Poznaj cztery żywioły!

Temat ekologii i powrót człowieka do świata przyrody to zagadnienia ostatnio modne, chętne podejmowane w debacie publicznej. Warto jednak nie poprzestawać na samej teorii – w końcu natura jest fajniejsza na żywo, a nie na ekranie telefonu!

Powszechny, rosnący wciąż świat cyfrowy łatwo przyjmuje kolejne trendy i mody. Z tym wiążą się, niestety, paradoksy, jak dyskusja o pięknie natury za pośrednictwem internetu. Teoria jest oczywiście ważna, ale co z praktyką? Ilu głosicieli ekologii obcuje na co dzień z cudownym, leśnym powietrzem czy śpiewem ptaków niezakłóconym hałasem silników i klaksonów? Na szczęście Uniwersytet w Białymstoku wyciąga rękę ku najmłodszym, by dać im szansę zakochania w przyrodzie!

Zielona szkoła?

Lokalna uczelnia zaproponowała uczniom klas V-VIII szkół podstawowych udział w Młodzieżowym Uniwersytecie Przyrodniczym. Czy słowo uniwersytet niesie ze sobą godziny nużących wykładów o rzadkich gatunkach ptaków? Nie! Pomysłodawcy z rozwagą dostosowali program do wieku uczestników. Wśród atrakcji skierowanych do młodzieży znalazły się: zajęcia terenowe, analizy laboratoryjne i mikroskopowe, tworzenie własnych ogrodów, akwariów, terrariów.

Mottem projektu jest „Cztery Żywioły Ziemi – poznaję i mądrze korzystam” – można więc uznać, że program, założenia oraz sama idea Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego jest strzałem w dziesiątkę w związku z postępującą cyfrozą dotykającą całe społeczeństwo, zaś ze szczególnym natężeniem nieodporne dzieci. Aktywne poznawanie natury pomoże uczestnikom uzyskać równowagę między pędem dzisiejszych czasów, a optymalnym wykorzystywaniem zasobów Ziemi. Dodatkowo, niejeden uczestnik ma szansę odkryć w sobie powołanie do nauk przyrodniczych i ścisłych!

Projekt będzie miał trzy edycje. Jeden uczeń ma możliwość udziału tylko w jednej z nich. W sumie miejsc jest 216, co daje 72 uczniów na każdą z odsłon MUP.

Rekrutacja na pierwszy cykl zajęć w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego rozpocznie się 20 sierpnia 2020 roku, ale już teraz szkoły (klasy V-VIII) oraz indywidualni uczniowie mogą złożyć wstępną deklarację uczestnictwa. Wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny, który jest dostępny na stronie internetowej Wydziału Biologii i przesłać go na adres: mup@uwb.edu.pl do 10 lipca.

 Właściwa rejestracja kandydatów zostanie przeprowadzona w terminie 20 sierpnia – 8 września.

Autor: Artur Sabasiński
Fot. Dawid Pieciul