Prof. Tadeusz Kaczorek miał wspaniały jubileusz. Politechnika Białostocka uhonorowała wybitnego naukowca
6 maja 2022 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej urządzono 90. urodziny prof. dr. hab. inż. Tadeusza Kaczorka – wybitnego naukowca, członka rzeczywistego PAN, doktora honoris causa Politechniki Białostockiej oraz 12 innych uczelni. Prof. Tadeusz Kaczorek od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
– Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość zgromadziła tak liczne grono znamienitych Uczestników. To wyraz naszego szacunku, hołdu dla dokonań dostojnego jubilata, a także wyraz ludzkiej radości, że taka osoba jest naszym nauczycielem, inspiratorem i współpracownikiem – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB Rektor, Politechniki Białostockiej inaugurując uroczystość Jubileuszu prof. Tadeusza Kaczorka.
Z artykułu dowiesz się:
- jaki przebieg miało jubileuszowe spotkanie z profesorem Tadeuszem Kaczorkiem
- jacy wybitni naukowcy przyjechali na jubileusz 90-lecia do Politechniki Białostockiej
- jak 90-urodziny podsumował profesor Tadeusz Kaczorek
To było wyjątkowe spotkanie, tak jak zupełnie nietuzinkowa jest osoba jubilata, za sprawą którego w jednym miejscu zebrało się tak wielu znakomitych gości. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przewodniczący komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski i osoby związane ze środowiskiem nauki, m.in.:
-
- prof. dr hab. inż. Józef Korbicz, czł. rzecz. PAN, Przewodniczący Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk (Uniwersytet Zielonogórski),
- prof. dr hab. inż. Janusz Kacprzyk, czł. rzecz. PAN, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Operacyjnych i Systemowych, Instytut Badań Systemowych,
- prof. dr hab. inż. Andrzej Dzieliński, Dyrektor Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej (Politechnika Warszawska),
- prof. dr hab. inż. Wojciech Mitkowski (Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie),
- dr hab. inż. Rafał M. Wojciechowski (Politechnika Poznańska).
Powód był jeden. Wszyscy chcieli wyrazić swój szacunek i złożyć życzenia wyjątkowemu twórcy teorii sterowania – prof. Tadeuszowi Kaczorkowi, który ma ogromną siłę zjednywania serc ludzkich. Poza bowiem jego niebywałymi zasługami w obszarze nauki i dydaktyki, wszyscy zgodnie podkreślali nieocenioną rolę profesora Kaczorka jako mentora, opiekuna, który całe życie wspierał naukowców w ich rozwoju naukowym, wykazując się przy tym niezwykłą życzliwością i otwartością.
Dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej podczas spotkania postanowił zaprezentować osiągnięcia niemal 70. lat kariery naukowej profesora Kaczorka, ze szczególnym podkreśleniem jego siły zarówno naukowej, jak i moralnej.
– Wystąpienia uczestników uroczystości, ten wielogłos wyrażony przez osoby z różnych ośrodków akademickich, będą świadectwem osiągnięć jubilata, ale również jego zaangażowania, życzliwości, otwartości. (…) Jesteśmy członkami grupy, dla której wieloletnia działalność profesora Tadeusza Kaczorka była kształcąca, inspirująca i pomocna. Były to z pewnością podręczniki pana profesora, z których korzystaliśmy najpierw jako studenci, potem – jako nauczycieli akademiccy na wielu uczelniach. Były to również Jego prace naukowe, a potem także długie dyskusje w innych ośrodkach akademickich, a także konferencjach – wyjaśniał Dziekan Wydziału Elektrycznego.
Wzruszającym punktem uroczystości było wystąpienie Rektor Politechniki Białostockiej, która w imieniu całej społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej wręczyła Jubilatowi pamiątkową statuetkę i kwiaty, przywołując słowa brytyjskiego eseisty i krytyka.
– Logan Pearsall Smith powiedział, że w życiu trzeba starać się o dwie rzeczy. Po pierwsze, aby zdobyć to, czego pragniemy, a po drugie, żeby potem umieć się tym cieszyć. Tylko najmądrzejszym udaje się to ostatnie. Jestem przekonana, że dostojny Jubilat należy do tych właśnie osób. Jego osiągnięcia wymagały szczególnej determinacji, ogromu pracy i osobistego zaangażowania, a o tym, że pan profesor Kaczorek potrafi cieszyć się ze swoich osiągnięć, świadczy jego duma z rozwoju naukowego wychowanków, wyjątkowa zdolność do współpracy z innymi naukowcami i budowanie zespołów badawczych. Myślę, że to właśnie ta radość z osiągnięć daje mu niespożyte siły, które za nic mają sobie wiek i upływ czasu – podsumowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Po czym przekazała na ręce profesora Kaczorka list gratulacyjny następującej treści:
Szanowny Panie Profesorze!
