Studenckie Koło Naukowe Bioinvention działa w Politechnice Białostockiej. Zrzesza studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
W konkursie StRuNa, który nagradza najlepsze studenckie koła naukowe zajęli 1. miejsce w 2021 r. Koło Naukowe Bioinvention tworzą zdolni pasjonaci. Zrzesza ono studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Ich dziełem są zarówno innowacyjne biosensory do zastosowania w biomedycynie, jak i użyteczne narzędzia pomocne w protetyce, czy rehabilitacji. Wspierają walkę z wadami postawy i chorobami cywilizacyjnymi.
O działalności Bioinvention rozmawiamy ze studentami należącymi do koła: Izabelą Turkowską, Natalią Kowalewską, Wiktorią Sosnowską i Martyną Brodowską. Opiekunem koła jest dr hab. inż. Piotr Mrozek, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Z artykułu dowiesz się:
- czym zajmuje się Koło Naukowe Bioinvention
- jakie projekty realizują studenci w ramach swojej działalności
- jakie sukcesy mają na koncie młodzi innowatorzy
- kto może należeć do międzywydziałowego koła naukowego
Czym zajmuje się wasze koło?
Izabela Turkowska (przewodnicząca koła): W Kole Naukowym Bioinvention zajmujemy się głównie dyscypliną inżynierii biomedycznej w połączeniu z biotechnologią, elementami inżynierii mechanicznej, automatyki, elektroniki i elektrotechniki oraz nauk chemicznych. Można powiedzieć, że nasze koło jest interdyscyplinarne, a tematyka, którą się zajmujemy jest utylitarna, nowoczesna i stwarza możliwości ciągłego rozwoju.
Jak wygląda w praktyce działalność Bioinvention?
Natalia Kowalewska (zastępca przewodniczącej koła): Do koła należy 10 osób i spotykamy się przynajmniej raz w tygodniu. W Bioinvention istnieją dwie sekcje: protetyczna oraz biosensorów. Ja działam w tej drugiej, która aktualnie zajmuje się badaniem biosensorów różnych chorób m.in. boreliozy i reumatoidalnego zapalenia stawów. W prowadzeniu badań pomaga nam opiekun koła, pan profesor Mrozek.
Kto tworzy wasz zespół?
Martyna Brodowska: Działamy pomiędzy różnymi wydziałami, także nie ma znaczenia czy ktoś jest z Wydziału Mechanicznego, czy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Jesteśmy otwarci na wszystkich.
Jakie projekty realizujecie w ramach swojej aktywności?
Izabela Turkowska: Obecnie prowadzimy cztery projekty. Są to nowoczesne biosensory SPRI do zastosowań biomedycznych oraz biosensory SPRI do zastosowań w ekologii (projekt realizowany w ramach programu „ekoKOALICJA na rzecz ekoUCZELNI”). Kolejnym tematem, który rozwijamy jest komputerowe wspomaganie wytwarzania w protetyce i ortotyce dla ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a także egzoszkielet do wspomagania rehabilitacji przy wspomaganiu wzorców ruchowych tańca współczesnego.
W jakie inne działania są zaangażowani studenci z koła?
Izabela Turkowska: Bierzemy udział w wielu wydarzeniach branżowych. Ze względu na pandemię nie uczestniczyliśmy jeszcze bezpośrednio w wyjazdach zagranicznych, ale braliśmy udział w zdalnych konferencjach międzynarodowych. Były to konferencje m.in. na Łotwie, Cyprze, Indonezji. Przed nami konferencja w Estonii. Tego typu wydarzenia są okazją do zaprezentowania naszej tematyki badawczej na terenie ośrodków międzynarodowych, ale i wyniesienia innych korzyści, takich jak m.in. rozwój umiejętności, czy kontakty z innymi ośrodkami naukowymi. Jeżeli chodzi o studenckie koła naukowe w Polsce, to poznaliśmy studentów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu we Wrocławiu i Politechniki Gdańskiej.
Macie w planach wspólne projekty z innymi kolami naukowymi z Polski?
Martyna Brodowska: Na chwilę obecną sprawdzamy możliwości, ale wymieniamy się pomysłami podczas konferencji, udzielamy się razem przy organizacji tego typu wydarzeń i uczestniczymy w pracy komitetu naukowego.
Podejmujecie działania na rzecz współpracy z biznesem? Wasze rozwiązania mogą zainteresować wiele firm z branży medycznej, ortopedycznej, czy rehabilitacyjnej…
Wiktoria Sosnowska: Nauka i biznes to nieodłączne połączenie. Jako koło braliśmy udział w konferencji Przemysł 4.0, w otwarciu nowoczesnego laboratorium Przemysłu 4.0 oraz zorganizowaliśmy razem Wielką Konferencję Kół Naukowych. Jesteśmy otwarci na współpracę z przedsiębiorcami.
Jakimi sukcesami możecie się pochwalić?
Natalia Kowalewska: Wzięliśmy udział w konkursie StRuNa 2021, w którym zajęliśmy 1. miejsce w kategorii Debiut Roku, co było dla nas bardzo dużym wyróżnieniem, ponieważ nagrody otrzymują studenckie koła tworzące innowacyjne projekty w skali kraju oraz w skali międzynarodowej. W ramach konkursu przedstawiliśmy projekt biosensora, który ma badać choroby cywilizacyjne. Oprócz tego braliśmy udział w licznych konferencjach, w których nasza działalność została także doceniona. Przykładem jest konferencja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, podczas której zajęliśmy 1. miejsce, a także VII Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych organizowana przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – zdobyliśmy 3. miejsce w kategorii referat.
Dlaczego warto rozwijać swoje pasje w kole?
Martyna Brodowska: Według mnie główną korzyścią działalności w kole jest możliwość rozwijania swoich własnych zainteresowań oraz wykorzystywania wiedzy, którą otrzymujemy na studiach. Dodatkową zaletą jest na pewno to, że uczymy się samodyscypliny, ponieważ uczestniczymy w kole z własnej inicjatywy i samodzielnie rozszerzamy swoje zainteresowania, szukając nowych informacji na temat projektów, które realizujemy. Działalność w kole zapewnia nam też dodatkowe punkty, jeżeli staramy się o stypendium Rektora czy też Ministra Edukacji Narodowej.
Czy istnieje możliwość dołączenia do zespołu Bioinvention?
Izabela Turkowska: Zapraszamy zarówno studentów Politechniki Białostockiej z wydziałów Mechanicznego, Budownictwa i Nauk o Środowisku, a także Elektrycznego. W naszym kole znajdzie się miejsce zarówno dla biotechnologów, inżynierów biomedycznych, studentów: mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, elektroniki i telekomunikacji, czy też nawet zarządzania. Nasze koło jest interdyscyplinarne. Realizujemy projekty, które mogą przynieść korzyści na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Liczymy, że nasze projekty w przyszłości zostaną opatentowane i skomercjalizowane.
Martyna Brodowska: Jesteśmy bardzo otwarci na nowe osoby, ponieważ każda nowa osoba to są zawsze dodatkowe pomysły do rozwijania naszej działalności. Do koła może dołączyć każdy. I myślę, że na pewno nasza współpraca będzie przebiegała pomyślnie.
Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiała Magdalena Grzęda-Zajkowska