Politechnika Białostocka otworzyła Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego
– Hasło przewodnie naszej ekspozycji stałej brzmi: Historia, wiedza, potencjał – mówił dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii PB. – Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników Uczelni zgromadziliśmy bogaty zbiór eksponatów.
Otwarcie Centrum Historii Politechniki Białostockiej to niezwykle ważne wydarzenie w historii Uczelni.
– To jest przedstawienie historii, osiągnięć, ale też i tego czym Uczelnia się zajmuje, czym żyje, co jest tym DNA Uczelni – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Centrum Historii powstało po 72 latach istnienia Uczelni. Prezentujemy tu tylko część naszego dorobku. To praca całych pokoleń – nauczycieli, naukowców, studentów, absolwentów, bo oni też czują więź z naszym Centrum Historii i z naszą Politechniką. Jestem niesamowicie dumna, że właśnie dziś otwieramy nasze Centrum, bo 1 grudnia to też rocznica założenia Uczelni. To data symboliczna, która zawsze już będzie się wiązała z otwarciem Centrum Historii. Koncepcja takiego miejsca funkcjonowała od lat, gromadziliśmy eksponaty, kiedy doszło do formalnego powstania Centrum bardzo dużo osób przyniosło własne eksponaty, bardzo często z dużym bagażem emocjonalnym.
Patronem Centrum Historii Politechniki Białostockiej jest inżynier Mirosław Bujanowski. Był wieloletnim pracownikiem technicznym Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, ale też kolekcjonerem. To jego inicjatywą było utworzenie z czasem w murach Politechniki muzeum uczelnianego.
Mój ojciec nigdy by zapewne nie pomyślał, co wynikło z pracy jego skromnej osoby – mówił w imieniu rodziny Bartosz Bujanowski, syn Patrona Muzeum i absolwent automatyki i robotyki Politechniki Białostockiej. – Że te wszystkie przedmioty, które zgromadził i ocalił od zapomnienia oraz jego praca będą tak cenne. Jego już nie ma, ale została po nim pamięć, a nadanie tym wszystkim zgromadzonym przedmiotom wartości historycznej może uczynić tylko człowiek. Dzięki Państwu, przez utworzenie Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego, pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa. Dziękujemy, że jego pasja została tak doceniona i wyróżniona i pozostanie na zawsze w murach Politechniki.
Zgromadzona w byłej Sali Senatu Politechniki Białostockiej kolekcja eksponatów związanych z dziejami Politechniki, prezentowana jest w 10 grupach tematycznych. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią powstania Uczelni, jej tradycjami i symbolami.
W strefach Sala Senatu i Geneza prezentowane są między innymi historyczne i współczesne sztandary Uczelni. Poznać tu możemy również historię jednego z pierwszych absolwentów Uczelni.
Znacząca część ekspozycji poświęcona jest kształceniu i pracy inżynierów (strefy Inżynier i Ludzie Politechniki ). Wśród eksponatów zobaczyć możemy kolekcje arytrometrów , suwaków logarytmicznych oraz szereg maszyn i urządzeń, którymi studenci, absolwenci i naukowcy PB posługiwali się w ciągu ostatnich 70 lat. Zobaczyć tu można suwaki logarytmiczne, arytrometry, jak i różne nośniki danych, w tym taśmę perforowaną z komputera Odra.
Najcenniejszym z prezentowanych eksponatów jest żarówka Edisona, która pierwotnie znajdowała się w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Prezentowane są tu również radioodbiorniki, magnetofony, telewizory i aparaty telefoniczne oraz komputery powstałe na przestrzeni okresu funkcjonowania Szkoły.
– Początki kolekcji sięgają swą historią lat 80. XX wieku i zbiorów gromadzonych przez inżyniera Mirosława Bujanowskiego – przypomina dr Kłopotowski.
Ciekawymi eksponatami dokumentującymi pozanaukową działalność pracowników i studentów PB są zarówno flaga Uczelni towarzysząca wyprawie w Himalaje, jak i liczne dyplomy, medale i puchary zdobywane podczas zawodów sportowych.
Historia Uczelni w roku 2019 zamknięta została w Kapsule Czasu ustawionej przed biblioteką PB. W muzeum symbolizuje ją strefa o tej nazwie. Zobaczyć w niej można zarówno artefakty zamknięte w kapsule, jak i kolekcję projektorów i rzutników wykorzystywanych podczas wykładów. Najciekawszym z eksponatów w tym zbiorze jest epidiaskop z lat 60. XX wieku.
Współczesna Uczelnia prezentowana jest w strefie Politechnika dziś. Poznać tu możemy między innymi bogaty program współpracy międzynarodowej. W zbiorach Centrum odnaleźć możemy eksponaty całkiem współczesne. Na szczególną uwagę zasługuje tu jeden z analogów łazików marsjańskich zbudowany przez studentów PB (strefa Studenci).
W wielu miejscach ekspozycji pojawiają się ludzie tworzący na przestrzeni dziesięcioleci społeczność akademicką. Są wśród nich zarówno rektorzy, pracownicy, jak i studenci oraz absolwenci. Tym ostatnim poświęcona jest odrębna strefa.
– O potencjale uczelni świadczą sukcesy studentów i absolwentów – mówi dyrektor Maciej Kłopotowski. – Z satysfakcją odnotowujemy wysokie miejsca naszych zespołów w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wiemy też, że nasi absolwenci stają się decyzyjnymi pracownikami firm regionalnych i globalnych, a nierzadko sami tworzą własne przedsiębiorstwa.
Zwiedzając wystawę, możemy usłyszeć fanfarę Politechniki, wysłuchać Chóru Politechniki, a nawet uczestniczyć w koncercie zorganizowanym w ramach Juwenaliów.
Historia Politechniki Białostockiej sięga 1949 roku, kiedy to powstała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska przy NOT. W kolejnych latach przekształcona w Wyższa Szkołę Inżynierską, a od roku 1974 r. – ma rangę technicznej uczelni akademickiej. Politechnika Białostocka zaprasza do poznania swojej historii i ludzi, którzy związali z nią swoje losy.
Inżynier Mirosław Bujanowski (1950-2017), patron Centrum Historii Politechniki Białostockiej – wieloletni pracownik techniczny Wydziału Elektrycznego, inicjator utworzenia muzeum uczelnianego, współtwórca eksponatorium Almaria znajdującego się na Wydziale Elektrycznym PB. Pasjonat, kolekcjoner przedmiotów, fotografii i wspomnień związanych z historią Uczelni.
Centrum Historii PB dostępne będzie dla zwiedzających w każdy czwartek i piątek, począwszy od czwartku 2 grudnia, w godzinach 10-14. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne, obecnie konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty pod adresem: centrumhistorii@pb.edu.pl, tel. 85 746 91 36.
Zobacz także: Optyczny multimedialny stół dotykowy, czyli OPTITOUCH