Robot R-BOS może zautomatyzować zbiór truskawek. Politechnika Białostocka wsparła startup w programie Hub of Talents 3
Robot R-BOS może zautomatyzować zbiór truskawek. Maszyna wykorzystuje uczenie maszynowe i rozpoznawanie obrazu. Politechnika Białostocka wsparła startup w programie Hub of Talents 3.
Robot R-BOS to suma doświadczenia założyciela startupu z potencjałem, jakim dysponuje Politechnika Białostocka. Naukowcy z największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce mieli do rozwiązania kilka zagadnień mechanicznych oraz wykorzystania przy zbiorze truskawek sztucznej inteligencji.
– Musieliśmy dostosować zawieszenie robota do możliwości poruszania się po nierównym terenie – wylicza dr hab. inż. Paweł Dzienis, adiunkt w Katedrze Układów Dynamicznych Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Pracował w zespole z dr. inż. Karolem Golakiem, adiunktem w Katedrze Inżynierii Materiałowej i Produkcji oraz mgr. inż. Danielem Ołdziejem z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Nasz projekt musiał też uwzględniać stabilność robota ponieważ jego częścią jest ramię, które wychyla się, by obciąć truskawkę.
Cały robot został zaprojektowany zgodnie z normami technicznymi i wymogami bezpieczeństwa pracy. Stąd widoczny sygnalizator świetlny. Wyzwaniem dla konstruktorów z Politechniki Białostockiej była kwestia automatycznego zatrzymania się robota w momencie zbliżenia się do przeszkody.
– Zrezygnowaliśmy z kamer, bo podczas zbiorów mogłyby być na przykład zalane sokiem z owoców – mówi dr Dzienis. – Wybraliśmy zabezpieczenie mechaniczne oparte o wyłączniki krańcowe. Cały projektowany robot do zbioru truskawek miałby wymiary około 150 x 90 cm.
Robot powstał z potrzeby usprawnienia codziennych prac na plantacjach, inspirowanej osobistym doświadczeniem Grzegorza Faszczy – właściciela R-BOS sp. z o.o.
– Dzięki wsparciu ekspertów z Politechniki Białostockiej zweryfikowaliśmy i przetestowaliśmy dostępne technologie zarówno w laboratorium, jak i na plantacji – mówi Faszcza. – Podczas inkubacji w Hub of Talents 3 udało się zrealizować wszystkie zaplanowane cele. Opracowaliśmy koncepcyjny model CAD oraz kilka modeli designerskich, stworzyliśmy model biznesowy, plan marketingowy i stronę internetową. W trakcie procesu prowadziliśmy również spotkania z potencjalnymi partnerami, dostawcami i klientami, ale największą wartość przyniosły nawiązane relacje z inspirującymi ludźmi. Zacieśniliśmy współpracę z ekspertami Politechniki Białostockiej, którzy nadal dzielą się swoją wiedzą i wspierają rozwój projektu.
Startup R-BOS to przykład, jak pasja, doświadczenie i innowacyjność mogą zmienić oblicze agrotechniki. Robot do zbioru truskawek może nie tylko usprawnić pracę plantatorów, ale także wyznaczyć nowe standardy w branży.
Jerzy Doroszkiewicz