Prapremiera obrazu Leona Tarasewicza
W ramach promocji województwa podlaskiego podczas Expo 2020 w Dubaju zostanie zaprezentowana czasowa wystawa Xylopolis, którą współtworzy Politechnika Białostocka. Jednym z widowiskowych elementów wystawy będzie obraz prof. Leona Tarasewicza, który ma być wizualną dominantą wystawy województwa podlaskiego, resortu klimatu i ochrony środowiska w Pawilonie Polski.
Z artykułu dowiesz się:
– co będzie atrakcją wystawy Xylopolis podczas Expo 2020 w Dubaju
– jak wyglądał proces tworzenia dzieła przez prof. Leona Tarasewicza
– jak Politechnika Białostocka wspiera ideę promocji regionu w ramach Światowej Wystawy w Dubaju
Obraz zajmujący niemal 46 m2 na płótnie o wymiarach 13,5 na 3,4 metra, to jedno z największych dzieł, które namalował artysta z Podlasia.
Niezwykły projekt trafi do Dubaju, gdzie zostanie oficjalnie odsłonięty. Niezwykły projekt trafi do Dubaju, gdzie zostanie oficjalnie odsłonięty. 18 sierpnia w Fabryce Domów Modułowych Unihouse S.A. w Bielsku Podlaskim miała miejsce prapremierowa prezentacja obrazu Tarasewicza, na której byli również obecni przedstawiciele Politechniki Białostockiej.
Jeżeli chodzi o tę pracę, to w jakiś sposób jest synteza czterech pór roku i światła w tym wszystkim umieszczonym. W pracach malarskich nie wszystko jest przekładane jeden do jednego, bo wtedy nie potrzebny byłby widz i niepotrzebny byłby nam intelekt. Jest to pośrednia myśl, która powinna funkcjonować między mną, pracą, widzem i innymi elementami wystawy – wyjaśniał ideę obrazu Leon Tarasewicz
Projekt powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego we współpracy z Unihouse S.A .- firmą z grupy Unibep S.A. Był realizowany przez ponad dwa tygodnie w hali Unihouse, w której Mistrz spędzał codziennie kilka godzin, realizując swoją wizję dzieła. Leon Tarasewicz dołączył do Ambasadorów Polski oraz województwa podlaskiego na Expo 2020, zasilając grono znamienitych przedstawicieli regionu, w tym również naszej uczelni.
Dla Politechniki Białostockiej idea Xylopolis jest szczególnie bliska, ponieważ od lat z powodzeniem kreuje nowe rozwiązania technologiczne zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Uczelnia może pochwalić się dorobkiem ekspertów, takich jak choćby dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk, prof. PB z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, który zajmuje się budownictwem drewnianym.
Politechnika Białostocka to jedna z kluczowych uczelni, nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Zaangażowanie uczelni w Expo2020 w Dubaju może pokazać Politechnikę od strony edukacyjnej. Nie wyobrażam sobie projektu Xylopolis bez Politechniki Białostockiej – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Czytaj także: Czy siła moralna domu ma związek z jego budulcem i konstrukcją?
Uczelnia wspierając aktywnie od samego początku przedsięwzięcie Xylopolis chce pójść o krok dalej.
Politechnika Białostocka zamierza kontynuować i rozwijać koncepcję Xylopolis po zakończeniu wystawy – podkreśla JM Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, dodając, że realizacja Xylopolis w praktyce dowodzi, że program kształcenia i kadra naukowa Politechniki Białostockiej są przygotowani do projektowania zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i poszanowaniem natury.
Wystawa woj. podlaskiego zainauguruje obecność Polski w Dubaju. Do realizacji czasowej wystawy Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił ważnych i merytorycznych partnerów, jakimi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku oraz Fundacja Grupy Unibep Unitalent – pomysłodawca idei oraz pierwotnej nazwy wystawy (Drewnopolis).
Więcej informacji na temat Xylopolis: https://pb.edu.pl/xylopolis/
Zobacz także: Studenci Wydziału Architektury PB stworzyli projekt wystawy województwa podlaskiego na Expo 2020 w Dubaju