Politechnika Białostocka na pikniku rodzinnym „Z nauką za pan brat” w Lublinie
To już druga edycja Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bezpieczny Wschód. Tym razem jego gospodarzem została Politechnika Lubelska. Impreza rozpocznie się o godzinie 11, a zakończy wraz z zachodem słońca. Organizatorzy zapowiadają niezapomniane atrakcje: pokazy policyjne, interaktywne warsztaty naukowe, kolorowy jarmark kreatywności i eksperymentów. Szykuje się wspaniała zabawa dla całych rodzin.
W wydarzeniu po raz pierwszy wezmą udział przedstawicie Politechniki Białostockiej. Do Lublina pojedzie ekipa SumoMasters, czyli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyków, które działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej oraz studenci z Koła Naukowego Leśników, które związane jest z Instytutem Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wspólnie stworzą na stoisku naszej uczelni ciekawą i różnorodną ofertę, będzie coś dla miłośników techniki, a także osób, którym bliska jest troska o zasoby naturalne.
SumoMasters to pasjonaci robotyki, którzy udowadniają, że najlepsze na świecie roboty do walk sumo powstają w stolicy Podlasia!
Studenci z SumoMasters zajmują się budowaniem robotów sumo, które są autonomiczne i startują w międzynarodowych zawodach robotycznych. Każdy robot składa się z elementów mechanicznych, elektronicznych oraz informatycznych, bo wiedza potrzebna do zbudowania walecznego robota jest sumą doświadczeń z kilku działów nauki!
– Na Piknik w Lublinie zabieramy ring, na którym prezentować będziemy walki robotów startujące w kategorii MegaSumo, czyli Masakrator i Javelin. Obie konstrukcje mają za sobą zwycięstwa na turniejach krajowych i zagranicznych. Ważą do 3 kilogramów, więc można zaryzykować stwierdzenie, że to będzie starcie tytanów. Mam nadzieję, że zaciekawimy tym młodych pasjonatów robotyki. Oprócz pokazów walk MegaSumo, MiniSumo i NanoSumo chcemy opowiadać o tym, jak powstają roboty, co musimy umieć, żeby stawić czoła konkurencji, no i jak miło jest stawać na podium turniejów w Polsce i za granicą – mówi Michał Falkowski z drużyny SumoMasters.
Konstrukcje SumoMasters zdobyły dla Politechniki Białostockiej niejedną cenną nagrodę. Nasi studenci jedyni w Polsce wygrali zawody robotyczne w Japonii International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Od 2017 roku żadnej ekipie z Polski nie udało się powtórzyć tego sukcesu! Drużyna SumoMasters reprezentowała uczelnię na zawodach i turniejach rozgrywanych w Polsce, Hiszpanii, Rumunii, na Litwie, w Estonii, Chinach, Kolumbii oraz Brazylii! Startuje w kategoriach mini, mega oraz nano sumo, a także wystawiamy roboty typu freestyle, czyli robota według inwencji twórczej konstruktora. Oprócz zawodów wyjeżdża na konferencje naukowe m.in. w Japonii, w Korei, ale także w Polsce czy na Słowacji. W 2021 roku podczas 6. Forum Inteligentnego Rozwoju sekcja SumoMasters została wyróżniona tytułem „Zasłużona dla Inteligentnego Rozwoju” za wyróżniającą się działalność w obszarach rozwoju i popularyzacji innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych. Jest również beneficjentem konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z najlepszych!”. Opiekunem naukowym sekcji SumoMasters jest dr inż. Rafał Grądzki z Katedry Robotyki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Natomiast ekipa z Koła Naukowego Leśników stoi po zielonej stronie mocy!
Koło skupia studentów zainteresowanych naukami przyrodniczo-leśnymi i ochroną zasobów naturalnych. W ramach licznych projektów członkowie Koła Naukowego Leśników zdobywają nowe umiejętności i wiedzę. Eksplorują przede wszystkim wielkie bogactwo leśne naszego regionu, czyli Puszczę Białowieską. Monitorują liczebność i jakość owadów żerujących na igłach sosny, badają populacje ssaków drapieżnych, zbierają nasiona jodły z plantacji zachowawczej i sadzą ją w szkółce Nadleśnictwa Hajnówka. W ramach akcji „Woda jest z lasu” budowali tamy, zatrzymujące wodę w ekosystemie leśnym. Uczestniczą też w konferencjach, sympozjach i wyjazdach naukowych.
To prawdziwi miłośnicy botaniki i zoologii, którzy chętnie dzielą się swoją pasją z innymi. W Kole Naukowym Leśników są wspaniali edukatorzy leśni, którzy nauczą, jak rozpoznawać tropy zwierząt, rozróżnić gatunki drzew i pokochać owady!
Opiekunami naukowymi Koła Naukowego Leśników Politechniki Białostockiej są mgr inż. Karolina Gabrysiak i mgr inż. Konrad Wilamowski.
– Zabieramy ze sobą tysiące egzemplarzy spreparowanych owadów, które występują na terenie Puszczy Białowieskiej. To duża część kolekcji, którą zebrali pracownicy Instytutu Nauk Leśnych. Warto podkreślić, że owady stanowią prawie 90% gatunków wszystkich zwierząt. Do tego jest to grupa niesamowicie różnorodna. Chcemy o tym opowiedzieć i przybliżyć odbiorcom fascynujący świat owadów. Na zdjęciach pokażemy naturalne środowisko występowania owadów, będzie je też można obserwować w ogromnym powiększeniu mikroskopu skaningowego – zapowiada mgr inż. Konrad Wilamowski, któremu na stoisku w Lublinie towarzyszyć będzie dr inż. Monika Puchlik.
Warto przypomnieć, że Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska oraz Politechnika Rzeszowska współpracują ze sobą w ramach Sieci Politechnicznej Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uczelnie realizują działania w trzech obszarach – kształcenia, działalności naukowo-badawczej oraz kreowania wzajemnych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dzięki temu zwiększają swoją konkurencyjność w wielu aspektach, w tym podniesienia jakości kształcenia oraz poprawy jakości życia społeczności lokalnej.
Na Pikniku Rodzinnym w Lublinie odwiedzić też będzie można stoiska Politechniki Lubelskiej i Akademia Straży Pożarnej w Warszawie. A Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie pokaże symulator lotu.
Więcej informacji o Pikniku Rodzinnym „Z nauką za pan brat!” w wydarzeniu na facebooku
3 września (niedziela), od godz. 11:00
Tereny zielone kampusu Politechniki Lubelskiej