Rusza XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki! Atrakcje i wydarzenia tegorocznej edycji zapowiedzieliśmy podczas konferencji prasowej

Pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza!” rusza 19. edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorzy spotkali się 12 kwietnia 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, żeby wspólnie zapowiedzieć największe atrakcje wydarzenia oraz ogłosić start rejestracji na poszczególne imprezy festiwalowe.

Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa od 14 do 19 maja 2023 r. Zaczynamy w niedzielę, 14 maja, Rodzinnym Piknikiem Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Natomiast od 15 do 19 maja na 12 podlaskich uczelniach oraz w Białostockim Parku Naukowo-Technologiczny zaplanowano ponad 500 wydarzeń skierowanych do szerokiej publiczności. Nawigowanie po bogatym programie Festiwalowym i wybranie tego wydarzenia, w którym chcemy wziąć udział ułatwia nowa i kolorowa strona festiwalu podlaskifestiwal.pl Na tej stronie prowadzona jest również rejestracja na poszczególne imprezy według harmonogramu:
  • 15 maja – dzień festiwalowy na Politechnice Białostockiej i Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
  • 16 maja – Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku
  • 17 maja – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku.
  • 18 maja to dzień, kiedy w ramach Podlaskiego Festiwalu można odwiedzić Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Niepaństwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Białymstoku, Wschodnioeuropejską Akademię Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku, Wyższą Szkołę Medyczną w Białymstoku;
  • 19 maja – Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszego regionu – od lat 3 do 103! Z myślą o uczestnikach zaplanowano blisko 500 różnych wydarzeń, które w sposób przystępny i ciekawy zachęcą do poznawania nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych. Wszystko w myśl idei przewodniej Festiwalu, czyli przybliżaniu i popularyzowaniu działalności oraz osiągnięć uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich. Podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mają one okazję przekonać szerokiego odbiorcę, że to w naszym województwie bije serce nauki i nie trzeba opuszczać naszego regionu, aby dołączyć do twórców i badaczy, który rozwijają wiedzę i prowadzą badania na najwyższym światowym poziomie.

W 2023 roku rolę koordynatora głównego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pełni Politechnika Białostocka. W imieniu uczelni do aktywnego udziału w Festiwalu zaprosił prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.

– W tym roku nasz Festiwal rozpoczynamy w niedzielę, 14 maja Rodzinnym Piknikiem Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim. Dzięki współpracy z Miastem Białystok w przestrzeniach stadionu możemy zaprosić Państwa na prezentacje ciekawostek ze świata nauki, badania medyczne, czy zajęcia sportowe. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – zarówno związanych z nauką, jak i aktywnością na świeżym powietrzu. Zapraszamy także na występy artystyczne Chóru Politechniki Białostockiej, studentów Uniwersytetu w Białymstoku, czy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku. Zaczynamy o godzinie 10, a już o godzinie 10.30 zaplanowaliśmy oficjalne otwarcie Pikniku i całego festiwalu z udziałem władz uczelni i władz Białegostoku – mówił prof. dr hab. inż. Marek Krętowski.

Festiwalowy dzień Politechniki Białostockiej przypada w poniedziałek, 15 maja. Wtedy uczelnia otworzy przed publicznością PFNiS swoje laboratoria, sale wykładowe, pracownie, studio Radia Akadera oraz Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Już od godziny 9 zaplanowano przeszło 40 wydarzeń, których celem jest wspólne poznawanie ciekawostek ze świata nauki. Na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku będzie można przez oko mikroskopu spojrzeć na to, co na co dzień niewidzialne. Poznamy także obsługę narzędzi, z których korzystają budowniczowie dróg. Na Wydziale Informatyki zapraszamy m.in. na ciekawostki matematyczne i warsztaty wprowadzające do programowania Scratch 3 czy aplikacji internetowych w środowisku Django. Na Wydziale Mechanicznym będzie można zwiedzić Halę Maszyn i zobaczyć skonstruowane przez studentów łaziki marsjańskie, roboty mobilne, bolidy wyścigowe i niezwykłe pojazdy samochodowe. Warto odwiedzić Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego i poznać ponad 70-letnią historię kształcenia inżynierów. Jakich przedmiotów i w jakich warunkach uczyły się pierwsze roczniki studentów Politechniki Białostockiej? Jak powstał kampus uczelni? Opowiedzą o tym liczne pamiątki, makiety, filmy i zdjęcia oraz pracownicy Centrum.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Politechnikę Białostocką

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do zaplanowanego w niedzielę, 14 maja Rodzinnego Pikniku Nauki i Sztuki, który co roku przyciąga na Stadion Miejski przy ul. Słonecznej prawdziwe tłumy! Wspólną przestrzeń do zabawy, eksperymentowania, warsztatów, pokazów oraz wykładów udostępnia Urząd Miasta w Białymstoku.

