Rusza projekt Science Kultura. Na początek spotkanie w Kawiarni Naukowej, a później turniej szachowy oraz inspirujące spotkania
Popularnonaukowa i branżowa Kawiarnia Naukowa, do tego pokazy i wystąpienia naukowe studentów i uczniów, a także działania sportowe: turniej gier e-sportowych i szachowy – to najważniejsze założenia projektu „Science Kultura”. Jego realizację, dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki Projekt w Programie Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu, rozpoczął Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.
– Uważamy, że powinniśmy wyjść do społeczeństwa i pokazywać naukę poprzez wydarzenia kulturalne – wyjaśnia dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Projekt „Science Kultura” to 3 główne zadania. Pierwszym jest organizacja kawiarni popularno-naukowych i branżowych, czyli spotkań ludzi z nauką i z naukowcami, które są adresowane do odbiorów w każdym wieku. Docelowo ma być 8 takich spotkań: 4 popularno-naukowe i 4 branżowe.
Kawiarnia Naukowa
Podczas pierwszej Kawiarni Naukowej, zaplanowanej na 29 marca (środa), mowa będzie o kryptologii i cyberbezpieczeństwie. Tego dnia o godz. 18:00 w Kawiarni Muzycznej Fama ze swoimi prelekcjami wystąpią: dr hab. Czesław Bagiński, prof. PB („O kryptologii – migawki z przeszłości”) i dr inż. Andrzej Chmielewski („Cyberhigiena hasła”).
Kawiarnia Naukowa Science Kultura
„Od kryptologii do cyberbezpieczeństwa”
29 marca 2023, godzina 18:00
Kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
– Chcemy, żeby te prelekcje były przekazaniem konkretnej wiedzy w sposób dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego robimy to poza murami uczelni, w przestrzeni miejskiej, w kawiarni Fama – tłumaczy dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Kolejne takie spotkania mają dotyczyć m.in. sztucznej inteligencji, czy biometrii.
Drugie zadanie zakłada organizację wydarzeń typu TEDx. Chodzi o pokazy i wystąpienia naukowe prezentowane przez studentów i uczniów w formie krótkich wystąpień. Trzecie działanie to organizacja różnych turniejów sportowych – zawodów szachowych, turnieju gier e-sportowych i turnieju gry GO.
Turniej Szachowy o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej
Miłośników gry królewskiej zapraszamy do udziału w rozgrywkach szachowych o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej. Swoich sił mogą tu spróbować zarówno początkujący, jak i zaawansowani szachiści.
Zawody odbędą się w sobotę, 6 maja 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Początek o godz. 10:00 (o 9:45 odprawa techniczna).
Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim – 9 rund po 15 minut na partię dla każdego zawodnika. Nagrody w klasyfikacji OPEN to 1500 złotych dla zwycięzcy oraz 1000 złotych za srebro i 500 złotych za medal brązowy. Na dodatkowe 500 złotych mogą liczyć zwycięzcy poszczególnych kategorii turniejowych. Sędziować będzie Leszek Zega, sędzia szachowy klasy międzynarodowej oraz Prezes Podlaskiego Związku Szachowego.
Zapisy już się rozpoczęły. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: chessarbiter.com/turnieje
Projekt „Science Kultura” jest realizowany przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”. Projekt będzie realizowany do czerwca 2024 roku, z wyłączaniem miesięcy wakacyjnych 2023 roku. Inicjatywa wpisuje się w tzw. trzecią misję uczelni, która polega na kreowaniu wzajemnych relacji z otoczeniem, przyczyniając się do rozwoju kluczowych kompetencji społeczeństwa.
Szczegóły na stronie: pb.edu.pl/science-kultura.
Patronem medialnym przedsięwzięcia zostało Radio Akadera.
mr