Politechnika Białostocka obchodzi Dzień Architektury Krajobrazu
8 listopada odbędzie się Dzień Architektury Krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Wydarzenie w ramach 15-lecia kierunku architektury krajobrazu oraz 75-lecia Politechniki Białostockiej organizują studenci działający w Kole Naukowym Architektury Krajobrazu „Przestrzeń Zieleni”.
Test wiedzy przygotowany dla studentów 1. roku, architektura krajobrazu na planie filmowym inne ciekawe wykłady, prezentacja projektów starszych roczników, przekąski i kawa. Atrakcji podczas Dnia Architektury Krajobrazu na Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej nie zabraknie! Przedsięwzięcie skierowane jest głownie do studentów kierunku architektura krajobrazu, ale mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani. Spotkanie służy poszerzeniu wiedzy, ale i integracji środowiska akademickiego. Organizacją wydarzenia zajęli się studenci działający w kole naukowym „Przestrzeń Zieleni”, którzy rozwijają swoje zawodowe kompetencje na kierunku architektura krajobrazu.
– Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kształtowania obiektów architektury krajobrazu. Uczą się projektowania zieleni w małych przestrzeniach, takich jak ogrody przydomowe, patia, ale również szkolą swój warsztat w zakresie projektowania przestrzeni publicznych, takich jak skwery, place, parki, tereny zieleni w osiedlach mieszkaniowych, czy przy ulicach. Zdobywają wiedzę z zakresu projektowania małych form typu ławki, siedziska, altany – mówi nauczyciel akademicki dr inż. arch. Marta Baum z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Zajęcia na studiach to jedno, ale jest jeszcze „Przestrzeń Zieleni”. To właśnie w tym studenckim kole przyszli specjaliści od architektury krajobrazu mogą realizować swoje pomysły w praktyce. We wrześniu 2024 r. zaprojektowali wspólnie ze studentami z University of Colorado w USA plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ostatnią ich realizacją jest projekt ogrodu biocenotycznego wraz ze strefą relaksu na kampusie uczelni w ramach „Cyklarium Słoboda”. Oba projekty pokazują, że architektura krajobrazu nie tylko „ogranicza się” do kreowania przyjaznego otoczenia, ale ma ona również znaczenie w wymiarze społecznym, ekologicznym, kulturowym. Studenci podejmując się projektowych wyzwań kierują się nie tylko kreatywnością i walorami estetycznymi. Biorą pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności, konieczność zachowania bioróżnorodności, proponując przy tym sensualne możliwości doświadczania przyrody.
– Działalność w kole pozwala studentom rozwijać się kreatywnie, projektowo i naukowo, poznawać nowe idee z zakresu architektury krajobrazu i architektury. Dzięki konferencjom, spotkaniom i współpracy ze studentami z innych krajów zmienia się im spojrzenie na pracę architekta krajobrazu. Odkrywają nowe możliwości, jakie daje im ten zawód – wyjaśnia opiekun koła, dr inż. arch. Marta Baum.
Dzień Architektury Krajobrazu odbędzie się 8 listopada w Auli C Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, w godzinach od 12:00 do 15:00.
Harmonogram:
- 12:00 – oficjalne rozpoczęcie Dnia Architektury Krajobrazu
- 12:10 – wykład mgr inż. arch. kraj. Joanny Orłowskiej-Rogalskiej “Architektura krajobrazu na planie filmowym”
- 12:40 – prezentacja koła naukowego “Przestrzeń Zieleni”
- 13:00 – przerwa na kawę i atrakcje na stoiskach
- 13:30 – Kahoot ( quiz wiedzy dot. architektury krajobrazu, konkurencje indywidualne)
- 13:45 – wykład Karoliny Sadowskiej (studentka architektury krajobrazu, koło Przestrzeń Zieleni) “Zielone oazy miasta – czyli jak zieleń kształtuje przestrzeń publiczną”
- 14:00 – wykład o wyjazdach BIP
- 14:20 – Archiquizik (quiz wiedzy dot. architektury krajobrazu, konkurencje drużynowe)
- 15:00 – podsumowanie i zakończenie wydarzenia
W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 kół naukowych! Zachęcamy do rozwijania w nich swoich pasji – info na stronie
A wszystkim, których interesuje architektura krajobrazu, polecamy studia – sprawdź ofertę!