– Nasze uczelnie na pewno w atrakcyjny sposób będą przekonywały do tego, że warto związać swoją przyszłość właśnie z naszym miastem i z naszym regionem. Że warto tutaj studiować, a w przyszłości pracować. Myślę, że Rodzinny Piknik na Stadionie Miejskim skutecznie do tego przekona i cieszę się, że jako Miasto jesteśmy po raz kolejny partnerem tego wydarzenia – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

Sprawdź plan wydarzeń podczas Rodzinnego Pikniku Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku

Po Rodzinnym Pikniku Nauki i Sztuki atrakcje festiwalowe przeniosą się na uczelnie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Do udziału w nich zachęcali podczas konferencji prasowej przedstawiciele uczelni partnerskich Festiwalu.

– Mamy chęć i ambitny plan, żeby otworzyć przed mieszkańcami Podlasia, tymi najmłodszymi, ale też starszymi, wiele tajemnic medycyny i tematów związanych z profilaktyką zdrowia – zapowiadał prof. dr hab. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

14 maja, na Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przygotował dla najmłodszych Szpital Pluszowego Misia, który będzie fascynującym miejscem odkrywania tajemnic zdrowia i chorób przez dzieci oraz ich rodziców. Natomiast trochę starszych odbiorców zainteresuje na pewno pokaz pierwszej pomocy, szycia chirurgicznego, czy stanowiska z poradami dot. urody i profilaktyki zdrowia. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprosi także do udziału w unikatowym, przeprowadzanym na niespotykaną dotąd skalę badaniu Białystok PLUS. Ten prowadzony pod kierunkiem prof. dr. hab. Karol Kamińskiego projekt dostarczy ważnych informacji na temat zdrowia mieszkańców Białegostoku, które pozwolą wypracować praktyczne wnioski do walki z chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą czy rakiem.

Natomiast 17 maja Uniwersytet Medyczny zaprosi gości Festiwalu do swojej siedziby oraz na dziedziniec Pałacu Branickich. Tu w laboratoriach i pracowniach będzie można m.in. przyjrzeć się temu, jak powstają receptury leków i suplementów, a także sprawdzić co dzieje się z próbkami krwi, które czasem oddajemy do przebadania.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

– Oferta Uniwersytetu w Białymstoku, którą przygotowaliśmy na tegoroczny Festiwal jest niezwykle bogata. W zasadzie odzwierciedla ponad 20 dyscyplin, w których nasi naukowcy prowadzą badania. W sumie przygotowaliśmy 145 różnorodnych wydarzeń kierowanych do wszystkich. Znajdą tu coś interesującego dla siebie i grupy przedszkolaków, uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, nauczyciele, dorośli i seniorzy – podkreślała prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Ta uczelnia rozpocznie świętowanie Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki już 12 maja wernisażem niezwykłej wystawy Krzysztofa Koniczka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy mieszkających w Białymstoku. Zapraszamy o godz. 17 do Uniwersyteckiego Centrum Kultury przy ul. K.Ciołkowskiego 1N. Uniwersytet w Białymstoku będzie też obecny na Rodzinnym Pikniku Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim. Będą stoiska z naukami chemicznymi, biologicznymi, grami komputerowymi i wiele, wiele innych. Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się spotkanie i rozmowa z Jackiem Nagłowskim – reżyserem filmu „Szepty”. Ciekawe pokazy filmowe i spotkania z twórcami zaplanowane są też 15 maja, to m.in. o godz. 9.00 pokaz filmu „Polski Edison spod Krosna” i spotkanie z scenarzystką dr Moniką Koperską.

