Politechnika Białostocka gościła zawody Náboj Junior. Koordynowało Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Politechnika Białostocka była gospodarzem lokalnej edycji zawodów Náboj Junior, czyli międzynarodowego turnieju reprezentacji szkół podstawowych. Nietypowa, pełna dynamiki i emocjonująca rywalizacja odbyła się 25 listopada 2022 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.
Do tegorocznego Náboju Junior rozgrywanego w murach Politechniki Białostockiej zgłosiło się 21 czteroosobowych drużyn, reprezentujących 15 szkół podstawowych, głównie z Białegostoku, ale też Kleosina, Turośni Kościelnej oraz Dubin (w pobliżu Hajnówki). W sumie 84 młodych matematyków odważnie stanęło w szranki turnieju o zasięgu międzynarodowym. Równo z wybiciem godziny 10 do rozwiązywania zadań przystąpili dziś bowiem zawodnicy z Polski: z Białegostoku, Bielsko-Białej, Grodziska Mazowieckiego, Kościerzyny, Krakowa, Łebcza, Łodzi, Lublina, Sosnowca, Warszawy i Wrocławia oraz uczniowie z Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii oraz Słowacji.
Na początku zawodów każda drużyna otrzymała 6 zadań. Dopiero po ich poprawnym rozwiązaniu uczniowie mogli zgłosić się do sędziów o wydanie kolejnych. Trzeba więc było działać szybko – zawody trwały tylko 120 minut, a liczył się czas i ilość zadań rozwiązanych przez drużynę. W praktyce oznaczało to, że uczniowie sprintem pokonywali odległość pomiędzy stolikiem a sędziami, a potem z szybkością pocisku wracali na miejsce, żeby pogłówkować nad zadaniem.
– Zrobiliśmy w sumie 28 zadań i bardzo podobało mi się to, że konkurs był dynamiczny i można było współpracować w drużynie. Szczerze polecam! – mówił po zakończeniu konkursu Bartosz Pawilcz, uczeń klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w ZSO Nr 2 Białymstoku.
– Najbardziej w tym konkursie podobała mi się dynamika. I to, że zadania były bardzo fajne. Trochę gorzej poszły nam zadania z fizyki, bo wyszło na to, że nie umieliśmy zastosować wzorów. Ale ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników. To był super konkurs! – mówił zziajany Dawid Boroda ze Szkoły Podstawowej Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku.
Koordynatorem białostockiej edycji zawodów Náboj Junior jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Jego nauczyciele i uczniowie podjęli się organizacji lokalnych zawodów już nie pierwszy raz. Po raz ostatni w 2019 roku.
– Największa satysfakcja wynika z tego, że po okresie pandemii Náboj wrócił! To jest fajny i bardzo ciekawy konkurs, który wyróżnia się interdyscyplinarnością – łączy zagadnienia z matematyki i fizyki. To konkurs pełen dynamiki, kreatywności i, co niezwykle istotne, jest zespołowy. To wielka satysfakcja obserwować, jak w tych uczniowskich drużynach kształtują się liderzy oraz kreatywne pomysły na rozwiązania zadań. Tu można przekonać się o sile stwierdzenia: kto jest w zespole, ten nie jest sam. Zespołowość w konkursie Nabój, ale także kilku innych konkursów organizowanych przez Politechnikę Białostocką, jest bardzo pożądana. I mam nadzieję, że takich konkursów będzie jeszcze więcej – mówił Józef Klim, dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Białostocką edycję zawodów Náboj Junior z wynikiem 30 poprawnie rozwiązanych zadań wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku: Dawid Boroda (klasa 8), Paweł Żadziłko (klasa 8), Patrycja Citko (klasa 8), Maja Pietraszewicz (klasa 8). Na miejscu drugim, z wynikiem 28 zadań uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w ZSO Nr 2 Białymstoku w składzie: Bartosz Pawilcz (klasa 8), Stanisław Głowiński (klasa 8), Jakub Sawicki (klasa 8), Paulina Cudowska (klasa 8). 27 zadań rozwiązali wspólnie ośmioklasiści: Maciej Sobolewski, Michał Rakowski, Władysław Pańkowski, Adam Paszko z Prywatnej Szkoły Podstawowe Nr 1 w Białymstoku i zapewnili sobie trzecie miejsce. Wszyscy uczestnicy Náboj Junior Białystok otrzymali certyfikaty i upominki.
Wyniki Náboj Junior Białystok 2022:
Miejsce 1. Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku, Drużyna A
Miejsce 2. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Białymstoku Szkoła Podstawowa Nr 53 Z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku, Drużyna B
Miejsce 3. Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Białymstoku
Kolejne miejsca:
- Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny im. Błogosławionej Bolesławy Lament w Białymstoku
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku
- Szkoła Podstawowa Nr 45 Z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 11 w Białymstoku
- Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku
- Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Białymstoku Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku, Drużyna A
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie, Drużyna B
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku, Drużyna A
- Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła” Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku, Drużyna B
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Białymstoku, Drużyna A
- Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku, Drużyna B
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Białymstoku, Drużyna B
- Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku, Drużyna B
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie, Drużyna A
- Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła” Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku, Drużyna A
- Szkoła Podstawowa w Dubinach
Jak wyniki uczniów z Białegostoku wypadają w zestawieniu krajowym i międzynarodowym będzie wiadomo po zaktualizowaniu osiągnięć wszystkich drużyn. Ranking będzie opublikowany na stronie konkursu: https://junior.naboj.org/pl/pl/
Monika Rokicka