VII East Design Days w Politechnice Białostockiej
W dorocznym spotkaniu aktywnie uczestniczą: producenci, inwestorzy, samorządowcy, architekci, wykładowcy, studenci oraz uczniowie.
Program został podzielony na cztery moduły:
PB Creative Room
Politechnika Białostocka jako odważny i wyjątkowy kreator naszego otoczenia, mający wpływ na przyszłe kadry województwa podlaskiego, kraju i świata. W ramach tego segmentu:
1. Rektor Politechniki Białostockiej – dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB weźmie udział w panelu dyskusyjnym dotyczącycm wyzwań transformacji cyfrowej.
2. Zostanie przedstawiony nowy bolid CMS 09, przez zespół Cerber Motosport
3. Szkolenie Solid Works (Wojciech Tarasiuk, Paweł Dzienis)
4. Warsztaty – jak komunikować się z AI.
5. Spotkania z wybitnymi absolwentami, innowatorami i wizjonerami związanymi z Politechniką Białostocką.
Edu Room
Edukacja dzieci, młodzieży i studentów w ładnym, designerskim, ergonomicznym otoczeniu.
Wystąpią m.in.:
1. Dominik Sołowej, ekspert od nowych mediów, opowie o niezwykle ważnym dylemacie XXI wieku: Sztuczna Inteligencja a dezinformacja. Jak rozmawiać w szkole o zagrożeniach związanych z fake newsami?
2. Firma TOBO omówi, jak wykorzystuje sztuczną inteligencję w tworzeniu przyjaznych mebli, a dr Małgorzata Bilewicz (Uniwersytet w Białymstoku ) zaprezentuje „Projektowanie uniwersalne – równość praw wyrażona w dostępności”
3. Edukacja a AI – wykorzystanie doświadczeń z podlaskich szkół ponadpodstawowych 4. Sylwia Romanowska-Jonio (Uniwersytet w Białymstoku) przedstawi „Urządzenia firmy Photon Education w klasie lekcyjnej – inteligentne rozwiązania wspierające pracę nauczyciela.”
Podlaskie Promo Room
Poznamy wyjątkowych absolwentów/studentów PB, którzy osiągnęli międzynarodowe sukcesy – Adama Zdanowicza, utytułowanego na świecie twórcę rowerów customowych, oraz Petrosa Psyllosa, który został wyróżniony na liście Forbes 30 Under 30 Europe oraz przez MIT Review. Jest on także laureatem New Europe 100 – listy wpływowych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej według Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times.
Odbędzie się fascynująca rozmowa – a później warsztaty – o tym, czy dziś, w cyfrowym świecie, ważne są miejsce działania, czy też odwaga, kompetencje i dobry, ogólnoświatowy marketing?
Czy potrafimy opowiadać o sobie w interesujący sposób? Jak zdobywać zasięgi, polubienia, jak tworzyć efektywną i rozwojową sieć kontaktów? Warsztaty z wykorzystania AI przy tworzeniu treści reklamowych i marketingowych poprowadzi agencja, które korzysta z tego na co dzień – Bień Agencja.
Digital Transformation Room
Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania: dokąd zmierzamy ze światem cyfrowym? Co AI zrobi z naszym życiem? Na świecie nieustannie trwają rozmowy o trendach w świecie cyfrowym, które zmienił kompletnie nasze życie. Czy jako ludzkość potrzebujemy aż takiej kreatywności, czy staniemy się „niewolnikami” sztucznej inteligencji?
W tej sekcji wystąpią międzynarodowi eksperci, którzy kreują światowe trendy. Będą to m.in.:
1. Kamila Cichocka – Dyrektor Marketingu na Europę Środkową – Microsoft.
2. Katarzyna Jakimowicz – ekspertka e dziedzinie transformacji cyfrowej, pracująca m.in. dla ONZ i Banku Światowego.
3. Sebastian Kalemba – dyrektor w CD Projekt Red, Game Director – New Witcher Saga4.
4. Adam Kulesza – specjalista w dziedzinie efektów specjalnych 3D w firmie Pixomondo , pracujący przy największych produkcjach hollywoodzkich (Pixomondo to nagrodzona Oscarem, nagrodą BAFTA i Emmy – firma kreatywna, innowacyjna i technologiczna).
5. Piotr Bzdel – architekt, partner w Grupa5 architekci z Warszawy.
6. Wojciech Gwizdak – architekt, właściciel firmy 2G Studio z Kielc.
7. Marcin Marczak – właściciel firmy 2M Studio, Przewodniczący Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
8. dr Łukasz Pazera – artysta cyfrowy i programista, współpracownik znanych firm z branży VFX, deweloper narzędzi VR, członek zespołów produkujących nagradzane produkcje filmowe.
7. Wojciech Biendzio – właściciel Bien Agencja, przeprowadzi warsztaty z wykorzystania AI przy tworzeniu treści reklamowych i marketingowych.
Pełny program: https://eastdesigndays.pl/index.php/program-edd-2024/
East Design Days przyniosły Politechnice Białostockiej tytuł Podlaskiej Marki 2023 w kategorii Wydarzenie. East Design Days w formie stacjonarnej bądź hybrydowej odbywają się w Białymstoku od 2018 roku. Do tej pory miało miejsce sześć edycji wydarzenia.
East Design Days jest wydarzeniem zainicjowanym przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej i współorganizowanym z:
– fundacją Resursa Podlaska
– firmą Infinity Group
– fundacją Unitalent
– firmą Elwira Horosz
– Konsulem Honorowym Finlandii w Białymstoku.
Dzięki towarzyszącym wystawom, prezentacjom i koncertom wpisuje się też w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego.
East Design Days otrzymały w 2022 roku wyróżnienie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku za „wydarzenie promujące design i działalność na rzecz współpracy nauki z biznesem” oraz medale za „wspieranie samorządu gospodarczego i przedsiębiorczości”.
VII East Design Days w Politechnice Białostockiej – konferencja prasowa
17 października 2024 r. (czwartek), godz. 11, hala Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ul. O. Sosnowskiego 11 w Białymstoku.
Udział zapowiedzieli:
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
- Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego,
- dr hab. inż arch. Tatiana Misijuk, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej,
- dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej,
W czasie konferencji zostaną omówione główne założenia tegorocznego święta designu w stolicy Podlasia.