Will Hunt – Podziemie. Świat pod naszymi stopami
Will Hunt, młody Amerykanin z Nowego Jorku, odkrywa przed czytelnikami świat podziemi. Nie tylko wielkich miast, ale też jaskiń, czy atomowych bunkrów.
Will Hunt publikował w uznanych magazynach i dziennikach, a przy tym jest fotografem. I chociaż „Podziemie” to jego pisarski debiut, być może dzięki tłumaczeniu Kai Gucio, otrzymujemy kawał solidnej literatury z pogranicza reportażu, popularyzacji wiedzy, a wszystko przyprawione odrobiną eksplorerskiej mistyki. Podziemia zaczął penetrować jako 16-latek od opuszczonego tunelu kolejowego. Później zaczął penetrować podziemny Nowy Jork.
„Zejście pod ziemię, przeczołganie się do trzewi miasta, stało się moim sposobem na udowodnienie sobie, że należę do Nowego Jorku, że z n a m to miasto… Na dole przemierzałem podziemne alejki i cieszyłem się, oglądając niewidoczne dla ludzi na powierzchni tekstury miasta: starożytne graffiti, pęknięcia w fundamentach drapaczy chmur, egzotyczne pleśnie na ścianach, gazet sprzed dziesięcioleci wciśnięte w ukryte przed wzrokiem szczeliny. Nowy Jork dzielił się ze mną sekretami: przeszukiwałem tajne szuflady, czytałem prywatne listy.”
Kiedy Will Hunt zdobył fundusze, ruszył w świat, by penetrować jaskinie, opuszczone stacje metra, bunkry atomowe. Jakież wrażenie robi jego opis przejścia przez caluteńki Paryż – oczywiście podziemiami. W zagrożeniu ulewą. Czy się udało? Co spotkało śmiałków po drodze? Wszystkie odpowiedzi są w książce o jakże obiecującym podtytule „Świat pod naszymi stopami”. A przy okazji mnóstwo informacji z historii czy antropologii. Australia, Ziemia Święta – Hunt potrafi przekazać czytelnikom garść interesujących informacji nie przerywając naracji.
Kogo nie przerażają mroki, dziwne zapachy, pleśń, ten w świecie „Podziemi” może odnaleźć bądź obudzić w sobie dawno zapomniane fascynacje. Książka warta uwagi.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz
Will Hunt – Podziemie. Świat pod naszymi stopami
przełożyła Kaja Gucio
Wydawnictwo Marginesy