Twój mózg to zegar

Nie można zrozumieć ludzkiego umysłu bez opisania sposobu, w jaki mózg odczuwa czas, tworzy jego reprezentacje i go określa – przekonuje prof. Dean Buonomano w książce „Mózg władca czasu”.

„Twój mózg nieustannie mierzy czas, kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki, wie, ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar! Jak ludzki mózg mierzy czas? Jak robią to mózgi zwierząt? I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem mózgu? ” – wylicza prof. Buonomano.

Mózg wytwarza też poczucie czasu, które podlega różnym złudzeniom i zniekształceniom: mózg może sprawić, że dzień będzie wydawać się krótszy niż godzina, a minuta dłuższa od dnia. Bo poczucie czasu wydłuża się w niektórych sytuacjach, szczególnie w zagrożeniu życia.

Zdaniem amerykańskiego specjalisty, poczucie czasu to zarówno dar, jak i przekleństwo. Skutkiem tej umiejętności jest bowiem nieuchronna konstatacja, że nasz czas jest skończony i przelotny. Że nasz byt jest jedynie doczesny, a my jesteśmy śmiertelni.

Autor jest neurobiologiem i psychologiem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, jednym z najbardziej znanych badaczy z zakresu neuronauki czasu. Twierdzi on, że sam mózg to wspaniały zegar.

Opr. PS
źródło: PAP – Nauka w Polsce, lubimyczytać.pl


Mózg władca czasu.
Dlaczego dzień może być krótszy, niż godzina, a minuta dłuższa od dnia.


Dean Buonomano

Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Wyd. I 2019