Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wspólnie przygotują programy studiów dla Polaków w Litwie
Rektorzy Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku oraz przedstawiciele polskich organizacji na Litwie podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie wspólnego kształcenia, promocji nauki i kultury w Litwie.
Największe białostockie uczelnie publiczne i partnerzy z Litwy w liście intencyjnym zobowiązały się do zacieśniania współpracy, której celem będzie m.in. wspólne przygotowywanie programów kształcenia oraz prowadzenie studiów dla Polaków w Litwie, organizowanie i udzielanie wsparcia naukowego i dydaktycznego nauczycielom i uczniom szkół polskich w Litwie. To także organizacja wydarzeń naukowych, edukacyjnych, kulturalnych, czy wzmacnianie więzi między środowiskami akademickimi a społecznością lokalną, angażowanie studentów, uczniów, nauczycieli i pracowników naukowych w działania edukacyjne i kulturalne.
Uczestnicy spotkania mogli bliżej poznać nie tylko Filię i Uniwersytet w Białymstoku, ale także Politechnikę Białostocką oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
– Dziękuję panu Rektorowi Uniwersytetu w Białymstoku za zaproszenie nas tutaj i za tę inicjatywę. My możemy oczekiwać, planować, ale dopóki nie zaczniemy czegoś robić, to tego nie będzie, a dzisiaj coś się wydarzyło – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej.
Rektorzy spotkali się z polskimi organizacjami w nowej siedzibie Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Mieści się ono przy ul. Makowej.
– To nadzwyczajne spotkanie, ponieważ w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie spotykają się rektorzy i prorektorzy trzech największych uczelni publicznych północno-wschodniej Polski, by rozmawiać na temat współpracy z państwem – przedstawicielami społeczności Polaków mieszkających na Litwie, by rozmawiać na temat tych aspektów, w ramach których zrobimy różnicę, spowodujemy, że młodzież, która tutaj się uczy, będzie chciała studiować w Wilnie albo będzie myślała w perspektywie o studiach w Białymstoku. Mamy naprawdę znakomite uczelnie, znakomicie kształcimy, mamy się czym pochwalić w skali ogólnopolskiej – mówił podczas spotkania w Wilnie prof. Mariusz Popławski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
– Jako trzy największe uczelnie całego makroregionu chcemy być tutaj z Państwem i pokazywać, że jesteśmy dla Was, dla waszych znajomych, uczniów, przyjaciół. Wiemy, że wybory młodzieży są bardzo różne. Jedni mają plany, by zostać z mamą i tatą, inni mają w sobie niespokojnego ducha i chcą wyjechać, wypłynąć na szerokie wody. Gdyby chcieli „wypłynąć” poza granice Wilna, to mogą wybrać naprawdę piękne miasto jakim jest Białystok – przypominał prof. dr hab. Marcin Moniuszko – rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym m.in. prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Jacek Żmojda prof. PB, prorektorzy Uniwersytetu w Białymstoku: prof. UwB Krzysztof Korotkich, dr hab. Agnieszka Piekutowska, dr hab. Anna Jałowiec-Gardocka prof. UwB oraz dr hab. Tomasz Bajkowski prof. UwB, a także prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adrian Chabowski, prof. Jolanta Urbanowicz z Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie i władze dziekańskie Filii UwB w Wilnie.
– Filia UwB w Wilnie to unikalność ponad granicami. To spotkanie jest tego dowodem. Fenomenem tego miejsca jest też to, że cały czas realizujemy kształcenie Polaków, którzy tu mieszkają – podkreślała dr hab. Urszula Wróblewska, prof. UwB – dziekan Filii UwB w Wilnie.
– Misją naszych uczelni jest kształcenie niezależnie od wieku, narodowości, obywatelstwa. Myślimy o tym, w jaki sposób moglibyśmy naszą misję jeszcze bardziej rozwijać, kierując swoją ofertę kulturalną i naukową, do tych wszystkich, którzy tego oczekują. Chcemy to usłyszeć od Państwa – podkreślał, zwracając się do przedstawicieli polskich organizacji na Litwie prorektor UwB dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.
List intencyjny podpisali: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – rektor Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. Marcin Moniuszko – rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Mariusz Popławski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku, oraz przedstawiciele następujących organizacji: Fundacja Wspierająca Oświatę Polską „Samostanowienie”, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich na Litwie, Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wilnie, Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Związek Prawników Polaków na Litwie, Polskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Litpolinva”, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Polski Teatr w Wilnie, Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie, Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Dom Kultury Polskiej w Wilnie oraz Fundatio Vilnensis Medicorum.
Porozumienie zostało zawarte 10 grudnia br. w nowej siedzibie Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie.
(jd) na podst. informacji prasowej UwB