Relacja z wernisażu studentów Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
Młodzi adepci malarstwa na kierunku Architektura Krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej pracowali pod okiem mgr inż. arch. Elżbiety Orzechowskiej-Klimowicz, prowadzącej przedmiot rysunku i malarstwa, kurator wystawy. Stworzyli serię prac, obrazów akrylowych malowanych na płótnie o formacie 50 x 70 cm.
Efekt ich kreatywności i zdolności można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w PIK Spodki, którą można oglądać do 2 grudnia 2022 r. (wstęp wolny).
– Całe malarstwo opierało się tylko na trzech kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim. Oczywiście mogli studenci używać dwóch rodzajów bieli – cynkowej i tytanowej – do rozjaśniania. Mogli też używać ciemnego granatu w przypadku, kiedy musieli malować bardzo ciemne obrazy – mówiła Radiu Akadera, kurator wystawy – Elżbieta Orzechowska-Klimowicz. – Pracuję już 30 lat w zawodzie, uczę malarstwa i rysunku. Naprawdę byłam zdumiona, że oni potrafili sobie tak rewelacyjnie poradzić. To, co zrobili to mistrzostwo świata – dodała.
– Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności naszych studentów. Dzięki tym trzem kolorom widzimy praktycznie całą paletę barw, realistyczne obrazy. Brakuje mi słów – mówił podczas inauguracji wystawy dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.
– Niektóre obrazy są wręcz tak doskonałe, że wyglądają prawie jak zdjęcia, kolorowe zdjęcia, a tylko trzech kolorów oni używali. To jest już druga wystawa tych studentów, pierwsza była przed wakacjami, to był rysunek, czyli tylko ołówek i biała kartka. Dzisiaj mieliśmy możliwość obejrzenia, co studenci potrafią zrobić, jeśli da się im chociaż trzy kolory – podkreślała dr inż. Małgorzata Lelusz, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Mam nadzieję, że jest to jedna z wielu jeszcze w przyszłości wystaw, które będziemy mieli możliwość zobaczyć w Podlaskim Instytucie Kultury – dodała.
Gratulujemy studentom i życzymy zapału do dalszej pracy!
Autorzy prac:
Marta Gryc – Martwa natura z kwiatami wiśni
Magdalena Iwaniuk – Letni pejzaż
Weronika Konarzewska – Martwa natura z pomarańczami
Izabela Kozak – Słoneczniki
Joanna Laszczkowska – Winogrona
Weronika Lengiewicz – Natura mortua
Karolina Lipska – Pomidory
Agnieszka Mackiewicz – U babci
Natalia Miłosz – Martwa natura z cytrynami
Aleksandra Pankiewicz – Kopia obrazu Johan’a De Fre „Three Apples on the Shelf”
Weronika Popławska – Jesienny stół
Karolina Sadowska – Zachód słońca
Kamila Sawicka – Pod nogi czy przed siebie
Patrycja Stalończyk – Guawy
Agata Szymanowska – Wino
Katarzyna Wojtecka – Nowy początek.