaletą skaffoldu jest to, że jego zamocowanie nie powoduje takich szkód dla kości, jak w przypadku stosowanych rozwiązań, dzięki czemu możemy zapobiegać amputacji kończyn – wyjaśnia ideę swojej pracy Anita Gryko, doktorantka z Wydziału Mechanicznego.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wydziału, Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, studenci, a także Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku – Tomasz Klim. Uczestnicy mieli szansę poznać prace, które wyróżniają się potencjałem zastosowań wielu branżach, ale czy każdy z tych projektów ma szansę w przyszłości na komercjalizację?
– Cechą charakterystyczną dla uczelni technicznych jest to, że wiele badań ma aspekt bardzo praktyczny, jednocześnie niosący ze sobą bardzo dużą nadzieję na to, iż te badania mogą zakończyć się realnym wdrożeniem, czy też z budową prototypów, które będą sprzedane dla firm. Ten aspekt techniczny przekłada się również na społeczną użyteczność tych projektów w postaci nowych urządzeń i rozwiązań technicznych. Nasi doktoranci bardzo silnie się angażują w kwestie pokrywające się z działalnością wydziałów uczelni, czyli w elektronikę, mechanikę, budownictwo, czy rozwiązania informatyczne, które są szczególnie popularne w dzisiejszych czasach. Staramy się wciągać młodszych ludzi w działalność badawczo-naukową i rozwojową, w efekcie czego, do naszej szkoły doktorskiej przychodzą potem osoby z nowymi, ciekawymi pomysłami na realizację badań. Nasza kadra zadba o to, by odpowiednio ich pokierować tak, by odnieśli sukces – mówił mgr inż. Piotr Golonko, który przez cztery lata pełnił funkcję Przewodniczącego Samorządu Doktorantów na Politechnice Białostockiej i już niebawem będzie bronił swojej pracy doktorskiej.
Przedsięwzięcie organizowane przez doktorantów pozwoliło uczestnikom podzielić się rezultatami swojej pracy badawczej, wymienić informacjami z pozostałymi ludźmi nauki i co ważne – nawiązać kontakty badawcze oraz biznesowe w celu przyszłej współpracy. Zebrane doświadczenia ułatwią młodym badaczom późniejszą pracę w zespołach interdyscyplinarnych.
Dodatkową wartością spotkania była możliwość poznania profesorów z komitetu naukowego (pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Michała Kucieja, Dziekana Wydziału Mechanicznego), którzy podczas sesji referatowych udzielali merytorycznych opinii i wskazówek. Taki feedback ze strony autorytetów naukowych pozwoli tym, którzy stawiają pierwsze kroki w działalności badawczej, ukierunkować swoje wysiłki i rozwinąć badania naukowe.
Młodzi naukowcy wzięli też udział w dwóch szkoleniach z umiejętności miękkich. Pierwsze z nich było poświęcone różnicom kulturowym i poprowadziła je dr Joanna Szydło z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Z kolei zasady przejrzystej komunikacji naukowej przedstawiła uczestnikom dr Monika Śleszyńska ze Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
Wisienką na torcie było wręczenie nagród 4 autorom najlepszych referatów wygłoszonych podczas wydarzenia. Część spośród wszystkich zaprezentowanych prac zostanie opublikowana również w monografii pokonferencyjnej.
Szkoła Doktorska Politechniki Białostockiej w sposób interdyscyplinarny przygotowuje doktorantów do rozwoju naukowego. Kształcenie odbywa się w języku polskim oraz angielskim i trwa 4 lata (8 semestrów) i jest prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę.
– Ukończenie szkoły doktorskiej to nie tylko pierwsze kroki w rozwoju kariery naukowej, ale również droga do rozwoju przemysłu. Nasze innowacyjne rozwiązania mogą mieć realny wpływ na poprawę komfortu życia – mówi o kluczowym znaczeniu kształcenia doktorantów dla otoczenia społeczno-gospodarczego mgr inż. Adriana Dowbysz, doktorantka na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
1st International Young Researchers Conference zorganizował Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.
Partnerzy: Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, Uniwersytecka Rada Samorządu Doktorantów Politechniki Śląskiej.
Strona wydarzenia – wejdź