Politechnika Białostocka wspiera złotą medalistkę w karate. Klaudia Sokołowska wygrywa od 9. roku życia
- kiedy Klaudia Sokołowska rozpoczęła treningi karate
- w jakich zawodach brała udział młoda sportsmenka
- co w karate oznacza czarny pas, a co 1 dan
Klaudia Sokołowska karate trenuje od dziecka. Japońską sztuką walki zainteresowała ją babcia, która zaprowadziła małą Klaudię na pierwszy trening.
– Bardzo mi się spodobało i zaczęłam uprawiać tę dyscyplinę – wspomina studentka budownictwa. Okazuje się, że babcia doskonale rozpoznała drzemiący w dziewczynce talent, bo mając 9 lat Klaudia zdobyła złoto podczas VII Turnieju Karate w Chynowie w kumite indywidualnym dziewcząt 8-9 lat! Zaledwie rok starsza karateczka zdobyła dwa srebrne i trzy brązowe medale. 2013 rok należał już do 11-letniej sportsmenki. Zdobyła 7 złotych medali, przede wszystkim w kumite indywidualnym dziewcząt. I tak rok po roku – praktycznie nie ma zawodów, z których Sokołowska nie przywiozłaby do Białegostoku jakiegoś medalu – najczęściej złotego. Sport to także okazja do dalekich podróży. W 2019 roku Klaudia, będąc w drugiej klasie liceum, reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Świata w Olimpijskim Karate WKF w Santiago de Chile.
– Trener mobilizuje mnie do wygrywania wielu zawodów – przyznaje sportsmenka. Jej trener – Marek Ołowski – ma 6 dan w karate. Klaudia też już zdobyła czarny pas, co oznacza że poznała wszystkie uczniowskie podstawy danej sztuki walki i ma wiedzę, która pozwala na przekazywanie tych podstaw innym. Studentka ma już 1 dan i nie ustaje w doskonaleniu swoich technik.
– Trenuję trzy razy w tygodniu – przyznaje Sokołowska. – Uczęszczam także na siłownię, co pozwala mi polepszyć swoją wytrzymałość, technikę i szybkość. Od pięciu lat Klaudia jest w szerokiej kadrze narodowej Polskiej Unii Karate.
– Podczas swojej kariery sportowej zdobyłam wiele medali, zostałam kilkukrotnie mistrzynią Polski – wylicza studentka. – Startowałam także w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Najlepszy wynik, który miałam, to był ćwierćfinał. Startowałam także w Akademickich Igrzyskach Europejskich, gdzie też byłam w ćwierćfinałach.
Klaudia Sokołowska pochodzi z Sokółki. Praktycznie od początku swojej kariery trenowała w rodzinnym mieście i w Białymstoku. Po ukończeniu liceum wybrała studia w Politechnice Białostockiej. Teraz jest studentką trzeciego semestru budownictwa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
– Zdecydowałem się na ten kierunek, ponieważ chcę zostać inżynierem – mówi sportsmenka. – Studia w Politechnice Białostockiej pozwalają mi zdobywać wiedzę, ale także startować w Akademickich Mistrzostwach Polski i mistrzostwach Europy, dzięki którym mogę rywalizować ze studentami z innych uczelni. Ta rywalizacja pozwala mi wejść w etap seniora, a moim kolejnym celem sportowym są mistrzostwa Europy, które odbędą się w lipcu w Zagrzebiu.
Sportsmenka docenia fakt, że dzięki przychylności nauczycieli akademickich udaje się jej łączyć pasję sportową z nauką.
– Wykładowcy pomagają mi w połączeniu swojej pasji z uczelnią, starają się pójść na rękę, przełożyć czasami kolokwium, jeśli jest taka potrzeba – przyznaje Sokołowska. – Wiem, że ukończenie studiów wraz z uprawianiem sportu nie jest łatwe, ale się bardzo staram i mam też ogromne oparcie w swojej rodzinie, która mnie wspiera w czasie zawodów.
Klaudia Arleta Sokołowska pilnie studiuje i trenuje. Następne ważne zawody – Akademickie Mistrzostwa Polski będą już w maju. Studentka Politechniki Białostockiej wystąpi w Akademickiej Reprezentacji Polski podczas Akademickich Mistrzostw Europy 2023 w karate WKF w Zagrzebiu w lipcu 2023 roku. Jej wyjazd wspiera finansowo Politechnika Białostocka.
Klaudia Arleta Sokołowska (1 dan) ma na swoim koncie już 57 złotych medali, 19 srebrnych, 33 brązowe.
Jerzy Doroszkiewicz