„SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB” – innowacyjne laboratorium na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej
7 grudnia 2023 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej otwarto laboratorium „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB”. Równolegle na Wydziale odbywała się konferencja branżowa, a w jej ramach Hackaton, czyli konkurs spawalniczy dla studentów i pracowników firm.
Najważniejszym punktem dnia było podpisanie listu intencyjnego między Politechniką Białostocką a Evoluma Klaster Przemysłowy, który dotyczył realizacji projektu POIR.02.03.07-20-0002/21 „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB”. Projekt koncentruje swoje działania na rzecz przygotowania przedsiębiorstw branży metalowej do wdrażania rozwiązań organizacyjnych oraz technologicznych z zakresu Przemysłu 4.0. Jego celem jest upowszechnianie wśród obecnych kadr regionu – wiedzy i umiejętności wdrażania nowoczesnych technologii w gospodarce.
Dokument, który przypieczętowuje długoletnią współpracę uczelni z Evoluma Klaster Przemysłowy, dawniej Klaster Obróbki Metali, podpisała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej oraz Sebastian Rynkiewicz, Prezes Evoluma Klaster Przemysłowy. W wyniku tej partnerskiej kooperacji powstało nowoczesne laboratorium DEMOLAB na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
– Politechnika Białostocka współpracuje z Evoluma Klaster Przemysłowy od wielu lat. To bardzo owocna współpraca, a jej znaczącym efektem jest Laboratorium DEMOLAB, przeznaczone do kształcenia kadr dla Przemysłu 4.0. Nie chodzi jednak wyłącznie o kadry studenckie, ale również uczniów szkół branżowych, a także osoby już pracujące, które chcą rozwinąć swoje kompetencje. Rynek pracy się zmienia, stawia nowe wymagania, technologie się rozwijają, zatem właściwie kształcenie kadr inżynierskich trwa przez całe życie – wyjaśniała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Laboratorium DEMOLAB jest wielofunkcyjne, ale przede wszystkim stanowi systemowe rozwiązanie szkoleniowo-edukacyjne. Służy rozwojowi specjalistycznych kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Co ważne, korzystać mogą z niego studenci Politechniki Białostockiej i pracownicy wszystkich wydziałów uczelni.
– Chcemy, aby z DEMOLAB na Wydziale Mechanicznym korzystali zarówno nauczyciele akademiccy, jak i studenci z różnych wydziałów. Zależy nam, by rozwijać tę współpracę tak, żeby kadry, które przygotowuje Politechnika Białostocka, jak najlepiej wpisywały się w potrzeby podlaskich, polskich, ale i międzynarodowych firm. Z drugiej strony, zapewniamy też pracownikom dydaktycznym przestrzeń, w której mogą stykać się z najnowszymi technologiami. Ważnym elementem jest też obszar badań i rozwoju, który będzie realizowany w ramach naszej współpracy – przekonywał Sebastian Rynkiewicz, Prezes Evoluma Klaster Przemysłowy.
Powstanie laboratorium jest kontynuacją działań w obszarze praktycznej i zintegrowanej edukacji. W 2021 roku na Wydziale Mechanicznym powstało laboratorium pokazowe Smart Education 4.0, które funkcjonowało przez pewien czas na Wydziale, by docelowo przybrać formę oddanego właśnie do użytku „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB”. Ogromną rolę w wyposażeniu obecnego laboratorium odgrywała firma TOCK-AUTOMATYKA, która dostarczyła innowacyjny sprzęt.
– Są to dwa laboratoria wyposażone w najnowsze systemy technologii C&C, robotyki, jak również spawania w rozszerzonej rzeczywistości. Laboratoria te odzwierciedlają przemysłowe warunki i standardy kształcenia, a ich zadaniem jest to, aby równolegle prowadzić dwa strumienie kształcenia, czyli dla studentów Politechniki Białostockiej, jak i jej pracowników, absolwentów z otoczenia przemysłowego. Jest to kształcenie zintegrowane, dlatego że oprócz samych technologii wytwarzania, które tutaj mamy w postaci obrabiarek, maszyn, robotów, linii produkcyjnych, czy stanowisk spawalniczych, mamy również całą technologię cyfrową dotyczącą organizacji produkcji, organizacji pracy, systemów napięciowo sterujących tych maszyn. Można tutaj prowadzić równoległe działania edukacyjne w różnych specjalnościach, nie tylko na Wydziale Mechanicznym, ale także na Wydziale Inżynierii Zarządzania, czy Wydziale Elektrycznym. I to jest właśnie potencjał tej pracowni – mówił Krzysztof Toczydłowski, właściciel firmy TOCK-AUTOMATYKA.
Okazją, by przetestować możliwości innowacyjnego DEMOLAB był konkurs spawalniczy Hackaton, który odbywał się w ramach konferencji branżowej na Wydziale Mechanicznym. Organizatorem wydarzenia było Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – Koordynator Evoluma Klaster Przemysłowy, dawniej Klaster Obróbki Metali. Operatorem technicznym była firma TOCK-AUTOMATYKA. Konkurs odbywał się w pomieszczeniach laboratorium i mogli w nim wziąć udział uczniowie i studenci oraz pracownicy firm.
– Naszym głównym celem jest propagowanie nabywania nowych kompetencji technicznych, ale przede wszystkim rozwój młodych ludzi w kierunkach technicznych, ponieważ taka jest największa potrzeba przemysłu – wyjaśniała ideę konkursu Magdalena Kamińska z Evoluma Klaster Przemysłowy, dodając, że konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach, w których do wygrania są gadżety elektroniczne.
Podczas Hackatonu spotkaliśmy wielu młodych ludzi, którzy chcieli spróbować swoich sił w niezwykle precyzyjnym procesie spawania za pomocą technologii VR.
– Przystąpiłem do konkursu spawalniczego, ponieważ chciałem dowiedzieć się o technologiach spawania, które przydadzą mi się w przyszłości. Być może właśnie z nimi zwiążę swoją profesję zawodową – mówił Dominik Połonowicz, student kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Inżynierii Zarządzania politechniki Białostockiej.
Dodatkową atrakcją wydarzenia były prezentacje firm należących do Evoluma Klaster Przemysłowy, które zaprezentowały się na Wydziale Mechanicznym. Swoje stoiska miały także studenckie koła naukowe PB. Równolegle odbywała się konferencja branżowa, w której wzięły udział firmy z branży. Tematy prelekcji dotyczyły zarówno zagadnień związanych z transformacją cyfrową, sztuczną inteligencją, jak i technologiami wykorzystywanymi w Przemyśle 4.0.
Magdalena Grzęda-Zajkowska