Publikacje Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej

grafika, #publikacjePB
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej od lat publikuje prace specjalistów uczelni, przybliżając ich działalność naukowo-badawczą. Dzięki temu możemy dowiedzieć się co zaprząta ich umysły i nad jakimi „naukowymi perełkami” pracują. Rozpoczynamy cykl poświęcony oficynie, pokazując potencjał naszej uczelni poprzez prezentację prac naukowców wydanych w tym roku.

Rozpoczynamy serię publikacją dr. inż. Łukasza Budzyńskiego (Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej) pod tytułem: „Kształtowanie parametrów fotometrycznych i kolometrycznych modułów oświetleniowych ze źródłami led”. Tytuł brzmi poważnie, ale pod nim kryje się temat, który jest nam bliski i bardzo na czasie, bo wpisuje się w złożenia „smart building” . Mowa o świetle. Praca naszego eksperta poświęcona jest systemom oświetleniowym, które dostosowują natężenie światła do potrzeb użytkowników.

– Taka „smart lampa” analizuje poziom natężenia światła dziennego na powierzchni roboczej np. biurka i reaguje dostosowując odpowiedni strumień świetlny w zależności od naszych potrzeb. –  wyjaśnia dr inż. Łukasz Budzyński.

To sprytne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy energię. Czy takie lampy to wizja przyszłości czy teraźniejszości? Okazuje się, że takie systemy oświetleniowe istnieją i realnie mogą poprawiać efektywność energetyczną oświetleniową wielkopowierzchniowych pomieszczeń.

Monografia powstała w oparciu o pracę doktorską autora pt.: „Metoda kształtowania parametrów fotometrycznych i kolorymetrycznych oprawy oświetleniowej ze źrodłami LED”.

Promotorem pracy doktorskiej był dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. nzw. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Pracę można pobrać bezpłatnie na stronie oficyny: https://pb.edu.pl/oficyna-wydawnicza/publikacje/publikacje-2021/