Studia magisterskie w Politechnice Białostockiej: Inżynieria medyczna na Wydziale Mechanicznym
Nowy kierunek studiów magisterskich inżynieria medyczna – profil praktyczny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej to tylko trzy semestry zajęć, w tym trzy miesiące praktyk zawodowych. Program studiów został opracowany we współpracy z przedsiębiorcami.
Studia magisterskie na kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej to trzy semestry zajęć, podczas których studenci mają okazję zdobyć maksimum praktycznych umiejętności. Studenci realizują 3-miesięczne praktyki zawodowe w firmach produkcyjnych i usługowych, które współpracują z uczelnią. Wspólnie z przedsiębiorstwami realizują również prace magisterskie. Tak poznają specyfikę pracy inżyniera medycznego na różnych stanowiskach i swoich przyszłych pracodawców.
W artykule znajdziesz informacje:
- Dla kogo przeznaczone są studia magisterskie na kierunku inżynieria medyczna?
- Jakie praktyczne umiejętności znalazły się w programie nowych studiów magisterskich?
- Współpraca przedsiębiorstw z kierunkiem studiów magisterskich inżynieria medyczna?
- Gdzie i jaka praca czeka absolwentów kierunku inżynieria medyczna?
- Najbliższa rekrutacja – terminarz
Ukończenie kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny umożliwia studentom zdobycie specjalistycznego wykształcenia i przygotowanie się do pracy w różnych branżach związanych z produkcją wyrobów i urządzeń medycznych, w szpitalach do obsługi oraz konstruowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w medycynie.
Dla kogo przeznaczone są studia magisterskie na kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny?
Nowe studia magisterskie na kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny są przeznaczone dla absolwentów studiów inżynierskich. Co ważne – magistrem inżynierem medycznym można zostać w trzy semestry. Tok studiów stacjonarnych umożliwia poznanie przyszłej pracy zawodowej – w programie są aż trzy miesiące praktyk zawodowych w firmach produkcyjnych i usługowych, które współpracują z uczelnią.
Studia magisterskie na kierunku inżynieria medyczna to naturalna droga absolwentów studiów pierwszego stopnia na kierunku inżynieria biomedyczna, ale także możliwość zdobycia nowych kompetencji przez absolwentów innych kierunków studiów technicznych, takich jak: mechanika, automatyka i robotyka, biotechnologia, mechatronika, informatyka, elektronika, telekomunikacja, a także absolwentów studiów medycznych.
– Wybieram studia magisterskie na inżynierii medycznej, bo chcę poszerzyć swoją ogólną wiedzę techniczną, a także pogłębić umiejętności dotyczące komputerowo wspomaganego wytwarzania zaopatrzenia ortopedycznego – mówi Kacper Snarski, student inżynierii biomedycznej ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS. – Przy okazji realizuję swoje hobby, czyli zamiłowanie do biologii oraz chęć pomagania drugiemu człowiekowi. Po studiach możemy projektować urządzenia medyczne oraz różne rozwiązania techniczne, które usprawniają rehabilitację lub dają szansę na odzyskanie sprawności ludziom oraz zwierzętom.
Studenckie Koło Naukowe Orthos z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej to miejsce, w którym młodzi inżynierowie łączą pasję do projektowania i konstruowania urządzeń biomechatronicznych z chęcią niesienia pomocy. Zrealizowali już wiele takich projektów:
- tunel sensoryczny, czy kamizelkę uciskową to terapii dzieci ze spektrum autyzmu
- wózki dla psów, które przeszły amputację lub mają paraliż łapy
- chodzik dla dziecka z wrodzoną łamliwością kości
- przystawkę do wózka inwalidzkiego Hermes 2.0, ułatwiającą poruszanie się osób z niepełnosprawnością.
Ich innowacyjne pomysły pod okiem nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej rozwijają się w wynalazki, którym ochrony patentowej udziela Urząd Patentowy RP. Tak powstała konstrukcja wózka inwalidzkiego napędzanego jednostronnie dla osoby, która posiada tylko jedną sprawną kończynę górną.
Jakie praktyczne umiejętności znalazły się w programie nowych studiów magisterskich?
Program nowych studiów magisterskich na kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej łączy wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki oraz medycyny. Umożliwia kompleksowe podejście do projektowania i wdrażania nowoczesnych technologii medycznych.
– Kładziemy silny nacisk na rozwój praktycznych umiejętności – podkreśla prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Studenci będą mieli okazję realizować prace dyplomowe we współpracy z przedsiębiorstwami z branży medycznej, a także odbyć trzymiesięczne praktyki zawodowe.
Podczas zajęć studenci mają okazję pracować nad rzeczywistymi problemami technicznymi, co ułatwia zdobycie cennego doświadczenia już w trakcie studiów. Do ich dyspozycji są doskonale wyposażone laboratoria Instytutu Inżynierii Biomedycznej, które oferują dostęp do najnowszych technologii i urządzeń wykorzystywanych w inżynierii medycznej.
