Sztuczne słońce Chińczyków. „W tym roku skończymy!”
Chińscy naukowcy jądrowi osiągnęli kamień milowy w dążeniu do wykorzystania energii z syntezy jądrowej, procesu zachodzącego naturalnie w słońcu. Zespół naukowców z chińskiego Instytutu Fizyki Plazmy ogłosił, że plazma w ich „Eksperymentalnym Zaawansowanym Tokamaku Nadprzewodnikowym” – EAST (ang. Experimental Advanced Superconducting Tokamak), zwanym „sztucznym słońcem”, osiągnęła 100 milionów stopni Celsjusza, temperaturę wymaganą do utrzymania reakcji syntezy. To oznacza, że plazma w „sztucznym słońcu Chin” jest około siedem razy gorętsza od oryginału.
W tym roku Chiny skończą zbudować drugie „sztuczne słońce”. Projekt w poszukiwaniu niemal nieograniczonej taniej „zielonej energii”. Budowa maszyny, nazwanej Tokamak HL-2M, ma się zakończyć w 2019 roku. Chińskie marzenie nabiera realności…
Tokamak HL-2M to część projektu mającego na celu przekształcenie wodoru w ekonomiczną czystą energię. Urządzenie zaprojektowane, aby naśladować proces syntezy jądrowej, którego prawdziwe Słońce używa do generowania energii. W marcu chińscy naukowcy poinformowali, że osiągnęli temperaturę elektronów na poziomie 100 milionów stopni Celsjusza!
Chińczycy wierzą, że w tym roku zakończą prace nad „sztucznym słońcem” oraz twierdzą, że ich urządzenie to kamień milowy w pracy nad temperaturą jonów. Chiny już w zeszłym roku zbudowały „sztuczne słońce”, okazuje się, że teraz finalizują kolejny projekt. Niedawno ogłosili podczas dorocznej sesji Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, że inżynierowie zakończą pracę nad tokamakiem za kilka miesięcy.
Tę informację komentują naukowcy z całego świata. – Jest to z pewnością znaczący krok dla chińskiego programu syntezy jądrowej i ważny rozwój dla całego świata – mówi Matthew Hole z Australian National University. – To również znaczące osiągnięcie dla nauki o syntezie jądrowej. Rozwój reaktorów termojądrowych może być rozwiązaniem problemów związanych z globalną energią. Korzyść jest prosta, ponieważ jest to produkcja energii na dużą skalę przy ciągłym obciążeniu, przy zerowej emisji gazów cieplarnianych i bez odpadów promieniotwórczych o długotrwałym działaniu.
Jeśli Chińczykom się uda sfinalizować projekt, to bardzo możliwe, że ich urządzenie może służyć jako wzorzec przyszłych reaktorów jądrowych.
Opr. PS
Źródła: Global Times, ipp.cas.cn, abc.net.au
fot: pixabay, Institute of Plasma Physics Chinese Academy of Sciences