SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przywieźli złoto i srebro z międzynarodowych zawodów Robotex w Estonii
Medale – złoty i srebrny w kategorii MegaSumo przywieźli reprezentanci Politechniki Białostockiej z zawodów Robotex International 2023 w Tallinie, Estonia. Na międzynarodowe rozgrywki robotów autonomicznym pojechała tam silna grupa z sekcji SumoMasters Koła Naukowego Robotyków, które działa na Wydziale Mechanicznym.
Estońskie zawody Robotex należą do jednych z największych festiwali robotyki w Europie Wschodniej. Zarówno pod względem organizacyjnym, jak i przygotowania zawodników stoją na bardzo wysokim poziomie. Międzynarodowa rywalizacja i okazja do przetestowania nowych rozwiązań przyciągnęła do Tallina drużyny z różnych zakątków świata, Korei Południowej, Rumunii, Łotwy, Litwy, Turcji i Polski.
Robotex zostały rozegrane w dniach 17-18 listopada 2023 roku. Nasza drużyna broniła tam tytułu mistrzowskiego w kategorii MegaSumo, wywalczonego na tych zawodach w listopadzie ubiegłego roku.
Reprezentacja sekcji SumoMasters w składzie Michał Falkowski, Przemysław Pysiński, Norbert Waśkiewicz oraz Marcin Aleksiejuk, pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego stanęła do rywalizacji w dwóch kategoriach MegaSumo – z robotami: Masakrator, Javelin, Kumo oraz MiniSumo – z robotami: Mini Shiny, LittleTiger.
Wszystkie roboty z powodzeniem przeszły przez etapy grupowe, co pozwoliło na osiągnięcie podwójnego sukcesu w kategorii MegaSumo. Masakrator zdobył pierwsze miejsce, a drugie miejsce przypadło robotowi Javelin.
W kategorii MiniSumo studenci wystartowali po raz pierwszy, we wspólnym zespole z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. ALOPB reprezentowali Michał Łukaszuk i Ewa Karp. Konstrukcja LittleTiger zajęła 6. miejsce spośród 60 startujących robotów.
Pierwsze doświadczenia na międzynarodowych zawodach zebrał też młody zespół z sekcji LEGO oraz z sekcji łazików marsjańskich Wydziału Mechanicznego. Ich konstrukcje konkurowały w kategoriach LEGOSumo oraz Line Follower. Choć tu nie udało się zakwalifikować do finałów, to zdobyte doświadczenie zaowocuje pomysłami na ulepszenie kolejnych robotów.
Drużyna Koła Naukowego Robotyków otrzymała wsparcie finansowe na budowę i rozwijanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Wydziału Mechanicznego PB oraz firm Wenglor i Faulhaber.