Prace artystów z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej – wystawa DOM
8 lipca odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Dom”. Swoje prace w Galerii im. Sleńdzińskich zaprezentowali artyści z Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Interaktywna lampa, stolik inspirowany lokalną tradycją, nowoczesny neon, który przypomina grzejnik – oglądający mogli poznać świetny dizajn połączony z promocją kulturalnego dziedzictwa Podlasia.
Z artykułu dowiesz się:
- kto spośród artystów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zaprezentował swoje prace
- jaka koncepcja przyświeca wystawie w Galerii im. Sleńdzińskich
- co się kryje za dizajnem czerpiącym z tradycji Podlasia
Każdy z eksponatów zaprezentowanych na wystawie „Dom” spełnia inną funkcję użytkową i jest zaprojektowany w całkowicie odmiennym stylu. Wystawę tworzy zbiór prac 11 artystów, architektek i architektów z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którzy zajmują się różnymi dziedzinami sztuki. Swoje prace w Galerii im. Sleńdzińskich pokazali: Anna Ciżewska-Czarnecka, Jan Godlewski, Radosław Górski, Aleksandra Jakuć, Katarzyna Kowal, Marta Kruk, Tatiana Misijuk, Jarosław Perszko, Justyna Sołomianko, Justyna Zalewska-Grycuk z Katedry Projektowania Architektonicznego, a także gościnnie Eliza Proszczuk. Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Bogdana Supruna.
– W większości są to prace wnętrzarskie, meblarskie i wzornicze. Cała wystawa ma zamysł domu nie tylko jako zbieraniny obiektów i przedmiotów, ale też jako przestrzeni, w której żyjemy i wypoczywamy. Aranżacja podzielona jest na 3 strefy – najpierw strefa wejściowa, czyli to, co nas wita w domu. Później przechodzimy dalej, do stref bardziej intymnych, czyli strefy życiowej i wypoczynkowej. Tam też adekwatnie są rozmieszczone dzieła naszych projektantów – mówi autorka aranżacji wystawy, Justyna Sołomianko z Katedry Sztuk Projektowych.
Artyści z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przybliżają pojęcie „dom” w oparciu o symbolikę, miksując przy tym nowocześnie zaprojektowane przedmioty użytkowe z tymi, które odwołują się do tradycji regionu, w tym budownictwa drewnianego. Przykładem może tu być zarówno tkanina dwuosnowowa autorstwa Elizy Proszczuk, czy przejście – ościeżnica drzwiowa z drewna sosnowego odwołująca się do ludowych zwyczajów i podlaskiej sztuki rzemieślniczej – autor Radosław Górski.
Co ciekawego można jeszcze zobaczyć? Wrażenie z pewnością robi interaktywna lampa połączona ze stolikiem kawowym. Autorką tego niecodziennego pomysłu jest Aleksandra Jakuć, która poprzez swój projekt niejako „zmusza” do działania. By skorzystać ze stolika należy bowiem podnieść górną półkulę lampy i osadzić ją na wybranej wysokości.
Uwagę oglądających zdecydowanie przykuwa projekt prof. dr. hab. Jarosława Perszko – „Zimny Grzejnik Łazienkowy”, który mimo swojego wyglądu, ciepła nie daje. Wszystko za sprawą magii światła, którego nośnikiem jest gaz płynący wewnątrz stalowej obudowy przedmiotu.
Jeśli jesteście ciekawi pozostałych wyjątkowych projektów wykonanych przez artystów z Politechniki Białostockiej, zapraszamy do Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2.
Wystawę „Dom” można oglądać do 14 sierpnia 2022 r.
Kuratorka wystawy: Eulalia Domanowska
Aranżacja wystawy: Justyna Sołomianko