Powrót do natury
Zmiana w codzienności
Ostatnie miesiące wpłynęły na funkcjonowanie każdego z nas. Nawet zupełnie prozaiczne czynności, jak zrobienie zakupów czy praca, musiały przejść błyskawiczną przemianę. Brzmi jak prawdziwa gratka dla tęgich umysłów z dziedziny socjologii, prawda?
Do identycznego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska i dr Paweł Białous zdecydowali się od samego początku izolacji czujnie monitorować każdy dzień, by poznać nastawienie psychiczne i zmieniające się nawyki przeciętnego Kowalskiego. Dotychczasowe rezultaty obserwacji są całkiem optymistyczne!
Kierunek: natura
Nadmiar wolnego czasu i zdecydowane przeładowanie treściami online sprawiły, że uważniej przyglądamy się naszemu otoczeniu. Szybko przypomnieliśmy sobie o istnieniu roślinek balkonowych czy przydomowych ogródkach. Chętnie zaczęliśmy odwiedzać także lasy i parki. Powrót człowieka do świata przyrody to wspaniała i bardzo budująca wiadomość. To widok zieleni, świeże powietrze, otoczenie zwierząt pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, uwrażliwia i czyni nas spokojniejszymi.
Wspólne rytuały
Media w formach anegdot przekazywały doniesienia o małżeńskich kłótniach, rodzinnych konfliktach i awanturach wynikających z czasowej izolacji. Faktem jest jednak, że w wielu domach zaczęto ze sobą rozmawiać w związku z nieustannym kontaktem. Powróciły zamierające wcześniej rytuały, jak wspólne posiłki, spacery, aktywności wymagające współpracy.
Badania białostockich naukowców to dopiero początek. Wielką niewiadomą pozostaje żywotność zaobserwowanych w czasie izolacji zmian. Nie ma jednak wątpliwości, że zamknięcie ma, poza wadami, też szereg pozytywów. Obserwacje zespołu socjologów z UwB będą zaś podstawą do wielu badań w kolejnych latach.
Warto odnotować, że próbą dla obserwacji została specjalna grupa facebookowa Pandemia Stories PL. https://www.facebook.com/groups/231961137952601/
Naukowcy coraz chętniej sięgają w swoich pracach po zdobycze techniki!