Prof. Marcin Kochanowicz planuje „Szerokopasmowe źródło ASE pracujące w paśmie 2 mm”
Prof. Marcin Kochanowicz, kierownik Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej wraz z naukowcami z Politechniki Lubelskiej planuje „Szerokopasmowe źródło ASE pracujące w paśmie 2 mm”.
W ramach projektu wykonany zostanie demonstrator światłowodowego, szerokopasmowego źródła ASE (ang. amplified spontenous emission) pracującego w paśmie 2 mm z regulowaną płynnie mocą wyjściową. Sercem urządzenie będzie opracowany na PB światłowodów kodomieszkowany jonami pierwiastków ziem rzadkich, którego specjalna konstrukcja pozwoli osiągnięcie ekstremalnie szerokiego pasma emisji (>200nm,) – istotnego w tego klasie urządzeniach. Komercyjnie dostępne źródła ASE mają pasmo emisji ok. 100 nm. Rozwój rynku można przypisać rosnącemu zapotrzebowaniu na źródła ASE w zastosowaniach medycznych, komunikacji światłowodowej, żyroskopach, czujnikach światłowodowych i innych zastosowaniach na poziomie globalnym.
Powoduje to intensywne badania nad opracowaniem światłowodowych źródeł promieniowania w paśmie 2 mm. Lasery i źródła szerokopasmowe znajdują zastosowanie m.in. w teledetekcji, LiDAR (Light Detection and Ranging), medycynie, systemach pomiarowych i telekomunikacji kosmicznej.
Co istotne, cały proces technologiczny produkcji źródeł będzie prowadzony w Politechnice Białostockiej.
W skład zespołu badawczego weszło czterech badaczy i jeden doktorant z Politechniki Białostockiej oraz dwóch badaczy z Politechniki Lubelskiej.
To z Politechniki Białostockiej:
prof. dr hab. inż. Marcin Kochanowicz
dr hab. inż. Piotr Miluski
dr inż. Tomasz Ragiń
mgr inż. Jakub Markiewicz
oraz doktorant mgr inż. Krzysztof Markowski.
Zespół pracuje wspólnie z naukowcami z Politechniki Lubelskiej. To:
dr inż. Damian Harasim
dr inż. Krzysztof Skorupski.
Komisja konkursu przyznała badaczom kwotę 97 tys. zł.
Demonstrator RFIDtex UHF Cyfrowego Paszportu Produktu UE z Politechniki Rzeszowskiej to projekt, którego liderem jest dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz. Wraz z trójką współpracowników ma w swoim zespole także dr. Macieja Ciężkowskiego z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
W wyniku realizacji zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych zostanie opracowana i przebadana użyteczna konstrukcja tekstronicznego identyfikatora RFID (ang. Radio Frequency IDentification) pasma UHF, która po integracji z przykładowymi wyrobami branży tekstylnej będzie stanowiła demonstrator wynalazku Politechniki Rzeszowskiej (PRz) pn. RFIDtex, przygotowany do komercjalizacji w ramach Cyfrowego Paszportu Produktu (DPP – ang. Digital Product Passport) Unii Europejskiej (UE). W zaproponowanym wynalazku, DPP oznacza elektroniczną informację zawartą w pamięci chipu RFIDtex, na podstawie której możliwe będzie m. in. sprawdzenie skąd pochodzi produkt branży tekstylnej, w jaki sposób został wytworzony i jak należy go zutylizować, żeby nie stanowił odpadu w środowisku.
Układ do chłodzenia magazynu energii za pomocą wody szarej z Politechniki Lubelskiej będzie powstawał w zespole złożonym z sześciu badaczy z tej uczelni przy współpracy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Białostockiej. Liderem jest dr hab. inż. Dariusz Zieliński, prof. Politechniki Lubelskiej. Politechnikę Białostocką reprezentuje dr inż. Krzysztof Kulikowski.
Spodziewane wyniki prac badawczo-rozwojowych dotyczą opracowania prototypu urządzenia w celu przeprowadzenia testów funkcjonalnych, które w dalszej perspektywie pozwolą na powstanie gotowego produktu przeznaczonego do komercjalizacji. Na podstawie wyników prac podjęta zostanie również próba uzyskania ochrony patentowej proponowanego rozwiązania.
Wszystkie projekty mają być gotowe do 30 listopada 2024 roku.
Zespoły na badania i komercjalizację demonstratora otrzymują po blisko 100 tys. zł.
Głównym celem Konkursu jest promocja i komercjalizacja wyników badań naukowych
i prac rozwojowych jego uczestników oraz nawiązywanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni Partnerskiej.
Konkurs INNOSPIN realizowany jest przez trzy uczelnie partnerskie Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską oraz Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Przedsięwzięcie wpisuje się w zakres działania nr 10 IKANET – Identyfikacja Kluczowych Aktywności Partnerów.