Z okazji wspaniałego Jubileuszu 90-lecia Urodzin oraz mijających 60. lat pracy naukowej po obronie rozprawy doktorskiej, pragnę złożyć Panu Profesorowi, w imieniu całej społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej i swoim własnym, serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania. Proszę jednocześnie przyjąć podziękowania za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę naukową i dydaktyczną w dziedzinie automatyki, teorii sterowania i elektrotechniki oraz za wiedzę i doświadczenie przekazywane całym pokoleniom studentów i młodych pracowników nauki. Mamy głęboką świadomość, że to w znacznej mierze dzięki Panu Profesorowi i jego imponującemu dorobkowi oraz działalności naukowej i popularyzatorskiej zawdzięczamy rozwój tej dziedziny wiedzy w Polsce. Jest Pan, Dostojny Jubilacie, jednym z najznakomitszych polskich naukowców, wybitnym znawcą teorii sterowania i teorii systemów dynamicznych. Dzięki Pana dokonaniom naukowym i organizacyjnym ten szeroki obszar naukowy i techniczny zyskał znakomitego propagatora i jest odkrywany w świecie przez zagranicznych naukowców. Wyrażamy również wdzięczność i dumę, że osoba o tak pięknej ścieżce awansu naukowego, ciesząca się tak wielkim poważaniem w środowisku, w tym związanym z pełnionymi funkcjami, wspomaga Politechnikę Białostocką w rozwoju jej kadr naukowych, podnosząc prestiż naszej uczelni w kraju i za granicą. Z okazji obchodzonego przez Pana Profesora urodzinowego święta, proszę przyjąć najlepsze życzenia osobistej i zawodowej pomyślności, satysfakcji z wychowanych następców i dokonanych dzieł oraz dalszych osiągnięć w działalności naukowej, inżynierskiej i pedagogicznej.
Jubilat z wrodzoną skromnością podziękował za te wyrazy uznania, zwracając uwagę na szczególne miejsce uroczystości obchodów 90-lecia. Spotkanie miało miejsce bowiem w auli im. prof. dr. hab. inż. Mikołaja Busłowicza, dzięki któremu Politechnika Białostockiej tak wytrawnego naukowca, jakim jest profesor Kaczorek. Przy okazji wyraził swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy okazali mu szczególne wsparcie w rozwoju kariery naukowej. Naukowiec wyraził także satysfakcję z działalności dydaktycznej i naukowej prowadzonej na PB.
– Mam wielką satysfakcję, bo spotykam się tu ze studentami, którzy często w trudnych warunkach, z wielkim zaangażowaniem chcą się naprawdę czegoś nauczyć. Ja jestem wzruszony faktem, że prowadzę zajęcia, na których wszyscy są obecni przez cały semestr. Dla takich ludzi, takich zaangażowanych, którzy chcą zdobyć wiedzę, naprawdę warto zrobić wszystko, żeby ułatwić im w życiu zdobycie zawodu i kariery – podkreślał zasłużony wykładowca na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Podczas uroczystości nie zabrakło wielu wspomnień i wzruszeń u osób, które tak wiele zawdzięczają jubilatowi. Głos zabrała również dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, która w imieniu całego wydziału, a zwłaszcza osób związanych z matematyczną teorią sterowania, podziękowała za pomoc w pracy naukowej i opiekę merytoryczną profesora. Listę długich podziękowań, życzeń i wręczania urodzinowych prezentów dopełniały wystąpienia znakomitości ze świata nauki (także w formie zdalnej), w tym przedstawicieli komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, a także uczelni wyższych z całej Polski.
– Profesor Tadeusz Kaczorek należy do grona najwybitniejszych polskich uczonych pracujących na przełomie XX i XXI wieku. Jest osobą o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, ogromnym autorytecie moralnym oraz niekwestionowanym prestiżu naukowym w środowisku automatyków i elektrotechników w kraju i na świecie – mówił prof. dr hab. inż. Józef Korbicz, czł. rzecz. PAN, Przewodniczący Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk (Uniwersytet Zielonogórski).
Prelegenci podzielili się swoimi historiami związanymi z osobą Profesora, a także przybliżyli Jego dorobek zawodowy i przebieg dynamicznej kariery naukowej. Ich głos stał się przyczynkiem do rozważań na temat kondycji polskiej nauki oraz znaczenia kształcenia kadr. Elementem uroczystości były również łączenia online z przedstawicielami uczelni wyższych z Wrocławia, Gliwic, Warszawy i Krakowa.
Część druga spotkania miała charakter sesji naukowych, w ramach których prezentowane były referaty dedykowane Jubilatowi. Zostaną one zebrane w monografii pod tytułem „Recent Advances in Systems and Control, In tribute to Professor Tadeusz Kaczorek” i opublikowane przez wydawnictwo Springer. Wybrane referaty zostaną opublikowane w numerze specjalnym wydawnictwa Wydziału Mechanicznego „Acta Mechanica et Automatica”.
Oficjalna część uroczystości była transmitowana na żywo na kanale YouTube Politechniki Białostockiej:
Magdalena Zajkowska