Rewolucyjny trening skrojony na twoją miarę
Śmieciowa żywność, codzienny pęd, ciągły stres.
Każdy z nas doskonale wie, że aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia. Śmieciowa żywność, codzienny pęd, ciągły stres narażają nas na choroby cywilizacyjne, które często prowadzą do obniżenia standardu życia. Jak temu zaradzić? Coraz więcej osób korzysta z usług centrów fitness, siłowni, czy basenu. Właściwie uprawianie jakiegokolwiek sportu, zakładające ruszenie z fotela przysłowiowych „czterech liter” – czyni nas zdrowszymi, poprawia kondycję, sprawność i wpływa na prawidłową pracę mózgu. Oczywiście, dziedzina powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji każdego człowieka.
Na podobnej podstawie oparli swój projekt naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie został opracowany system Activiti – algorytm, który ma zrewolucjonizować podejście do treningu na masową skalę.
Plan treningowy skrojony na miarę.
W czym Activiti wydaje się wyprzedzać dotychczasowe sportowe urządzenia pomiarowe? Program ma poddawać analizie wiele czynników fizycznych i biochemicznych użytkownika, by w konsekwencji utworzyć plan treningowy skrojony na miarę. Activiti zbada nie tylko tętno i temperaturę ciała, ale też stężenie glukozy, kwasu mlekowego, czy nawet adrenaliny we krwi osoby ćwiczącej. Tak szczegółowe pomiary umożliwią dostosowanie intensywności wysiłku do aktualnego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pozwalają na uniknięcie niepożądanych efektów treningu, jak przetrenowanie, ale też niedotrenowanie.
Activiti pozwoli więc na wykonanie idealnego treningu stworzonego na bieżąco dla konkretnego użytkownika w oparciu o całkowicie indywidualne pomiary.
Póki co, pozostaje nam ćwiczyć…
Jestem niezwykle ciekaw ostatecznych rezultatów wprowadzenia programu Activiti. Czy teoria zostanie przekuta w praktykę i przeciętny człowiek pozna nowy poziom swoich możliwości? Czy efektywniej spalimy zbędne kalorie? Czy wreszcie przygotujemy się do wymarzonego maratonu? Miejmy nadzieję, że komercyjna wersja przyniesie twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania. Póki co, pozostaje nam ćwiczyć w oparciu o tradycyjne plany treningowe w oczekiwaniu na ich wersję 2.0!
Autor: Artur Sabasiński
Jestem studentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Poza studiami, angażuję się w działalność społeczną. Moje zainteresowania naukowe obejmują dziedziny humanistyczne i ekonomię. Największą pasją darzę zegarki, książki i muzykę.
Źródło PAP – Nauka w Polsce