Studenci z Chin w Politechnice Białostockiej! Międzynarodowa Szkoła Inżynierska kształci na kierunkach budownictwo i inżynierii środowiska
12 studentów z Chin studiuje w Politechnice Białostockiej w ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej przy Tianjin Chengjian University (ang. International School of Engineering at Tianjin Chengjian University). Przyszli inżynierowie zdobywają wiedzę na studiach II stopnia na kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Jesienią do Białegostoku ma przyjechać 120 studentów z Chin, którzy na studiach I stopnia będą kształcić się na kierunkach Budownictwo oraz Inżynieria Środowiska.
Pandemia oraz sytuacja geopolityczna opóźniła nieznacznie przyjazd studentów z Chin. Mimo trudności udało się. Grupa 12 osób mogła rozpocząć edukację na kierunku Budownictwo w semestrze letnim. Przyszli inżynierowie szybko wdrożyli się w system edukacji Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej (w skrócie ISE), nabywając techniczne umiejętności podczas zajęć na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Z artykułu dowiesz się:
- jak wygląda edukacja w Międzynarodowej Szkole Inżynierskiej (ISE)
- jaką wiedzę i umiejętności praktyczne nabywają przyszli inżynierowie
- jakie korzyści oferuje chińskim studentom Politechnika Białostocka
- co sądzą o pobycie u nas zagraniczni studenci
Warto przypomnieć, że przyjazd studentów był możliwy dzięki aktywnej współpracy Politechniki Białostockiej z uczelniami w Chinach w ramach strategicznego programu rządu chińskiego: Belt & Road. Wspólne działania edukacyjne przypieczętowało powstanie Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej z siedzibą w Tianjin Chengjian University, która oferuje studia w Polsce na czterech kierunkach I i II stopnia. Budownictwo oraz Inżynieria Środowiska są prowadzone przy współudziale Politechniki Białostockiej, zaś Architektura i Architektura Krajobrazu przy współudziale Politechniki Krakowskiej.
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej przekonuje, że to wspólne przedsięwzięcie jest wyjątkowe pod wieloma względami.
– Uczelnie z Polski będą mieć realny i namacalny – w postaci podwójnego dyplomu – wpływ na kształcenie chińskich inżynierów. To ogromne wyzwanie, ale też wyróżnienie dla Politechniki Białostockiej. Strona chińska nie tylko doceniła nasze programy dydaktyczne, ale też zaprosiła naszych wykładowców do współtworzenia programu studiów – wyjaśnia Rektor Politechniki Białostockiej.
Studenci I stopnia zobowiązani są studiować w Politechnice Białostockiej przez jeden rok akademicki, a studenci II stopnia – przez jeden semestr. Co ważne, programy studiów spełniają standardy jakości kształcenia obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w Chinach. Poza podwójnym dyplomem ukończenia studiów przyszli specjaliści mogą liczyć też na inne korzyści.
– Pobyt na Politechnice Białostockiej przez kilka miesięcy to niewątpliwie duże wyzwanie dla młodych studentów, ale jednocześnie jest to świetna okazja do skorzystania z możliwości, jakie daje nasza uczelnia. To także szansa na rozwój osobisty poprzez poznanie innego kraju i kultury, doskonalenie znajomości języka angielskiego i wiele innych benefitów – podkreśla dr inż. Dariusz Andraka, Prodziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej ISE
I rzeczywiście, studenci na kierunku Budownictwo chętnie korzystają z każdej sposobności na zdobycie nowych doświadczeń, zwłaszcza zawodowych. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim i dają specjalistyczną wiedzę m.in. z podstaw projektowania konstrukcji betonowych, stalowych i mostowych, konstrukcji murowanych i drewnianych, budownictwa drogowego, podstaw analizy statyczno-wytrzymałościowej, czy organizacji robót budowlanych. Studenci zdobywają nowe kompetencje wykorzystując najnowsze narzędzia i programy inżynierskie, zgłębiając przy okazji innowacyjne rozwiązania budownictwa niskoenergetycznego, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem rynku budowlanego.
