Rozpoczęła się II edycja konkursu INNOSPIN. Międzyuczelniane zespoły badawcze mogą w nim otrzymać wsparcie na komercjalizację swoich prac
Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego rozpoczyna drugą edycję konkursu „INNOSPIN – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych”. Jego celem jest rozwijanie przedsiębiorczości akademickiej pod kątem wspierania pomysłów o znaczeniu komercjalizacyjnym, a także wzmocnienie współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wyłonione w konkursie demonstratory o największym potencjale wdrożeniowym, będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na samodzielne wejście na rynek.
Konkurs INNOSPIN realizowany jest przez trzy uczelnie partnerskie Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską oraz Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Przedsięwzięcie wpisuje się w zakres działania nr 10 IKANET, czyli „Identyfikacja Kluczowych Aktywności Partnerów”.
Przedmiotem zgłoszenia do konkursu mogą być wszelkie gospodarczo użyteczne wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, uzyskane w uczelniach partnerskich, które nie zostały dotychczas skomercjalizowane.
Maksymalna kwota dofinansowania przewidziana dla zespołu badawczego wynosi 100 000 zł brutto!
Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia 2024 r.
Regulamin konkursu i niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie: PB.EDU.PL/VIA-CARPATIA
Warto przypomnieć, że w Politechniczna Sieć Via Carpatia to projekt, który zainicjowano w kwietniu 2022 roku. W przedsięwzięciu biorą udział trzy uczelnie: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, które na swoje wspólne działania w trzech obszarach – kształcenia, działalności naukowo-badawczej oraz kreowania wzajemnych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym otrzymały dofinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach zadania zleconego.
W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA realizowane są działania skierowane do różnych grup docelowych. Działanie IKANET- „Identyfikacja Kluczowych Aktywności Partnerów” jest istotne pod kątem wspierania pomysłów o znaczeniu komercjalizacyjnym.
Ogłaszany w ramach działania IKANET cykliczny, coroczny konkurs INNOSPIN na demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych Politechnicznej Sieci Via Carpatia ma na celu wyłonienie projektów, które dzięki wsparciu finansowemu, będą miały szansę na zwiększenie tzw. poziomu gotowości technologicznej, czyli podjęcie skutecznych działań w kierunku wprowadzenia na rynek.
Demonstratory o największym potencjale mogą w konkursie uzyskać wsparcie finansowe na samodzielne wejście na rynek w ramach funduszu zalążkowego. Jest to szczególnie istotne, w kontekście nieuzależniania potencjału B+R wyłącznie od finansowania ze strony przedsiębiorstw, lecz zapewnienia mu wsparcia finansowego i organizacyjnego uczelni, która jest źródłem naukowym tych inicjatyw.
Takie podejście pozwoli na wykorzystanie efektu synergii uczelni, generując równocześnie rozwiązania gotowe do wejścia na rynek oraz finansując te, które będą komercjalizowane z poziomu uczelni. Zapewni to dodatkową korzyść instytucjonalną – uczelnie będą nie tylko naukowym partnerem komercjalizacji wyników badań, ale staną się końcowym beneficjentem finansowym opracowanych rozwiązań.