Festiwalowy dzień Uniwersytetu w Białymstoku przypada 16 maja. Wtedy to uczelnia otworzy dla gości większość swoich sal wykładowych, pracowni, a także Planetarium wraz z Obserwatorium Astronomicznym UwB, gdzie można zobaczyć jedne z najpotężniejszych teleskopów w Europie.

– Jestem przekonana, że to będzie wielkie święto dla naszych gości i dla samego Uniwersytetu – mówiła prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku

Dr Dorota Sokołowska, prof. WANS, Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z zagranicą Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku przypomniała, że jej uczelnia powstała z połączenia wcześniej funkcjonujących: Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku. To dlatego, 18 maja, czyli w dzień festiwalowy WANS przy ulicy Ciepłej 40 na publiczność PFNiS czekają atrakcje biznesowe oraz sportowe.

– Oprócz Pikniku, na który serdecznie zapraszamy, będzie nam niezmiernie miło powitać uczestników Festiwalu w siedzibie przy ul. Ciepłej 40. 18 maja dla wszystkich chętnych otwieramy szeroko drzwi i zapraszamy na połączoną, zróżnicowaną ofertę. Oprócz imprez z zakresu finansów, zarządzania, marketingu, neuromarketingu proponujemy również zajęcia sprawnościowe oraz imprezy aktywizujące młodzież, starszych i młodszych. Zapraszam wszystkich, będzie to na pewno ciekawy dzień! – zachęcała dr Dorota Sokołowska, prof. WANS – Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z zagranicą Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Wschodnioeuropejską Akademię Nauk Stosowanych w Białymstoku

Podczas dzisiejszego spotkania wystąpiła także dr Agata Jacewicz z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku. Dzień Festiwalowy tej uczelni to 18 maja i dwie główne propozycje: instruktarz i zabawa w zakładanie ogrodu warzywnego przy Przedszkolu „Świat Zucha” przy ul. Hetmańskiej 8 oraz warsztaty dla młodzieży i studentów: „Pierwszy krok z psychologią”, w siedzibie NWSP na Alei Jana Pawła II w Białymstoku.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Niepaństwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Białymstoku

Natomiast 16 i 17 maja na koncerty, recitale, spektakle wokalno-instrumentalne w ramach XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zaprosi białostocka Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki.

– W przeciągu tych dwóch dni przygotowaliśmy dla Państwa kilkanaście propozycji artystycznych. Będzie można usłyszeć orkiestrę kameralną naszej uczelni – Sinfonia Academica. Zapraszam także na koncert naszego chóru. Wydarzenia, które proponujemy wyjdą poza naszą siedzibę i odbywać się będą w fantastycznych salach i wnętrzach m.in. Starego Kościoła Farnego, Kościoła św. Kazimierza Królewicza, Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku im. St. Moniuszki, Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Na wszystkie zapraszam i wierzę, że to propozycja, która ucieszy melomanów i miłośników muzyki z całego naszego województwa – zapraszała dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda. prof. UMFC.

Sprawdź plan wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki

Propozycje tygodnia festiwalowego podsumował dr Piotr Ofman z Politechniki Białostockiej – główny koordynator XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to piękne wydarzenie, pozwalające skoordynować wszystkie uczelnie województwa podlaskiego pod jednym sztandarem. Tak jak Państwo słyszeli, wszystkie uczelnie proponują bardzo ciekawe wydarzenia i jest ich naprawdę wiele. Każdy, w każdym wieku, znajdzie tu coś dla siebie i będzie mógł odnaleźć się w tym świecie nauki i sztuki do którego zapraszamy wraz ze wszystkimi organizatorami – mówił dr Piotr Ofman.

Przypomniał, o serwisie internetowym XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który ułatwia wybór i ułożenie własnego, niepowtarzalnego planu udziału w atrakcjach przygotowanych przez uczelnie. Warto zarejestrować się na nie wcześniej, ponieważ ze względów organizacyjnych oraz bezpieczeństwa uczestników dostęp na poszczególne imprezy festiwalowy podlega rezerwacji. To szczególnie dotyczy grup zorganizowanych.

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki organizują:

  • Politechnika Białostocka (koordynator)
  • Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku
  • Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
  • Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
  • Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku

Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info.

Szczegóły na: https://podlaskifestiwal.pl/

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.