Sam Wasson – Francis Ford Coppola. Rewolucjonista

Francis Ford Coppola to dla jednych twórca „Ojca chrzestnego”, inni preferują film „Rozmowa”, każdy przynajmniej ze słyszenia zna „Czas apokalipsy”. Jeżycie to wzloty i upadki i 40 lat pracy nad „Megalopolis”. Sam Wasson zna tę opowieść jak zły szeląg.
„Rewolucjonista” nie jest na szczęście klasyczną biograf. Oczywiście – poznamy i ojca (flecistę) i matkę reżysera, ale osią pierwszej części książki będą perypetie towarzyszące kręceniu „Czasu apokalipsy”. Drugą wyznacza sukces i upadek Zoetrope Studios związany z ambicjami uczynienia wyjątkowym filmu „Ten od serca”.
Czym zatem jest „Czas apokalipsy”? Na przykład „impresjami nieświadomości pisanymi światłem” z autorską muzyką Carmine Coppoli – ojca reżysera, a przy tym kompozytora, dyrygenta i wybitnego flecisty. W książce nie brak reminiscencji do dzieciństwa Francisa Forda i jego zmagań z polio, przyjaźni z George Lucasem czy filmowania prób przed właściwymi zdjęciami. Mamy tu i osobiste relacje, podane świetnym piórem Sama Wassona i mnóstwo informacji wprost z kuchni filmowej.
Jest „Ojciec chrzestny” jako film zrobiony przede wszystkim dla forsy, a jednocześnie objawiający geniusz i niezłomny charakter Coppoli, który wydłużył tę rodzinną sagę do trzech godzin. A „Apocalypse Now!” to dla reżysera rytuał przejścia. Przejścia, które z jednej strony spowodowało rozwój firmy Zoetrope, a z drugiej doprowadziło do jej upadku, a właściwie sprzedaży. Ale i fantastyczna w połowie lat 80. XX wieku myśl, iż „postępy w technologiach komunikacyjnych sprawią, że świat trafi wreszcie w ręce artystów”. Dziś proroctwo jest faktem, choć nie artyści trzymają rządy dusz.
Jako, że „Rewolucjonista” wyszedł na Zachodzie w 2023 roku, Sam Wasson stale nawiązuje do „Megalopolis”, ba, nawet podaje datę, kiedy Coppola ukończył pierwszą wersję scenariusza tego obrazu – 12 marca 1984 roku. Dziś nadal jest symbolem odwagi i bezkompromisowości, klęsk i wielkich wygranych. Człowiekiem, który uwierzył w kino.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Sam Wasson – Francis Ford Coppola. Rewolucjonista
Przełożył Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo Marginesy