Uczelnie wspierają walkę z koronawirusem
Tego, że nastały dla nas dziwne czasy, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Pierwszy raz w historii mamy okazję pomóc w zwalczaniu ogólnoświatowego zagrożenia przez pozostanie w domach. To taka bierna pomoc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Nieco aktywniej w walkę zaangażowały się białostockie uczelnie.
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej odpowiedział na apel podlaskich szpitali. Dzięki współpracy lekarzy z dr. hab. inż. Szczepanem Piszczatowskim, prof. PB, dyrektorem Instytutu Inżynierii Biomedycznej, a także innymi pracownikami wydziału – udało się opracować szybki sposób na produkcję ochronnych przyłbic medycznych. Zespół ten opracował metodę, dzięki której wyprodukowanie przyłbicy zajmuje jedynie 10 minut. Oczywiście niezbędne są do tego środki finansowe i materiały. Na szczęście z pomocą przyszły zaprzyjaźnione firmy i organizacje przedsiębiorców: Klaster Obróbki Metali, Fundacja Grupy Unibep Unitalent, firmy ChM oraz AC. To oni odpowiedzieli na apel Politechniki Białostockiej i zapewnili niezbędne dla powodzenia inicjatywy wsparcie. Pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku również mają swój udział w akcji – w laboratoriach dezynfekują i przygotowują do wysyłki przygotowane przyłbice.
Fot: Gabriela Kościuk
Jak podaje Politechnika Białostocka do 6 kwietnia liczba przyłbic ochronnych przekazanych przez uczelnię szpitalom przekroczyła 800 szt. A będzie ich jeszcze więcej!
https://pb.edu.pl/2020/04/01/200-przylbic-dla-szpitali-od-politechniki-bialostockiej/
Kamera termowizyjna, która na co dzień była wykorzystywana do celów naukowych i edukacyjnych, powędrowała z Politechniki Białostockiej do Białostockiego Centrum Onkologii. Dzięki temu pomiary temperatury są tu dwuetapowe – wykorzystuje się zbliżeniowe termometry oraz kamerę. Możliwość korzystania z tego urządzenia jest ogromnie ważna dla wszystkich pacjentów Centrum, ponieważ stanowią oni grupę szczególnie narażoną na zakażenie COVID-19.
Do walki z koronawirusem włączył się również Uniwersytet w Białymstoku.
Uczelnia wsparła Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku. Uniwersytet przekazał: 800 sztuk jednorazowych nitrylowych rękawiczek, 70 maseczek, 8 kg alkoholu etylowego do dezynfekcji, 1400 plastikowych fiolek, 350 probówek reakcyjnych i 40 płytek reakcyjnych (na 48 próbek każda). W czasie epidemii tego rodzaju sprzęt jest na wagę złota.
Uniwersytet w Białymstoku zaoferował również swoim studentom i pracownikom pomoc psychologiczną. Wszyscy, którzy tego potrzebują mogą również liczyć na wsparcie w nauce języka angielskiego.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wykazał się niezwykłym zaangażowaniem.
30 marca Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej rozpoczął badania nad molekularnymi testami diagnostycznymi. W ten sposób Białystok zyskał drugie laboratorium, w którym wykonywane są testy na obecność koronawirusa. To istotne wsparcie. Wkrótce Uniwersytet rozpocznie również ogólnopolski projekt pt. „Przeprowadzenie analizy genomu wirusa SARS-CoV-2 oraz genomu pacjentów z COVID-19 w celu opracowania zestawu genetycznych markerów określających osobniczą wrażliwość na zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 i ciężkość przebiegu COVID-19”. Nowa metoda genetyczna umożliwi wykrycie wirusa w znacznie krótszym czasie – w ciągu około 20 minut. Tym samym zwiększy się szansa na wcześniejsze, niż miało to miejsce dotychczas, zidentyfikowanie zainfekowanych osób.
Fot: W. Więcko Medyk Białostocki
Każdej z uczelni życzymy powodzenia w realizacji projektów!
Wy też możecie dołączyć do walki z wirusem – wesprzyjcie akcję „PB sercem z USK”. Na portalu zrzutka.pl w odpowiedzi na apel dyrektora białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego powstała zbiórka, w którą zaangażowany jest m.in. Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na zakup brakujących środków ochrony osobistej dla personelu i pacjentów tego szpitala: masek, kombinezonów, rękawiczek.
Tu możecie wesprzeć USK: zrzutka.pl
Bądźcie zdrowi!
#zostanwdomu
Autor: Aleksandra Dziwińska
Politechnika Białostocka – produkcja ochronnych przełbic – zdjęcia
Fot: Gabriela Kościuk
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku- Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej – zdjęcia