Uczniowie VI LO w Białymstoku porostami badają zanieczyszczenie powietrza. Konkurs „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA
„Badanie zanieczyszczeń powietrza w województwie podlaskim na podstawie skali porostowej” . To projekt uczniów z VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, który zgłoszono w I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w ramach działania Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.
Uczniowie sprawdzają jakość środowiska i powietrza w różnych obszarach. Wyniki badań wprowadzonych w mieście porównują z tymi, prowadzonymi na wsi. Gdzie jest mniej smogu? Gdzie żyje się zdrowiej? Czekamy na ostateczne opinie młodych naukowców!
W skład zespołu uczniów wchodzą: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk, Łukasz Łyszkiewicz. Opiekunem jest nauczycielka – pani Marzenna Skibicka.
Na czym projekt polega?
Celem projektu jest badanie zanieczyszczeń powietrza w województwie podlaskim. Bioindykacja porostów polega na rozpoznaniu gatunków na danym obszarze. Istnieje bowiem ścisła zależność między stopniem zanieczyszczenia środowiska, szkodliwymi substancjami, a zmianami zachodzącymi w ich budowie i występowaniu. W tym celu wykorzystane zostaną porosty oraz tzw. skala porostowa.
6 grudnia 2023 r. odbędzie się finał konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec!!! Nie możemy się doczekać!
Więcej: Ruszyła II edycja konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec
Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.