Witajcie w wieży Babel
W okresie międzywojennym 50% ludności Białegostoku mówiło w jidysz. Co zostało z tamtych czasów? Zamiłowanie białostoczan do nauki języków!
Szlak handlowy znad Bałtyku do Morza Czarnego sprawił, że już w epoce kamienia tereny obecnego Białegostoku były miejscem spotkania różnych kultur. Za czasów Branickich Ernst Ahasverus von Lehndorff o Białymstoku pisał tak: „Miasto się pięknie prezentowało. […] Urocze sklepiki można znaleźć wzdłuż zadbanych ulic, które są po obu stronach obrośnięte drzewami. Można tu spotkać ludzi prawie każdej narodowości. Piękno tego miejsca bardzo mnie zaskoczyło; z pewnością należy mu się większa sława”.1 26 lipca 1887 roku został wydany pierwszy podręcznik języka uniwersalnego, stworzonego przez Ludwika Łazarza Zamenhofa.
Oferta językowa uczelni wyższych
A jakich języków można uczyć się w Białymstoku? Na przykład łaciny. Quis iuris peritus sine linguae Latinae scientia? Uniwersytet w Białymstoku zaprasza studentów I roku prawa, studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na zajęcia fakultatywne z języka łacińskiego.
GLOTTA – Uniwersyteckie Centrum Nauki Języków Obcych zaprasza na kursy języka angielskiego i rosyjskiego – dadzą one nie tylko możliwość podszkolenia swoich umiejętności lingwistycznych, ale także zdobycia certyfikatów.
Natomiast pracownicy kadry administracyjnej UMB wezmą wkrótce udział w II edycji kursu języka angielskiego, realizowanego w ramach projektu „Program Zintegrowanego Rozwoju Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku”. Pracowników kadry dydaktycznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu, którzy prowadzą lub będą prowadzić zajęcia w ramach Faculty of Medicine – English Division, zaproszono do udziału w kursie języka angielskiego z elementami języka medycznego, realizowanego w ramach tego samego projektu.
Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej zaprasza do rozpoczęcia bądź kontynuacji nauki języka chińskiego. Studenci i pracownicy Politechniki otrzymają specjalne zniżki, ale kurs jest dostępny także dla osób niezwiązanych z uczelnią. Zajęcia są prowadzone przez native speakerów, a zwieńczeniem językowych zmagań jest możliwość wyjazdu na obóz letni do Chin.
Nietypowa nauka języka dla miłośników kawy
Natomiast dla tych, którzy od uczelni wolą kawiarnię, swoją ofertę przygotowała Białostocka Kawiarnia Językowa. Organizowane przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów spotkania pozwalają na zapoznanie z dowolnym językiem dzięki luźnym rozmowom. W jakim języku mówi się w tej niezwykłej kawiarni? Między innymi angielskim, hiszpańskim, francuskim i esperanto. Najbliższe spotkania odbędą się już 5 i 19 grudnia od godz. 18.00 w klubie Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny!
1 The history of Branicki Palace until 1809. The influence of “Versailles of Podlasie” on the development of Białystok, Karol Łopatecki i Wojciech Walczak. Tłumaczenie autorki.