Studia dostarczają wiedzy i umiejętności z zakresu:
- projektowania i konstruowania urządzeń oraz usług medycznych,
- zarządzania systemami i aparaturą medyczną,
- wdrażania nowych metod diagnostyczno-terapeutycznych, w tym metod wykorzystujących narzędzia sztucznej inteligencji.
– Nasi studenci zdobędą kompetencje w zakresie nowoczesnych biomateriałów, biosensorów, oraz możliwości wykorzystania inżynierii odwrotnej, projektowania uniwersalnego, uczenia maszynowego, czy sztucznej inteligencji w aplikacjach medycznych – zapewnia dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB, kierownik Zakładu Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Studenci odbędą 3-miesięczne praktyki zawodowe we współpracujących z uczelnią firmach produkcyjnych i usługowych. Będą mieli okazję poznać specyfikę pracy inżyniera medycznego na różnych stanowiskach, a także poznać przyszłych pracodawców i branżę. Szanse na szybkie zatrudnienie po ukończeniu studiów zwiększą również studenckie projekty dyplomowe, tworzone we współpracy z przedsiębiorstwami.
Współpraca przedsiębiorstw z kierunkiem studiów magisterskich inżynieria medyczna – profil praktyczny?
Atutem nowych studiów magisterskich na kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny jest ścisła współpraca Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z przedsiębiorstwami z branży medycznej. W partnerskich firmach produkcyjnych, usługowych czy informatycznych studenci zrealizują trzymiesięczne praktyki zawodowe.
Praktyczne kształcenie przyszłych magistrów inżynierii medycznej wspiera CIRRO, autoryzowany dystrybutor urządzeń medycznych. Firma zainwestowała ponad 1 mln zł na wyposażenie otwartego w 2024 roku Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej. To w istocie kompletny OIOM.
– Studentów Politechniki Białostockiej zapraszamy na staże i praktyki – mówi mgr inż. Łukasz Goworek z CIRRO sp. z o.o., absolwent elektroniki i telekomunikacji Politechniki Białostockiej. Chcemy im przekazać jak najwięcej wiedzy, która przyda się po ukończeniu studiów w pracy w firmach medycznych.
Młodych inżynierów medycznych poszukuje firma IWET, polski producent implantów chirurgicznych dla weterynarii.
– Potrzebujemy w naszej branży inżynierów medycznych, którzy będą mieć wiedzę zarówno z mechaniki czy inżynierii materiałowej, jak i z anatomii, biologii czy przetwarzanie sygnałów medycznych – mówi Krzysztof Danowski, inżynier-konstruktor z firmy IWET i absolwent Politechniki Białostockiej. – Absolwenci kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny doskonale wpisują się w profil naszej firmy. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym w uczelni będą mogli w łatwy sposób wdrożyć się w wyzwania, które przed nimi stawiamy.
IWET od lat współpracuje z Politechniką Białostocką w zakresie tworzenia implantów na zamówienie.
Gdzie i jaka praca czeka absolwentów kierunku inżynieria medyczna – profil praktyczny?
Absolwenci studiów magisterskich na kierunku inżynieria medyczna– profil praktyczny mogą znaleźć atrakcyjną pracę:
- w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i produkcją nowoczesnych konstrukcji, materiałów, narzędzi i urządzeń medycznych, jako konstruktor, technolog, czy ekspert w działach badawczo-rozwojowych,
- w szpitalach do tworzenia, obsługi i konserwacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w medycynie oraz obsługi systemów diagnostycznych i terapeutycznych,
- w firmach zajmujących się zaopatrzeniem na rynku usług medycznych,
- w jednostkach medycznych jako serwisant aparatury medycznej, informatyk.
– Nasi absolwenci znajdą zatrudnienie w różnego typu przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem rozwiązań technologicznych dla medycyny, jak również w placówkach służby zdrowia do obsługi aparatury medycznej – przekonuje prof. Joanna Mystkowska. – Serdecznie zapraszam na kierunek inżynieria medyczna – profil praktyczny na Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. Razem twórzmy technologie dla medycyny!
Monika Rokicka
Najbliższa rekrutacja – terminarz
INŻYNIERIA MEDYCZNA – profil praktyczny
studia magisterskie
1,5-roczne, stacjonarne
Harmonogram rekrutacji na semestr letni 2024/2025
- 01.2025 – 10.02.2025 – Rejestracja i zapisy w systemie IRK; Wnoszenie opłat za przeprowadzenie rekrutacji
- 02.2025 – Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia
- 02.2025 – 17.02.2025, godz. 8 – 15 (z wyłączeniem 16.02, natomiast 15.02 w godz. 8-13) – Składanie podań o przyjęcie w ramach wolnych miejsc
- 02.2025 – Ogłoszenie list kandydatów przyjętych na studia
Szczegółowe informacje: