Politechnika z patentem. Urządzenie do ćwiczeń stawu biodrowego człowieka.
Na Politechnice Białostockiej dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki, po których – w dalszej perspektywie rozwoju – absolwenci mogą podjąć pracę na stanowiskach związanych ściśle z medycyną. Inżynieria biomedyczna i biotechnologia oferują studentom wiedzę z zakresu konstrukcji medycznych, informatyki medycznej, biomechaniki i inżynierii biomateriałów, ortotyki, czy protetyki. Co ważne, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce, co już na stracie daje im dużą przewagę na rynku pracy.
Jednym z efektów wytężonej pracy na Politechnice Białostockiej jest przyznany niedawno uczelni patent na wynalazek z zakresu inżynierii biomedycznej. Dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda adiunkt z Wydziału Inżynierii Zarządzania PB, dr inż. Piotr Borkowski adiunkt z Wydziału Mechanicznego PB oraz Katarzyna Stepaniuk, studentka z Wydziału Mechanicznego PB są twórcami wynalazku, który ma za zadanie wspierać ćwiczenia stawu biodrowego.
Wynalazek znajduje swoje główne zastosowanie w rehabilitacji kończyn dolnych. Pewną nowością, jaką wprowadza wynalazek, jest umożliwienie rehabilitacji czynnej, jak i biernej stawu biodrowego. Ćwiczenia na innowacyjnym urządzeniu mogą być przeprowadzane w dwóch płaszczyznach oraz z regulowanym zakresem kątowym.
Co ciekawe dr inż. Piotr Borkowski jest współautorem już dziewiątego urządzenia, które uzyskało ochronę Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystkie proponują nowe, autorskie rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym.
Nowy wynalazek z zakresu inżynierii biomedycznej z pewnością wprowadza nowe spojrzenie na rehabilitację i daje nadzieję pacjentom na szybszy powrót do sprawności ruchowej.