Studia połączone z pracą …i to pracą w zawodzie, już od pierwszego roku.

Dobrego inżyniera weryfikuje praktyka. Najtrudniej bowiem przełożyć wiedzę teoretyczną na prawdziwe życie. Pomóc w tym może doświadczenie innych specjalistów, którzy chętnie się nim dzielą.

Studia o dwóch obliczach

Studia dualne to nowa inicjatywa Politechniki Białostockiej na Wydziale Elektrycznym, która polega na współpracy z przedsiębiorstwami. Po każdym roku studiów studenci będą mieli okazję odbyć płatne praktyki w jednej z 12 firm, które przystąpiły do projektu. Już w pierwszym semestrze na uczelni studenci elektrotechniki dualnej zapoznawali się z profilami firm, by móc zdecydować, gdzie chcieliby odbyć pierwszy etap praktyk.

Czym kierowali się młodzi ludzie wybierając dualne studia? Jakie były ich oczekiwania?

– Elektrotechnika dualna jest kierunkiem o profilu praktycznym i tego właśnie oczekiwałam: praktyk, kontaktu z przedsiębiorstwami i przedsiębiorcami oraz przedmiotów prowadzonych przez ludzi z branży. Podoba mi się przede wszystkim zaznajamianie nas z naszymi potencjalnymi pracodawcami. W pierwszym semestrze odbywaliśmy wizyty studyjne, podczas których mogliśmy zobaczyć, jak firmy funkcjonują, czym się zajmują, jakie mają wymagania. Mogliśmy też zadawać pytania – opowiada Izabela Kazberuk.

– Wybierając te studia chciałam zdobyć doświadczenie, które pomogłoby mi znaleźć pracę. Początkowo myślałam, że praktyki będą odbywały się w trakcie trwania semestrów. Aktualne rozwiązanie – choć inne, niż się spodziewałam – nie jest złe. Ponieważ jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na naszej uczelni, mam pewne zastrzeżenia, co do samej organizacji. Rozumiem jednak, że nie było łatwo utworzyć tak specyficznego kierunku studiów. Bardzo mi się podobało, że mieliśmy szansę odwiedzić każdą z firm i zobaczyć „od wewnątrz”, jak wygląda w nich organizacja pracy. Dało nam to możliwość doprecyzowania, czym chcemy się zajmować – dodaje Wiktoria Buchowska.

Czas wyboru miejsca praktyk zbliża się wielkimi krokami! Czym będą się kierować studenci?

– Jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do firmy, w której chciałabym odbyć praktyki, jednak mam już swoje typy. Kieruję się przede wszystkim tym, czym dane firmy się zajmują oraz jakie są możliwości rozwoju i dalszej kariery – kontynuuje Izabela.

– Moją uwagę zwróciła jedna z firm. I to właśnie do niej chcę aplikować. Daje możliwość poznania każdego działu, co będzie ciekawym doświadczeniem i pozwoli wybrać najbardziej interesującą mnie dziedzinę – argumentuje Wiktoria.
– Ja kierowałem się przede wszystkim opiniami o danych firmach, znalezionymi w Internecie. Chciałem podjąć się pracy w sprawdzonym przedsiębiorstwie. Zależało mi na subiektywnych opiniach pracowników, a nie obiektywnych opiniach pracodawców, którzy starali się przedstawić nam swoją działalność w jak najlepszym świetle. Drugim kryterium, na które zwracałem uwagę, była potencjalna możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym. Tak, aby podczas pracy móc rozwijać także swoją pasję, jaką jest szeroko pojęty temat elektryczności – mówi jeden ze studentów.

Mamy nadzieję, że oczekiwania studentów się ziszczą. I studia dualne okażą się strzałem z dziesiątkę!
Trzymamy kciuki!

Maria Czaban
Aktualnie zajmuję się „studiowaniem prądu” na Politechnice Białostockiej. Chciałabym płynnie nauczyć się języka niemieckiego. Mimo tego, że – moim zdaniem – brzmi okropnie. Nie wierzę w przypadki, lubię nowe wyzwania i ciepłe wieczory o smaku chmielu, spędzone ze znajomymi.