– Podczas pobytu na naszej Uczelni studenci z Chin mają możliwość korzystania ze specjalistycznego zaplecza badawczego laboratorium konstrukcji budowlanych, które pozwala badać parametry mechaniczne i trwałość materiałów oraz elementów konstrukcji żelbetowych i stalowych. Do dyspozycji studentów są również laboratoria diagnostyki dynamicznej i statycznej konstrukcji, a także diagnostyki termicznej i ochrony cieplnej budynków – mówi dr inż. Beata Backiel-Brzozowska, Wicedyrektor ISE na kierunku Budownictwo.
Kształcenie odbywa się nie tylko w innowacyjnych laboratoriach Politechniki Białostockiej. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwami z regonu, które oferują wizyty studyjne na budowach, studenci z Chin mają możliwość poznania zawodu od strony praktycznej. Przykładem jest choćby firma Rogowski Development, która gościła studentów z Azji na jednej ze swoich inwestycji budowlanych. Przyszli inżynierowie poznawali technologię wykonywania konstrukcji żelbetowych. Zajęcia te stanowiły znakomitą okazję do dzielenia się fachową wiedzą i doświadczeniem.
– Kładziemy duży nacisk na zajęcia praktyczne, dlatego tak ważne jest, aby były one realizowane na miejscu, w Politechnice Białostockiej, przy aktywnym udziale studentów, a nie w trybie nauki zdalnej – wyjaśnia dr inż. Dariusz Andraka, przekonując, że w dobie pandemii koronawirusa, Politechnika Białostocka dokłada wszelkich starań, by zajęcia odbywały się w bezpiecznych warunkach.
Studenci z Chin doceniają możliwość poznawania lokalnej kultury, czyste powietrze i bliskość dziewiczej natury. Miasto Białystok uważają, za przyjazne miejsce do nauki i życia. Jeśli chodzi o warunki studiowania, zwracają uwagę na komfortowe zakwaterowanie w Domu Studenta Politechniki Białostockiej.
Ich priorytetem podczas pobytu w Polsce jest nauka. Chwalą jakość edukacji i umiejętności dydaktyczne kadry Politechniki Białostockiej, dzięki której mogą doskonalić swoje kompetencje inżynierskie.
– Polecam studia na Politechnice Białostockiej – przekonuje jeden ze studentów – Long Wang z miasta Nanjing w prowincji Jiangsu w Chinach. – Ogromną wartością są zajęcia praktyczne, dzięki którym będę bardziej konkurencyjny w swojej branży. Można też poprawić swoją znajomość języka angielskiego.
Z uwagi na obostrzenia covidowe, jakie panują w Chinach, nauczyciele akademiccy z Politechniki Białostockiej nie mają możliwości wyjazdu do Tianjin Chengjian University – uczelni partnerskiej ISE, stąd zdalny charakter zajęć prowadzonych na 4. semestrze studiów I stopnia na kierunkach: Budownictwo i na Inżynierii Środowiska.
– Politechnika Białostocka jest gotowa, by w październiku przyjąć na miejscu studentów tych dwóch kierunków, którzy będą kształcić się w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w rozbudowaną aparaturę badawczą i pomiarową. 120 osób pod okiem najlepszych nauczycieli akademickich będzie mogło odbywać zajęcia, które przybliżą im zagadnienia z obszarów m.in. technologii ścieków, uzdatniania wody, systemów zaopatrzenia w wodę, gospodarki odpadami, czy instalacji sanitarnych – mówi dr inż. Ewa Szatyłowicz, Wicedyrektor ISE na kierunku Inżynieria Środowiska.
Konfucjusz mawiał „Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony”. Wierzymy, że dzięki studiom w Międzynarodowej Szkole Inżynierskiej, którą współprowadzi Politechnika Białostocka, dyplom inżyniera pozwoli studentom z Chin z pasją realizować własną drogę zawodową.
Politechnika Białostocka współpracuje z Tianjin Chengjian University już od 2013 roku. Uczelnia powstała w 1978 roku w mieście Tianjin, położonym 114 km na południowy wschód od Pekinu. Tianjin jest ważnym portem nad Morzem Żółtym ośrodkiem wydobycia ropy naftowej z zatoki Bohai i największym chińskim producentem soli. W mieście działa kilkanaście szkół wyższych. W 2016 roku populacja Tianjin osiągnęła ponad 15,5 mln.
Magdalena Grzęda-Zajkowska