Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej już działa! Wypracowane w uczelni technologie szybciej trafią na rynek
Jak wykorzystać unikatowy potencjał wdrożeniowy Politechniki Białostockiej? Co jeszcze można zrobić, żeby pomysły realizowane w uczelni szybciej osiągnęły gotowość do komercjalizacji? W Politechnice Białostockiej powstał cały ekosystem, którego zadaniem jest identyfikacja i wspieranie projektów studentów, pracowników i doktorantów uczelni w skutecznym wejściu na rynek. jego częścią jest Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej.
– Nie ustajemy w poszukiwaniach nowych, ciekawych, innowacyjnych projektów, które przede wszystkim mają przełożyć się na sukcesy środowiska akademickiego Politechniki Białostockiej. Chodzi o wyjście naprzeciw potrzebom rynku, tak aby pomysły, które są realizowane w ramach standardowej działalności akademickiej, zaczęły być komercjalizowane i osiągały komercyjne sukcesy – mówi dr Łukasz Siemieniuk, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, zarządzający Wirtualnym Akceleratorem Komercjalizacji Politechniki Białostockiej.
Elementami ekosystemu innowacji w Politechnice Białostockiej są:
- Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej, który powstał w uczelni w ramach realizacji Działania 9 „Komercjalizuj z sąsiadem” projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Projekt realizują 3 uczelnie techniczne: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza dzięki dotacji celowej MEiN.
- Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej został utworzony 6 grudnia 2023 roku. Zarządzenie nr 116/2023 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 6 grudnia 2023 roku w sprawie utworzenia Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji.
Do jego głównych zadań należy identyfikacja projektów, które są realizowane na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej i charakteryzują się wysokim potencjałem innowacyjnym i komercyjnym. Zajmują się tym Wydziałowi Brokerzy Innowacji:
- na Wydziale Architektury dr inż. arch. Adam Jakimowicz
- na Wydziale Elektrycznym dr inż. Roman Trochimczuk
- na Wydziale Informatyki dr inż. Mirosław Omieljanowicz
- na Wydziale Inżynierii Zarządzania dr inż. Romuald Ziółkowski
- na Wydziale Mechanicznym dr inż. Piotr Borkowski
Koordynacją ich działań zajmuje się dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB (przewodniczący WAK PB) oraz dr Łukasz Siemieniuk – dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Brokerzy Innowacji, jako osoby aktywnie zaangażowane w środowisko akademickie danego wydziału, mają za zadanie utrzymywać stały kontakt z pracownikami : naukowymi, badaczami i studentami – wspierając ich w identyfikacji obszarów, w których można rozwijać swoje zainteresowania.
3 lipca 2024 r. Wydziałowi Brokerzy Innowacji spotkali się, żeby omówić aktualny postęp prac nad pięcioma projektami, które już otrzymały finansowanie w ramach Akceleratora wynoszące ponad 300 000 złotych. Dyskutowali też o nowych formach wspierania innowacji i komercjalizacji wyników badań akademickich, w tym strategiach dalszego rozwoju i wzmacniania współpracy między uczelnią a przemysłem, co ma kluczowe znaczenie dla realizacji misji Akceleratora, pośrednio też wpłynie na rozwój gospodarki regionu. Trwają też prace nad stworzeniem wewnętrznej bazy projektów potrzebujących wsparcia akceleracyjnego.
– W konkursie „PB Ekspres do Innowacji”, który rozstrzygnęliśmy w czerwcu 2024 r. wybraliśmy 5 wyróżniających się projektów zgłoszonych przez kadrę akademicką Politechniki Białostockiej i zdecydowaliśmy o przyznaniu finansowania na powstanie ich demonstratorów. Jestem przekonany, że każdy z nich ma szansę znacząco przyczynić się do rozwoju naszej gospodarki. Obecnie skupiamy się na tym, aby każdy z tych projektów przeszedł płynnie przez kolejne etapy rozwoju, tak by docelowo móc funkcjonować komercyjnie. Nie chcemy jednak zamykać się wyłącznie na tych działaniach i podczas spotkań roboczych Wirtualnego Akceleratora planujemy kolejne elementy związane z naszą aktywnością zmierzającą do szerzenia postaw proprzedsiębiorczych w środowisku akademickim Politechniki Białostockiej – wyjaśnia dr Łukasz Siemieniuk.
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej zaprasza do współpracy całe środowisko akademickie. Zgłoszenia, pytania i uwagi należy kierować na adres mailowy: wak@pb.edu.pl lub kontaktować się bezpośrednio z dr Łukaszem Siemieniukiem, dyrektorem AIP – odpowiedzialnym za bieżącą pracę Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji.
Czytaj także:
PB Ekspres do Innowacji – wyniki konkursu
Opis działania Komercjalizuj z sąsiadem. Budowa Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji
Oferta usług badawczo-rozwojowych Politechniki Białostockiej
Monika Rokicka