Weterani i debiutanci
Stanisława Celińska, Kasa Chorych czy Kaliber 44, ale także stojące u progu kariery Włókno to koncertowe propozycje weekendu. Grają teatry, kina i opera.
Kultura nie odpoczywa – nie osiadają na laurach także artyści. Fantastyczna aktorka Stanisława Celińska w tym roku świętuje jubileusz 55-lecia pracy artystycznej. Recital ze znanymi i premierowymi piosenkami w piątek w Nie Teatrze. Stamtąd całkiem niedaleko, bo w 6-ścianie przy Warszawskiej wystąpi w akustycznym składzie Kasa Chorych na czele z Jarkiem Tioskowem. Muzykiem, który graniem bluesa zajmuje się niemal pół wieku.
Ponad pół wieku gra na gitarze, w tym niegdyś w zespole Nirwana, tyle że pisanym przez „w”, bo polskim – Wojciech Waglewski. A dlaczego o nim tu mowa. Bo także 7 czerwca, w piątek Waglewski z Mateuszem Pospieszalskim wystąpią w finale znakomitej inicjatywy artystycznej jaką jest Podlaska Odjazdowa Drezynownia Kolejowa PODKoffa 2024. Kto raz był w budynku przy Wiatrakowej, oglądał kolejowe machiny, poczuł zapach smaru, chce tam wracać. Na koncercie z bezpłatnym wstępem zagrają bluesmani z zespołu Po 50-ce, La Venders i pomysłodawcy tego niezwykłego wydarzenia – zespół Czeremszyna.
W sobotę w Zmianie Klimatu wyprzedał koncert Kaliber 44. Legendarny skład, jeden z najważniejszych głosów polskiego hip hopu świętuje 30-lecie istnienia. Polska to także wyjątkowo silna baza fanów Depeche Mode. Zespół chętnie koncertuje w naszym kraju, a fani pomiędzy koncertami tęsknotę gaszą na przykład spotykaniem się na występach na przykład Tribute to Depeche Mode – Spirit In The Forest. Ubiegłoroczny koncert w Klubie Muzycznym 6-ścian szczelnie wypełnił niemały klub, jak będzie w tę sobotę?
Właściwie do tej pory mowa była głównie o weteranach scen, ale muzyka nie przestaje fascynować kolejnych pokoleń. Kto jest ciekaw młodej białostockiej sceny rockowej, w niedzielę na małej scenie Zmiany Klimatu może posłuchać Włókna a dodatkowo eksperymentalnego warszawskiego zespołu Hidel Eye, który swoją muzykę określa jako witch jazz…
Do młodej sceny na pewno można zaliczyć pokazy „Szaleństw Panny Ewy” Białostockiej Akademii Musicalowej. To w niedzielę w Nie Teatrze.
Teatr Dramatyczny w tym tygodniu też proponuje musical! To „Szwagierki” czyli autorska wizja kanadyjskiego komediodramatu Michała Znanieckiego. Zamienił go w śpiewogrę, w jednej z ról obsadził świetnie śpiewającą muzykę klasyczną Renatę Dobosz. Ciekawe zabiegi scenograficzne zaproponował Lugi Scoglio, ale niektóre z żartów od czasu premiery sztuki (połowa lat 60. XX wieku) nieco się zdezaktualizowały.
Drugą propozycją Dramatycznego są „Małe zbrodnie małżeńskie” według Erika-Emmanuela Schmitta. Zrealizowane w niecodzienny sposób, bowiem zagrane przez kwartet aktorów. Minimalistyczna scenografia, rozgrywka na planie przypominającym ring bokserski z zmiennikami czekającymi w narożnikach – czy to działa? Trzeba się przekonać na własnej skórze.
Luigi Scoglio to również scenograf dwóch oper werystycznych – „Pajaców” i „Rycerskości wieśniaczej” wystawianych na wielkiej scenie opery przy Odeskiej w reżyserii – zgadliście – Michała Znanieckiego. Piękna muzyka, bogata produkcja, a w roli nieszczęśliwej Neddy w tym tygodniu występuje Anna Wolfinger. Towarzyszą jej Nazar Kachala bądź Luis Chapa.
W tym tygodniu Białostocki Teatr Lalek zaprasza dzieci z rodzicami na prześmieszne przedstawienie „Baśń o rycerzu bez konia”. To debiutancka sztuka dramaturżki Marty Guśniowskiej. Bajka o tym, że warto wierzyć w marzenia, i że każdy ma kogoś przeznaczonego sobie, mamy tę druga połówkę, przyjaciela, że nie jesteśmy sami na świecie.
Dorosłe, poważne, autorskie jest „Wyzwolenie” wyreżyserowane przez Piotra Tomaszuka oczywiście w Teatrze Wierszalin. Sam tekst dramatu, jak i zamysł reżysera – to teatr w teatrze. Konrad-Wyspiański czyli Rafał Gąsowski cierpiąc na kiłę ma zajęte gardło, a leczy się okładami z liści kapusty. A główka tego warzywa, jak strzelba u Czechowa, nie pojawia się w zamyśle Tomaszuka przez przypadek. Polecam.
Kina wielosalowe w tym tygodniu proponują thriller „The Watchers” oraz czwarty film z serii „Bad Boys” – „Ride or Die”. Policjantów grają oczywiście Martin Lawrence i Will Smith. We francuskiej komedii „Do usług szanownej pani” gra… mówiąc po francusku John Malkovich.
W kinie Forum od środy do 12 czerwca trwa 15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie między innymi nietypowy romans „Ostatnie lato” czy historia młodego nauczyciela niesłusznie oskarżonego o molestowanie „Dobry nauczyciel” albo opowieść o miłości filozofki do robotnika budowlanego „Natura miłości”.
I co tu wybrać?
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz