Roboty z serca Podlasia

Robot- Photon

Inteligentne, wielofunkcyjne urządzenia na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Pomagają nam w codziennych obowiązkach, niekiedy za pośrednictwem smartfonów pełnią rolę osobistych asystentów. Myśląc jednak o wysoce zaawansowanych technologiach, przychodzą nam do głowy raczej roboty produkcji amerykańskiej, chińskiej czy japońskiej. Wiedzieliście, że tego typu roboty uczące programowania od najmłodszych lat powstają na Podlasiu?

Pomysł na stworzenie interaktywnych zabawek, które pomogą we wprowadzeniu dzieci w świat informatyki, a przede wszystkim programowania, zrodził się w głowach inżynierów z Politechniki Białostockiej. Projekt drużyny: Michała Grzesia, Marcina Joki, Michała Boguckiego, Krzysztofa Dziemiańczuka i Macieja Kopczyńskiego błyskawicznie zyskał uznanie w oczach inwestorów, co pozwoliło na przekucie marzenia w rzeczywistość. Dzisiaj firma Photon Entertainment prężnie działa na arenie międzynarodowej, a roboty Photon są kupowane niemal na wszystkich kontynentach.

Przepis na sukces?

Idea start-upu jest prosta – stworzenie robota o przyjemnym dla dzieci designie, dzięki któremu krok po kroku uczą się programowania i rozwijają kreatywne myślenie. Robot rozwija się wraz z dzieckiem, które podnosi swoje umiejętności programowania w późniejszych latach edukacji. Idea jest więc niezwykle perspektywiczna, ponieważ pozwala na szkolenie przyszłych inżynierów już od najmłodszych lat – a to wszystko poprzez przyjemną dla dzieci zabawę z robotem. Wykorzystując autorską aplikację, maluch pod okiem rodziców rozpoczyna przygodę z techniką od najprostszych funkcji. Nie jest to jednak zwykła, sezonowa zabawka. Twórcy chwalą się, że robot dorasta razem z dzieckiem. Oznacza to uruchamianie kolejnych, bardziej skomplikowanych poziomów programowania wraz z dojrzewaniem dziecka. Mówiąc metaforycznie, Photon „rodzi się”, gdy wyjmujemy go z pudełka jako tabula rasa, zaś wzrost jego umiejętności zależy od zaangażowania samego dziecka w proces nauki. Można więc powiedzieć, że robot uczy także odpowiedzialności za efekty pracy.

Misja „Photon” dopiero się rozpoczyna!

Twórcy firmy nie spoczywają jednak na laurach. Radość z przyjęcia się Photona na rynek polski i zagraniczny została podtrzymana tylko dzięki ciężkiej pracy założycieli w zakresie promocji, marketingu i edukacji. Wiara we własny pomysł doprowadziła do międzynarodowej sprzedaży robota, a także wprowadzenia go do części rodzimych szkół.

Firma otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. za najlepszy design produktu, jego opakowanie, wdrożenie na rynek, zaadaptowanie do potrzeb najmłodszych.

Photonki można nabywać w największych sieciach sprzedażowych, elektromarketach w Polsce i za granicą. Pomysłodawcy projektu nie ukrywają, że ich ambicja jest jeszcze większa i planują rozszerzyć działalność, proponując swój produkt przede wszystkim szkołom, co pomoże najlepiej wykorzystać potencjał Photona.

Warto dodać, że roboty są składane w Białymstoku, gdzie ma swoją siedzibę także przedsiębiorstwo Photon Entertainment.

Autor: Artur Sabasiński
Zdjęcia pochodzą ze strony: https://photonrobot.com/pl